Kostka – plan lekcji na biurko // 3 wzory do druku

Tegoroczny sezon szkolny rozpoczynam od propozycji niecodziennego planu lekcji. Kostka czyli plan lekcji w kształcie sześcianu będzie użyteczny dla tych uczniów, którzy nie mają nad biurkiem miejsca do przypięcia standardowego planu lekcji, a także dla tych, którzy chcą mieć na biurku coś oryginalnego. To także ciekawa propozycja na zajęcia techniczne z dziećmi. 

Taki świetny pomysł!

Kostkowe plany lekcji są świetnym pomysłem! I teraz możecie sobie pomyśleć, że jestem nieskromna tak chwaląc ten pomysł, ale chwalę go, bo po pierwsze naprawdę uważam, że jest świetny, a po drugie pomysł nie jest mój. Zapytanie o wykonanie takiego planu lekcji przyszło od Was, a dokładnie mówiąc od Marty, która często wykorzystuje udostępnianą przeze mnie grafikę do pracy z dziećmi. Czasu mam ostatnio bardzo mało, tegoroczne standardowe plany lekcji już wstępnie miałam przygotowane, ale czy mogłam omówić realizacji takiego świetnego projektu? I to jeszcze takiego, który będzie mógł sprawić dzieciom frajdę? Oczywiście, że nie 🙂 Co prawda mam lekki poślizg, bo planowałam wyrobić się do końca sierpnia, ale na szczęście wrzesień jest po mojej stronie – rok szkolny rozpoczyna się dopiero jutro.

Przygotowałam trzy wzory do wyboru. Wzór z żarówkami nawiązuje do zeszłorocznych planów lekcji, a lama i jaszczurka to moje nowe tegoroczne propozycje, które również pojawią się w wersji standardowego planu lekcji. Wróćmy jednak do kostki. Każdy dzień nauki to jedna ścianka. Strzałki na każdej ściance informują w którą stronę obrócić kostkę, aby zobaczyć plan na dzień następny. Szóstą, górną ściankę zarezerwowałam na grafikę.
Przyznam szczerze, że początkowo obawiałam się czy jeden arkusz a4 będzie wystarczający, aby zachować czytelność planu, ale były to zupełnie niepotrzebne obawy. Zachowałam taką odległość między lekcjami, jaką stosuję w standardowych planach lekcji i zmieściła się również linia na wpisanie godziny rozpoczęcia nauki.

Złożenie kostki nie jest trudne, ale jak zawsze przygotowałam dla Was krótką instrukcję, która może okazać się pomocna, szczególnie przy sklejaniu ostatniej ścianki.


Plan lekcji kostka – sposób składania


POTRZEBNE BĘDĄ:
 • wydruk – do pobrania na końcu wpisu
 • linijka
 • nóż obiadowy lub kostka introligatorska
 • nożyczki
 • klej biurowy
 • podkładka do zabezpieczenia blatu w czasie zaginania

Do wydrukowania kostki wystarczy jeden arkusz papieru A4. Najlepiej o gramaturze minimum 200g. Ja użyłam papieru 250g.
Po wydrukowaniu pierwszą czynnością jest wypisanie planu lekcji. Na upartego można to zrobić po złożeniu kostki, ale jest to już dość trudne, bo trzeba być bardzo ostrożnym, żeby nie pognieść papieru. Tak więc za złożenie kostki warto zabrać się wówczas, gdy mamy już plan lekcji.

Szablon pudełka wycinam wzdłuż linii ciągłej. Następnie czas na zaginanie.

kostka plan lekcji na biurko do druku
Kostkę zaginam wzdłuż linii przerywanych. Do każdej przerywanej linii przykładam linijkę i przejeżdżam wzdłuż nieostrą końcówką noża. Następnie, wciąż przytrzymując linijkę, wsuwam nóż pod papier i dociskam go do linijki. Później, już bez linijki, zaginam papier w miejscach zagięć nieco bardziej. Najpierw w tą stronę, w którą go od początku zaginałam, a potem w stronę przeciwną.

kostka plan lekcji na biurko do druku kostka plan lekcji na biurko do druku
Miejsca klejenia są podpisane na wydruku – są to małe skrzydełka. Od razu nakładam klej na wszystkie skrzydełka. Dokładnie rozprowadzam klej po całym skrzydełku. Jeśli kostka ma ładnie wyglądać ważne jest dokładne posmarowanie klejem dolnej części skrzydełka – tej, przy linii zagięcia. Podczas tej czynności podkładam pod spód resztki papieru, żeby nie podbrudzić blatu. Możecie również czystymi kawałkami przykryć te miejsca kostki, które niechcący mogłyby się pobrudzić w czasie klejenia.

kostka plan lekcji na biurko do druku
Składanie zaczynam od przyklejenia wszystkich skrzydełek do górnej części – tej z napisem plan lekcji. Następnie przyklejam bok ze środowym planem. Na tym etapie mam jeszcze dostęp do wnętrza kostki, więc wkładam rękę do środka i dociskam wszystkie miejsca klejenia. Piątek jest bokiem, który sklejam jako ostatni. Zanim jednak przykleję tę ściankę, sklejam ze sobą skrzydełka. Jeśli zauważycie, że klej już nieco wysechł, ponownie posmarujcie skrzydełka klejem. Po sklejeniu ze sobą skrzydełek, przyklejam do nich piątkową ściankę i gotowe!

kostka plan lekcji na biurko do druku
Tak jak pisałam na początki, kostka z planem lekcji to świetna alternatywa dla tych dzieci, które nie mają tablicy nad biurkiem i najzwyczajniej w świece nie mają jak powiesić standardowego planu lekcji. Taki sześcian można po prostu postawić na blacie. To również fajna propozycja dla wszystkich dzieci, które chcą mieć w zasięgu wzroku coś oryginalnego, a wydaje mi się, że dzisiaj dzieci lubią takie gadżety. Coraz trudniej je czymś zaskoczyć, a taki plan lekcji może sobie z tym poradzić – przynajmniej moja córka była zaskoczona i zachwycona.


Kostka z planem lekcji – pobieraj i korzystaj!

Kostki są dostępne w 3 wzorach – lama, jaszczurka i żarówki. Rozmiar kostki to 6,2×6,2×6,2cm.
Pliki są do pobrania z mojego serwera. Linki do pobrania znajdziecie poniżej.
/pliki udostępniam do celów niekomercyjnych, w tym dla placówek społecznych, edukacyjnych i instytucji non-profit/

kostka plan lekcji na biurko do druku

lama gekon  |  żarówki


To warto wiedzieć przed wydrukiem:

 • Grafiki zapisane są w formacie .pdf
 • rozmiar A4 /2480×3507 pikseli/
 • Jakość wydruku dobrze jest ustawić na najwyższą
 • Do wydruku najlepiej użyć papier o wysokiej gramaturze – minimum 200g. Ja korzystałam z papieru 250g.
 • Kostki możecie wydrukować również w punktach druku, z tym że proponuję poszukać takiego, który naprawdę oferuję dobrą jakość wydruku.


Nie zapomnijcie podzielić się linkiem ze znajomymi!

Marta, dzięki za ten świetny pomysł! Realizacja tego projektu to była czysta przyjemność. A Wam jak się podoba? Jeśli skorzystacie z tego niestandardowego planu lekcji, czy to dla własnych dzieci, czy to w czasie zajęć edukacyjnych, koniecznie dajcie mi znać – Facebook, Instagram, e-mail – jak wolicie <3  

Pozdrawiam
Agnieszka

PS. Jeśli jesteście zainteresowani grafiką szkolną, to możecie również spojrzeć na moje pozostałe propozycje:
plany lekcji edycja 2017 – aż 6 wzorów
plany lekcji edycja 2018 – 4 wzory
naklejki na zeszyty i książki – z wypisanymi nazwami przedmiotów oraz puste
etykiety na przybory szkolne dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów


Skorzystałeś? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle podrzucam na bloga jakąś nową grafikę do pobrania – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

guest
3 komentarzy
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze