Jako że małe sznurkowe dekoracje wielkanocne są proste w wykonaniu, a przy tym urocze, idealnie nadają się nie tylko jako ozdoby naszych własnych domów, ale również na wielkanocne kiermasze czy jarmarki charytatywne. Zobaczcie, jak zrobić jajko wielkanocne techniką makramy.
Sznurkowe dekoracja wielkanocne
Ze sznurka można wyczarować cuda – zarówno w dużej, jak i w małej formie. Największą popularnością cieszą się ponadczasowe dekoracje, jak duże makramy ścienne, ale na te sezonowe, świąteczne ozdoby w małych rozmiarach również warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim dlatego, że małe ozdoby plecie się szybko, co jest szczególnie istotne jeśli chcecie upleść trochę ozdób na kiermasz czy jarmark charytatywny. Oczywiście szybko jest pojęciem względnym, ponieważ czas wykonania zależy od samej ozdoby, jak i od wprawy we wiązaniu sznurka. Ja w tym roku zrobiłam jajka wielkanocne i zające na kółkach.
Zając jest uroczy, jednak plecie się go dłużej niż jajko, dlatego postanowiłam, że pokażę Wam, jak w technice makramy wykonać jajko wielkanocne.
Makramowe jajko wielkanocne – tutorial
Potrzebne materiały:
- sznurek pleciony 3mm o długości 3m
- miarka
- nożyczki
- klej typu magic
- wstążeczka o szerokości 12mm
- małe papierowe kwiatki
- klej na gorąco
półwęzeł płaski (tkacki)
Węzeł płaski to jeden z podstawowych węzłów w technice makramy. Składa się z dwóch półwęzłów, które wykonuje się identycznie, tyle że w odwrotnym kierunku. Jajko wielkanocne techniką makramy wykonałam tylko z połowy węzła, dzięki czemu otrzymałam słupek spiralny. Zobaczcie, jak zrobić półwęzeł płaski.
Przygotowuję dwa kawałki sznurka – jeden o długości 60cm, drugi 240cm. Krótszy sznurek, złożony na pół układam pionowo, a dłuższy wsuwam pod niego, tak aby w miejscu skrzyżowania obu sznurków wypadała jego połowa.
Przy pleceniu na płasko warto w jakiś sposób przymocować sobie rdzeń splotu (krótszy sznurek). Możecie pleść jak ja, na podkładce z klipem, albo umocować go w czymś miękkim za pomocą szpilki.
Prawy sznurek oplatający (zewnętrzny) przekładam nad sznurkiem wiodącym (krótszym). Lewy sznurek oplatający układam nad prawym.
Lewy sznurek zewnętrzny przekładam pod spodem wszystkich sznurków i wyciągam po prawej stronie przez powstałe okienko.
Zaciskam węzeł. W ten sposób otrzymałam półwęzeł tkacki. Przesuwam go nieco do góry, tak aby na końcu została niewielka pętelka, która przyda się później.
Plotąc cały czas ten sam półwęzeł otrzymuję słupek skręcany. Kończę zaplatanie około 7cm przed końcem sznurka wiodącego.
Możecie pleść półwęzeł zaczynając od prawej lub lewej strony. Wybierzcie tę, która jest dla Was wygodniejsza. Ważne tylko, aby cały czas pleść w ten sam sposób.
etap drugi – łączenie sznurka w jajko wielkanocne
Wszystkie luźne końcówki sznurków przekładam przez pętelkę na górze słupka.
Oba krótsze sznurki układam pod dłuższymi i wkładam od przodu w powstałe okienko. W ten sposób zrobiłam supeł, a końcówki sznurka znajdują się z tyłu ozdoby. Odcinam nadmiar tych końcówek, a ich resztkę przyklejam klejem typu magic. Klej nie chwyta momentalnie, więc trzeba je trochę przytrzymać, na przykład klamerką do bielizny.
Oba dłuższe sznurki związuję razem, aby otrzymać zawieszkę.
U góry jajka przyklejam za pomocą kleju na gorąco kokardkę z tasiemki satynowej i trzy papierowe różyczki.
Tak wygląda gotowe jajko wielkanocne wykonane techniką makramy.
Makramowe jajko z podanej długości sznurka ma ostatecznie nieco ponad 9cm wysokości.
Oczywiście nie zrobiłam tylko jednej sztuki. Półwęzeł tkacki jest jednym z najprostszych i najszybszych węzłów, dlatego jajeczka plecie się bardzo szybko i w czasie sobotniego poranka zrobiłam ich sześć.
Takie sznurkowe wielkanocne jajka będą pięknie wyglądać na brzózkach czy gałęzi wierzby. Zrobią również wrażenie na obdarowanym wielkanocną dekoracją, a na kiermaszu zapewne zejdą jak świeże bułki.
Pozdrawiam
Agnieszka
PS. Wszystkie wielkanocne projekty znajdziecie w kategorii Wielkanoc
Chcesz, aby Twój maluch rozwijał się przez zabawę? Zabierz go do świata jesiennych zabaw!
Jesienne Harce to przygoda pełna ogólnorozwojowych zadań dla dzieci od 4 roku życia.
Dołącz do jesiennej przygody już dziś!
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.