Uchwyty do mebli stanowią dopełnienie całego mebla. Często to one nadają mu charakteru i decydują o tym, jak ostatecznie będzie prezentować się całość.
Na rynku mamy dość pokaźną ilość różnych uchwytów meblowych, najczęściej metalowych. Trochę gorzej sytuacja wygląda z uchwytami drewnianymi – wybór jest raczej mały. Tu jednak można poradzić sobie samemu. Zobaczcie, jak samodzielnie zrobić drewniane uchwyty do mebli.
Drewniane uchwyty do mebli
Ostatnio naszła mnie chęć na małe odświeżenie pokoju moich dzieci. Na pierwszy rzut poszło łóżko mojego synka. Trochę pożółkło, więc postanowiłam je pomalować, nadając mu ponownie śnieżnobiały kolor. A kiedy przyszło do przykręcania uchwytów do szuflad, pomyślałam, że przyda się jakaś odmiana. Stare, metalowe uchwyty już dawno mi się opatrzyły.
Niestety w sklepach nie mogłam znaleźć nic, co by mi się spodobało, tym bardziej, że wymyśliłam sobie, że uchwyty mają być drewniane. Podążyłam więc na dział z kantówkami, zakupiłam drewniany drążek i zabrałam się za samodzielne zrobienie drewnianych uchwytów do mebli.
Wszystko oczywiście zrobiłam na mój własny babski sposób, co by się jak najmniej natrudzić 🙂
Drewniane uchwyty do mebli – sposób wykonania
Potrzebne materiały:
- drewniany drążek o średnicy 30mm
- wiertło do drewna
- wkręty do drewna
- taśma malarska
- linijka, ołówek
- wkrętarka
Drążek przycięłam samodzielnie, ale można również w sklepie budowlanym udać się z kupowanym drążkiem na stolarnię, gdzie bez problemu przytną go na wskazane odcinki.
Na drążek przyklejam równo taśmę malarską. Ołówkiem zaznaczam górę i dół.
Taśmę przenoszę na szufladę. Poprawiam ułożenie, aby odległości od brzegów do otworów były równe. Ołówkiem zaznacza miejsca wiercenia.
Taśmę ponownie przenoszę na drążek. Ważne, żeby przykleić ją równo – tak, aby otwory znajdowały się w linii prostej. Nawiercam wiertłem do drewna.
Przykręcam drążek do szuflady. Jeśli wszystko dobrze pasuje, ponownie go odkręcam. Teraz muszę popracować nad jego nad wyglądem.
Najpierw szlifuję całość papierem ściernym 240, a następnie 400. Wkręcam drążek do szuflady tak, aby był stabilny, ale zostawiam dystans, który ułatwi mi nanoszenie lakieru.
Pędzelkiem nanoszę trzy cienkie warstwy bezbarwnego lakieru. Na końcu całość szlifuję papierem ściernym 800.
Samo odmierzanie i nanoszenie otworów na taśmę można zrobić tylko raz – pod warunkiem, że fronty i drewniane uchwyty do mebli są takich samych rozmiarów.
Zapewne przyjdzie czas na nowe łóżko dla mojego synka, bo te ma już 5 lat. Póki co, ta mała metamorfoza sprawiła, że ponownie wygląda dobrze.
Mam do tego łóżka ogromny sentyment – był to pierwszy mebel, który zrobiłam samodzielnie. I wcale nie dlatego, że bardzo pragnęłam zabawić się w stolarza. Po prostu nie mogłam nigdzie znaleźć takiego, które miałoby pod spodem funkcjonalne szuflady.
Jeśli marzą się Wam drewniane uchwyty do mebli, a nie możecie znaleźć takich, które Wam się podobają, poszperajcie na stoiku z kantówkami. Może tam właśnie wpadnie Wam w oko coś, co nada się na takie uchwyty.
Nie jest to ciężka praca, a w efekcie otrzymacie swoje własne drewniane meblowe uchwyty i sporo też zaoszczędzicie:)
Pozdrawiam
Agnieszka
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.