Cytaty z bajek – plakaty do druku + akcja Woluminy/lipiec

cytaty z bajek - plakaty do druku

Drużyna Pogromców Nudy, do której należę w ramach akcji Woluminy, ma supermoc. Swoją postawą zachęcamy do czytania i pokazujemy, że czas dla książki można znaleźć.
Taką supermoc mają też bajki,  baśnie i powieści dla dzieci. Ich czytanie nie tylko sprawia dzieciom radość, ale buduje świat wartości. Wiele z nich jest skarbnicą mądrych myśli, stąd też przygotowałam cztery plakaty, na których znajdują się cytaty z bajek.

Akcja Woluminy. Głos Książki – mój lipiec

Lipiec minął mi bardzo szybko. Wiele spraw zbiegło się w czasie i nawet nie miałam okazji być sama w miejscu publicznym, w którym mogłabym czytać książkę. Wszędzie bywała za mną moja najmłodsza ukochana przylepa.
Z racji podróżowania z moim małym królewiczem, jedynymi lekturami, które czytałam wśród ludzi były dziecięce powieści. Jedną z książek, którą wybraliśmy na czas podróży był „Ogród zoologiczny Doktora Dolittle” H.Lofting  z wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Tę książkę wolno mi było czytać głośniej niż normalnie, bo wydawnictwo NK włączyło się do akcji. Skoro można, to korzystałam. Tym razem częściej mieliśmy szczęście do nieco pełniejszych autobusów, więc i więcej osób mogło wkroczyć z nami w świat Doktora Dolittle.

akcja woluminy Głos książki lipiec 2017Wrzucam lipcową dokumentację. Za obiektywem my, a przed przystanki, autobusy, park i książka oczywiście 🙂

Jeśli ktoś odwiedza mnie pierwszy raz, to przypomnę, że akcja Woluminy.Głos Książki ma na celu promocję czytelnictwa i organizowana jest przez Zuzannę Gajewską z bloga szufladopółka. Więcej o akcji możecie przeczytać na blogu organizatorki lub w moim czerwcowym wpisie, w którym oddałam również w Wasze ręce zakładki do książek.


Cytaty z bajek – źródło mądrości

Na początek winna jestem jedno wyjaśnienie wszystkim znającym się na rzeczy. Wrzuciłam trochę te dziecięce lektury do jednego worka, określając je jako bajki. Tak przecież używamy tego słowa w codziennej komunikacji. Czytamy dzieciom bajki na dobranoc i nie analizujemy sprawy naukowo – czy to baśń, bajka czy opowiadanie.

„Baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie,
a dorośli mają zajrzeć do wnętrza.”

Hans Christian  Andersen

Tak o baśniach pisał sam Andersen. Trochę bym z nim polemizowała, bo dzieci też zaglądają do wnętrza, tylko na swój własny sposób. Prawdy płynące z bajek przenikają do nich trochę niepostrzeżenie. My dorośli możemy czerpać z nich bezpośrednio, odnajdywać drugie dno.
I tak choćby fragment, w którym Kubuś Puchatek i Prosiaczek tropią ślady na śniegu, będzie dla dziecka zabawnym fragmentem, z którego może wywnioskować, że czasem boimy się niepotrzebnie. Ja czytając tę przygodę uświadomiłam sobie, że często sami stwarzamy sobie sytuacje, które budzą nasz lęk. Tworzymy błędne koło, zupełnie jak dwaj przyjaciele, którzy chodzili wokół drzewa.

Chciałabym Wam krótko opowiedzieć o tych cytatach z bajek, które wybrałam.

Kubuś Puchatek – A.A.Milne

Ten miś o bardzo małym rozumku potrafi zaskakiwać swoją mądrością. W książce jest pełno wspaniałych fragmentów. Wybrałam jeden, który traktuje o miłości – ten, w którym Prosiaczek pyta Puchatka, jak się pisze słowo MIŁOŚĆ. Kubuś odpowiada bardzo mądrze:

„MIŁOŚĆ się nie pisze. MIŁOŚĆ się czuje.”

I jak tu się nie zgodzić?cytaty z bajek - plakaty do druku
Nie mogę zostawić tego wpisu bez jednego, bardzo ważnego cytatu. Nie znajdziecie go na plakacie, ale jest warty zapamiętania.

„Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.”

cytaty z bajek - plakaty do druku

Mały Książe – A. de Saint-Exupéry

Równie piękny cytat o przyjaźni znajduje się w filozoficznej bajce „Mały Książe”.

„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać.”

cytaty z bajek - plakaty do druku

Zresztą cała książka wręcz kipi od fragmentów, którymi można się posługiwać.
Z chęcią po cytaty z tej bajki sięgają zakochani, bo dużo w niej pięknie ujętych słów o miłości. Niektóre z nich każdy z nas słyszał chociaż raz:

Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.”

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

cytaty z bajek - plakaty do drukucytaty z bajek - plakaty do druku

Muminki -T. Jansson

Każdy kto czytał choć raz przygody Muminków wie, że można odnaleźć w nich ciepło i spokój. W „Dolinie Muminków w listopadzie” jest wspaniały fragment o docenianiu chwili i wydobywania jej piękna.

„Można leżeć na moście i patrzeć, jak przepływa pod nim woda. Albo biegać i brodzić w czerwonych botach po mokradłach. Albo zwinąć się w kłębek i przysłuchiwać się, jak deszcz pada na dach. Bardzo jest łatwo miło spędzać czas.”

cytaty z bajek - plakaty do druku

Poznaliście już cytaty z bajek, które wybrałam, a teraz czas na to, żebyście mogli je pobrać, wydrukować, oprawić w ramkę i postawić na biurku czy powiesić na ścianie.Plakaty z cytatami z bajek – pobieraj i korzystaj!

Pliki są do pobrania z mojego dysku. Linki do pobrania znajdziecie poniżej.
/pliki udostępniam do celów niekomercyjnych/

cytaty z bajek - plakaty do drukuplakat z cytatem 1  |  plakat z cytatem 2

cytaty z bajek - plakaty do drukuplakat z cytatem 3  |  plakat z cytatem 4

To warto wiedzieć przed wydrukiem:

  • Grafiki zapisane są w formacie .jpg
  • rozmiar A4 /2480×3507 pikseli/
  • Jakość wydruku dobrze jest ustawić na najwyższą
  • Do wydruku wystarczy papier biurowy
  • Jeśli nie macie kolorowej drukarki, skorzystajcie z punktu z usługami fotograficznymi – znajdziecie go w każdej galerii handlowej.


Nie zapomnijcie podzielić się linkiem ze znajomymi!

cytaty z bajek - plakaty do druku

Nawet nie wiecie, jak się cieszę, że mam taką możliwość i nadal mogę bezkarnie czytać bajki i opowiadania dla dzieci 🙂 Ja naprawdę bardzo to lubię.

Jeśli jeszcze nie odkryliście jaką radość sprawia czytanie takich lektur albo nie spędzacie czasu z dziećmi na czytaniu bajek, to koniecznie spróbujcie! A cytaty z bajek, które możecie wydrukować w formie plakatów, niech Was do tego motywują.


Pozdrawiam
Agnieszka


Skorzystałeś? To wspaniale!

Na tym blogu będzie jeszcze wiele użytecznych informacji – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

guest
3 komentarzy
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze