Okrągła poduszka dekoracyjna – zrób to sam

okrągła poduszka dekoracyjna Okrągła poduszka dekoracyjna pojawia się ostatnio w wielu wnętrzach, których zdjęcia można oglądać na kontach i portalach z wnętrzarskimi inspiracjami. To po prostu wnętrzarski hit. Nie muszę chyba mówić, że taki element bardzo mi się podoba. Jako blogerka DIY nie pobiegłam jednak kupić poduchy do sklepu, a zrobiłam ją sama. Jeśli też macie ochotę na zrobienie takiej poduchy samodzielnie, to zapraszam do dalszej lektury. Pokazuję krok po kroku, jak ją wykonać.

Takie cudo

Te okrągłe poduszki już od jakiegoś czasu przewijają się na zdjęciach publikowanych przez obserwowane przeze mnie wnętrzarskie konta na Instagramie. Cudo, cudo, cudo! Niezmiernie mi się podobają. I tak sobie jakiś czas temu pomyślałam, że taka poduszka byłaby piękną ozdobą w sypialni mojej mamy. Chwilę później wypatrzyłam podobne poduchy w Pepco, za całkiem niską cenę, ale zupełnie nie pasuje mi estetyka gniecionego aksamitu. Zdecydowałam się wykonać tę poduszkę samodzielnie, co zresztą zrobiłam z wielką przyjemnością.
Materiał, który użyłam to mikrofaza. Kupiłam ją na tapicerowany zagłówek w sypialni mojej mamy. Ta sypialnia to taki mój mały projekcik, który robię, robię i skończyć nie mogę. Głównie przez to, że lista moich zadań jest wciąż wydłużana. Na te moment mam na niej między innymi sztukaterię angielską, atrapę kominka, pikowany zagłówek etc. Może przed grudniem skończę 😉
Tak czy siak są to wszystko elementy, bez których i tak jest pięknie, bo tapetowanie, malowanie mebli na biało oraz budowa łóżka z szufladami już za mną. Spokojnie można dokładać elementy dekoracyjne, tak więc okrągła poduszka dekoracyjna to był świetny pomysł na prezent dla mamy.
okrągła poduszka dekoracyjna
Postanowiłam zrobić tę poduszę z jednego niezszytego kawałka materiału.Takie wykonanie podoba mi się najbardziej i wydaje mi się najbardziej eleganckie, a na tej elegancji bardzo mi zależało. Zdecydowałam się też uszyć najpierw poszewkę na wypełnienie. Na upartego można wsypać wypełnienie bezpośrednio na przygotowaną wcześniej tkaninę – w takim wypadku pomińcie etap pierwszy tutorialu i przejdźcie od razu do etapu drugiego, chodź jeśli zależy Wam na elegancji, to warto jednak uszyć poszewkę.


Okrągła poduszka dekoracyjna – tutorial


etap pierwszy – poszewka i wypełnienie

okrągła poduszka dekoracyjna

Potrzebne materiały:
  • płótno – około 1mx1m
  • wypełnienie np. kulka silikonowa, może być z nieużywanej poduszki
  • nożyczki
  • szpilki
  • miara krawiecka
  • maszyna do szycia (ale można szyć ręcznie)

Do przygotowania wkładu potrzebuję dwa koła – od razu skroję oby dwie części.
Materiał składam na pół.

okrągła poduszka dekoracyjna
Następnie znów składam na pół – wszerz i kolejny raz na pół – wzdłuż.

okrągła poduszka dekoracyjnaokrągła poduszka dekoracyjna
Tak złożony materiał łączę w kilku miejscach szpilkami, aby nie przesuwał się w trakcie dalszej pracy. Następnie odmierzam promień koła – u mnie jest to 20,5cm. Początkiem mierzenia jest wierzchołek, w którym materiał łączy się ze sobą (zdjęcie powyżej). Do tego wierzchołka przykładam miarę, odmierzam i zaznaczam wybraną długość na jednym boku, a następnie przesuwam się w kierunku prostopadłego boku, co jakiś czas ponownie zaznaczając ustaloną wcześniej odległość. Ja zaznaczam odległość szpilkami (wbijam je tak, aby główki wyznaczały punkt cięcia), ale wy możecie zaznaczać mydełkiem lub pisakiem krawieckim.

okrągła poduszka dekoracyjna
Zaznaczony obwód wycinam. Osiem warstw materiału to za dużo dla moich nożyczek, dlatego najpierw wycięłam dwie pierwsze warstwy, a następnie dwie kolejne.

okrągła poduszka dekoracyjna
Otrzymałam dwa koła o średnicy 41cm. Łączę je ze sobą szpilkami, zostawiając około centymetr zapasu.

okrągła poduszka dekoracyjna
Koła zszywam maszyną. Zostawiam około 15cm otwór na włożenie wypełnienia.
Jeśli nie macie maszyny, to możecie szyć ręcznie ściegiem za igłą.

okrągła poduszka dekoracyjna
Przy poszewce do tego typu poduszki nie widzę potrzeby nacinania brzegów materiału. Ewentualne marszczenia nie będą i tak widoczne. Zszytą poszewkę wywracam na lewą stronę i wkładam wypełnienie.

okrągła poduszka dekoracyjna
Należy włożyć tyle wypełnienia, aby po zaszyciu poduszki móc ją ładnie uformować. Otwór, który służył do wkładania wypełnienia zszywam ręcznie ściegiem prostym.

okrągła poduszka dekoracyjna


etap drugi – warstwa zewnętrzna

część pierwsza - wkład  okrągła poduszka dekoracyjna Potrzebne materiały:      kamyk     kolorowa mulina     nożyczki     opcjonalnie korale o dużych oczkach   M

Potrzebne materiały:
  • materiał – u mnie mikrofaza – wystarczy 85x85m
  • szpilki
  • nożyczki
  • miara krawiecka
  • mocna nitka

Materiał składam dwa razy na pół – wzdłuż i wszerz.

okrągła poduszka dekoracyjna
Znów będę kroić koło, tym razem jedno. Wykonuję dokładnie takie same czynności, ja wcześniej przy poszewce. Najpierw odmierzam od wierzchołka odległości (40cm) i je zaznaczam, a później wycinam.

okrągła poduszka dekoracyjna
Na całym obwodzie koła, około pół centymetra od brzegu, wykonuję fastrygę, zostawiając długą nitkę początkową i końcową. Ponieważ moja mikrofaza jest jednak dość grubym materiałem, a zależało mi, aby się ładnie układała, fastrygowanie podzieliłam na dwa etapy. Najpierw fastryguję brzeg co około 15cm. (przy pierwszej próbie, kiedy sfastrygowałam całe koło gęściej, materiał nie układała się ładnie)
Jeśli macie cieńszy materiał, na przykład gnieciony aksamit, możecie od razu fastrygować gęściej – co jakieś 5cm.
W trakcie fastrygowania tak dużego kawałka materiału, warto marszczyć go na bieżąco.

okrągła poduszka dekoracyjna
Szpilką zaznaczam środek wypełnienia, kładę je na sfastrygowanym i lekko już zmarszczonym kole, a następnie delikatnie pociągam za końcówki nitki i marszczę materiał bardziej.
Jeśli zdecydowaliście na poduszkę bez wkładu, to teraz jest czas na włożenie kulki silikonowej.

okrągła poduszka dekoracyjna
Nitkę naciągam stopniowo i delikatnie, aby się nie urwała. Zawiązuję supełek

okrągła poduszka dekoracyjna
Teraz wyciągam do góry wolne uszka materiału i je fastryguję – tą samą nitką, na której wciąż mam igłę. Po zakończeniu fastrygowania delikatnie za nią pociągam, aby zmarszczyć materiał.

okrągła poduszka dekoracyjna
Na koniec obiema końcówkami nici zaszywam dobrze środek.

okrągła poduszka dekoracyjna


etap trzeci – pikowanie i dekoracyjne guziki

Potrzebne materiały:

Moja nitka (teraz już podwójna), którą fastrygowałam i zszywałam poduszkę jest na tyle długa, że mogę przyszyć nią guziki. Jeśli Wasza jest za krótka, użyjcie nowej.
Absolutnie konieczna jest długa igła. Krótką ciężko sobie poradzić.

Na nitkę nawlekam guzik i przebijam się igłą przez środek poduszki. Zaczynam od części z marszczeniami i wybijam igłę na drugiej stronie.
Na spodzie poduszki możecie najpierw zaznaczyć szpilką środek, aby wiedzieć, gdzie wyjąć igłę.

okrągła poduszka dekoracyjna
Nawlekam drugi guzik i wracam nitką do góry.

okrągła poduszka dekoracyjna
Delikatnie ciągnę nitkę, aby otrzymać wgłębienia wokół guzika.

okrągła poduszka dekoracyjna
Na koniec jeszcze raz przeciągam nitkę przez nóżkę guzika.

okrągła poduszka dekoracyjna
Zakończam otaczając nitką cały guzik i robiąc pętelkę.

okrągła poduszka dekoracyjna
Ta okrągła poduszka dekoracyjna okazała się świetnym pomysłem. Stanowi piękny element dekoracyjny w sypialni. Nie muszę chyba mówić, że moja mama była w niebo wzięta <3

okrągła poduszka dekoracyjna
Zresztą, sami zobaczcie, jak pięknie się prezentuje!

okrągła poduszka dekoracyjnaokrągła poduszka dekoracyjna

Wiem, że jeszcze wiele pracy przede mną, aby sypialnia mojej mamy wyglądała, jak z jej marzeń, ale w zasadzie to nie narzekam. Lubię sprawiać moim bliskim przyjemność, a jak patrzę na to, jak ta sypialnia nabiera kształtów, a bardzo dużo to dzieło moich rąk, to jest mi podwójnie przyjemnie.

Ta okrągła poduszka dekoracyjna była dla mnie projektem odskocznią, bo czasem, kiedy wykonuję sporo prac, które wymagają ode mnie bardzo dużo fizycznego wysiłku, to mam ochotę na przerwę i jakieś małe dekoracyjne DIY – takie po którym wciąż będę miała lakier na paznokciach 🙂

Pozdrawiam
Agnieszka



Zainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

guest
2 komentarzy
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze