Fusetka – ręcznie robiony lawendowy zapach do szafy

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy W szafie może pachnieć pięknie i naturalnie, a saszetka zapachowa może wyglądać przecudnie. Do tego właśnie służy fusetka – jest uroczo i pachnąco. Zobaczcie, jak zrobić zapach do szafy z gałązek lawendy i wstążki.

Niech dom ładnie pachnie

Lubię kiedy w moim domu ładnie pachnie. Zapach upieczonego ciasta, bułek, świeżo zaparzonej kawy, wpadający przez okno zapach skoszonej trawy czy powietrza po burzy – wszystko to sprawia, że jakoś mi wtedy przyjemniej. W okolicy Bożego Narodzenia obowiązkowo suszę pomarańcze i stosuję wszystkie swoje sposoby na świąteczny aromat.

A i w szafie lubię mieć ładny zapach. Babciny sposób na ładny zapach w szafie to trzymanie na półkach kostek mydła. Stosuję ten sposób tylko w komodzie z pościelą i ręcznikami, bo ileż można mieć mydła na zapas 🙂

Nie dla mnie są zapachowe saszetki ze sklepu. Po pierwsze pachną zbyt intensywnie, po drugie pełno w nich chemii, której nie lubię wdychać. Znam jednak sposób na ładny lawendowy zapach w szafie, w dodatku przepięknie wyglądający. To lawendowe fusetki bądź też lawendowe wrzeciona, które swój początek mają w Prowansji – jakże by inaczej.

Może zastanawiacie się, czy nie mając dostęp do pola z lawendą jesteście w stanie zrobić taką fusetkę. Tak, jesteście. Swoje fusetki zrobiłam z lawendy doniczkowej. Z jednej doniczki otrzymałam dwie fusetki – mniejszą i większą.

Ponieważ lipiec to najwyższa pora na ścinanie lawendy, nie ma co czekać, tylko robić fusetki. Zobaczcie, jak wykonać ten dekoracyjny zapach do szafy.  


Fusteka z lawendy (zapach do szafy) – tutorial

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy

Potrzebne materiały:
  • gałązki lawendy
  • wstążka satynowa o szerokości 6mm – zużyłam około 3m
  • sznurek
  • nożyczki
  • drewniany patyczek (szaszłykowy)

Z lawendy odcinam 15 długich gałązek o kwiatostanach jednakowej wysokości – mniej więcej oczywiście. Odrywam listki. Odrywam też pączki tak, aby wszystkie kwiatostany były równe.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy
Przygotowuję wstążkę. Składam ją tak, aby z jednej strony zostało około pół metra, a następnie 10 centymetrów pod miejscem złożenia robię z tej podwójnej wstążki supeł. W ten sposób powstała pętelka, dzięki której ten uroczy zapach do szafy będzie mógł wisieć na wieszaku.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy
Wracam do gałązek lawendy. Układam z nich równiutki bukiecik – chodzi o równe ułożenie kwiatków.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy
W trakcie układania bukieciku wkładam do jego środka przygotowaną wcześniej wstążkę. Pętelka jest ułożona wzdłuż łodyg, a supełek znajduje się blisko dolnej części linii kwiatków.
Sznureczkiem mocno związuję bukiecik ze wstążką – tuż pod dolną częścią kwiatów i nad pętelką ze wstążki. Po związaniu kwiatków mogę jeszcze uregulować położenie wstążki i przesunąć pętelkę do samego sznureczka.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy
Chwytam bukiecik za kwiaty i odwracam do góry nogami. Każdą gałązkę odginam na zewnątrz. Chwytam ją blisko miejsca wiązania i delikatnie odginam. I tak gałązka po gałązce, aż powstanie koszyczek. Odległość pomiędzy gałązkami wyrównuję. Od tego momentu wciąż trzymam fusetkę w dłoni.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy
Na tym etapie oby dwie części wstążki wystają ze środka łodyg. Pozostawiam tam tylko odciętą końcówkę, a wstążkę, która jest na krążku, wyciągam na zewnątrz koszyczka – zaraz przy samej górze fusetki.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy
Teraz zaczynam zabawę w przeplatanie. Nie jest to nic skomplikowanego, po prostu raz wstążka znajduje się nad łodygą, raz pod łodygą. Łodygę, pod która wstążka ma przechodzić lekko popuszczam i wsuwam pod nią wstążkę.
Wstążkę należy dość mocno naciągać, bo lawenda w trakcie suszenia zmniejszy swoja objętość i całość zrobi się luźniejsza.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy
Dzięki nieparzystej liczbie gałązek wstążka wciąż będzie układać się na przemian. Tam gdzie w pierwszym rządku znajdowała się nad łodyga, w drugim znajdzie się pod. Wstążkę przeplatam aż dotrę do końca kwiatostanów. Zwracam uwagę, aby wstążka nie układała się po skosie. W poprawianiu ułożenia wstążki pomocny jest patyczek od szaszłyka.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy
Po 15-20 minutach przeplatania jestem już na finiszu pracy. Końcówkę wstążki, która do tej pory była schowana pomiędzy gałązkami wyciągam na zewnątrz. Wstążką, która jest na krążku mocno obwiązuję parę razy gałązki, a następnie z obu końcówek wstążki robię lekki węzełek.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy
Aby wydobyć jeszcze więcej aromatu, tak przygotowaną fusetkę można zostawić na kilka dni, a nawet tydzień w ciemnym i suchym miejscu. Po tym czasie zobaczycie, że gałązki zrobią się suche, a wstążka poluźniona. Lawendowe wrzeciono rolujemy wówczas pomiędzy dłoniami i ponownie naciągamy wstążkę zaczynając od samej góry. I tu przydatny będzie patyczek od szaszłyka bądź igła.
Jeśli ktoś jest kompany w gorącej wodzie, to może pominąć ten etap, wykończyć całą fusetkę, odłożyć do szafy na dwa tygodnie i dopiero wtedy poprawić luzy na wstążce.
Jakkolwiek nie postąpicie, zobaczcie jak upiększyć ten oryginalny zapach do szafy, aby był jeszcze bardziej uroczy.

Obiema końcówkami wstążki oplatam łodyżki na skos. Najpierw jedną wstążką w prawą stronę, a później drugą w lewą. Na końcu zawiązuję z tyłu supełek.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy
Teraz równo przycinam wszystkie łodyżki.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy
Przycinam sobie 20cm kawałek wstążki i zawiązuję kokardkę w miejscu, w którym wcześniej był supełek. Ot tak, dla ładniejszego wyglądu.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy
Lawendowa fusetka jest gotowa. Prawda, że wygląda pięknie?

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy
Kształt fusetki zależy przede wszystkim od ilości gałązek. Najczęściej bardziej przypomina pałeczkę, ale może być również bardziej pękaty. Jak to zrobić? Po odgięciu gałązek i zrobieniu z nich koszyczka wystarczy umieścić pośrodku kwiatów mniejsze kwiatostany – pozbawione gałązek. Tak zrobiłam w przypadku drugiej fusetki, zrobionej z mniejszych gałązek i z użyciem 3mm wstążeczki.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy

Jeśli zdecydujecie się zrobić taki lawendowy zapach do szafy, to być może przyda się Wam jeszcze garść wskazówek.

Fusetka z lawendy – to warto wiedzieć

  • Liczba gałązek do zrobienia fusetki powinna być nieparzysta – 13, 15, 17 itp.
  • Jeśli planujecie zrobić zapach do szafy z większej ilości gałązek, to dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie nieparzystej ilości par gałązek czyli sprawdzi się liczba 30 (15 par gałązek) a nie sprawdzi 32 (16 par gałązek). Wówczas przeplatacie wstążkę nad dwoma gałązkami i pod dwoma.
  • Ściętą lawendę trzymamy w wazonie z wodą, aby łodyżki były elastyczne. Najlepiej nie dłużej niż dwa dni.
  • Lawendę do fusetki warto ściąć w odpowiednim momencie. Najlepszy jest wtedy, gdy pączki zaczynają się otwierać, a nawet pojawił się już 1 czy 2 kwiatki Wówczas aromat jest najbardziej intensywny.
  • Wybierzcie gałązki z grubszymi łodygami.
  • W trakcie wyginania gałązki mogą lekko pęknąć w miejscu wygięcia, co nie jest żadnym problemem, natomiast jeśli któraś gałązka złamie się w trakcie wyginania trzeba wyciągnąć z pęczka i tę załamaną, i jeszcze jedną, tak by liczba gałązek wciąż pozostała nieparzysta.
  • Jeśli jednak któraś gałązka złamie się w połowie pracy, nie wyciągajcie jej. Faktycznie przeplatanie jest wtedy utrudnione, ale kilka okrążeń wstążki i złamana gałązka będzie dobrze się trzymać.
  • Do zrobienia fusetki najlepiej nadaje się wstążka 6mm, ale przy mniejszych fusetkach można użyć takiej o szerokości 3mm
  • Lawenda kurczy się w trakcie suszenia, więc wstążkę trzeba mocno naciągać, ale jednak z wyczuciem, żeby nie połamać gałązek.
  • Im więcej gałązek lawendy, tym fusetka będzie bardziej pękata i roztoczy więcej zapachu
  • Fusetka powinna zachować swój zapach przez cały rok.
  • Jeśli chcecie, aby aromat lawendy był mocno wyczuwalny w dużej szafie musicie zawiesić ich kilka.
  • I na końcu najlepsza wiadomość – nie musisz szukać pola z lawendą, bo fusetkę zrobisz również z lawendy doniczkowej.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy
Wszystkie pączki, które osypały się w trakcie robienia fusetki zostawiłam do wysuszenia. Będą idealne do zrobienia woreczków zapachowych, kul do kąpieli czy lawendowej soli do kąpieli.

Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy Fusetka z lawedy - lawendowy zapach do szafy

Fusetkę można zawiesić w szafie, bo nie tylko będzie pięknie pachnieć ale i odstraszać mole. Można ją także powiesić w samochodzie, schować do szuflady czy nawet położyć na komodzie.
Piękny wygląd fusetki sprawia, że ten własnoręcznie zrobiony zapach do szafy to doskonały pomysł na prezent dla kogoś bliskiego. Kogoś, kto oczywiście nie cierpi na awersję do zapachu lawendy. No właśnie, lubicie ten zapach?

Pozdrawiam
Agnieszka


Zainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

guest
3 komentarzy
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze