Kwiaty z szyszek – trzy sposoby na florystyczną dekorację

Co można zrobić z syszek? Kwiaty z szyszekTrafiliście na leśną polankę, nazbieraliście trochę szyszek, a po powrocie do domu okazuje się, że nie macie pomysłu na to, co z nich zrobić? Mam dla Was propozycję – zróbcie piękne kwiaty z szyszek. Jest to uniwersalny element dekoracyjny, który będzie świetnie prezentował się nie tylko w jesiennych ozdobach, ale również w czasie innych pór roku i okazji.


Co można zrobić z szyszek?

Szyszki to prawdziwe wyzwanie dla wyobraźni. Można z nich zrobić cudne dekoracje. Najczęściej wykorzystywane są w całości, ale ich rozbiór na części odsłania przed nami kolejne możliwości. Jedną z nich są kwiatki z szyszek.

Wszystkie szyszki świetnie się sprawdzą przy zamienianiu ich w kwiatki. Przy czym inny efekt da użycie szyszek sosny czy modrzewia, a inny szyszek świerku. Jeszcze inaczej będą prezentować się kwiatki złożone z szyszkowych łusek z kilku gatunków.

kwiaty z szyszek


Kwiaty z szyszek – krok po kroku

kwiaty z szyszek

Potrzebne materiały:
  • szyszki
  • cążki
  • klej na gorąco
  • papier do pieczenia
  • ozdobne guziki, perełki

Sposób pierwszy – szyszki sosny

Za pomocą cążek odcinam od szyszki sosnowej kilka górnych łusek.

kwiaty z szyszek
Przy szyszkach, które są twardsze, chwytam łuskę pomiędzy cążki i ją wykręcam.

kwiaty z szyszekkwiaty z szyszek
Tak postępuję, aż pozostaną tylko dwie-trzy dolne warstwy największych łusek.

kwiaty z szyszek
Przycinam trochę środek szyszkowego kwiatka, żeby nie wystawał zbyt bardzo nad płatki.

kwiaty z szyszek
Sposób jest bardzo szybki, a kwiatki z szyszek sosnowych wyglądają pięknie, jednak ich produkcja ma jedną wadę – trzeba włożyć trochę siły. Warto więc robić tylko kilka kwiatków dziennie, żeby nie nabawić się odcisków na dłoniach.

kwiaty z szyszek


Sposób drugi – szyszki świerku

Trochę inaczej sprawa wygląda przy szyszce świerkowej. Wykręcam ją i w ten sposób dzielę na mniejsze segmenty łusek. Zdecydowanie łatwiej przeprowadzać ten proces na niezbyt suchej szyszce.

kwiaty z szyszek
Niektóre segmenty nie rozlatują się i po takim wykręceniu są pięknymi kwiatami. Wszystko zależy od tego jak mocna jest oś szyszki.

kwiaty z szyszek
Te segmenty, które rozpadają się na pół, ale wciąż mają wiele łusek po prostu sklejam od spodu klejem na gorąco.

kwiaty z szyszekkwiaty z szyszek
Dwa rodzaje kwiatków z szyszek już mam, ale pozostało mi bardzo dużo łusek. Je również wykorzystam do zrobienia kwiatków.


Sposób trzeci – składanie łusek

Dolne części łusek przycinam. W przypadku szyszek świerkowych ucinam ostre zakończenie (pozostałość osi), w przypadku szyszek sosnowych wyrównuję ich końcówki, które trochę poszarpały się w trakcie wykręcania.

kwiaty z szyszek
Na papier do pieczenia wyciskam trochę kleju.

kwiaty z szyszek
W klej wkładam łuski szyszek. Klej szybko zastyga, dlatego warto przygotować sobie wcześniej układ, który chcemy uzyskać. Po zastygnięciu wystarczy rozdzielić kwiatek od papieru – bardzo dobrze odchodzi.

kwiaty z szyszek
Łuski można wkładać na płasko, ale jeśli przytrzymam lekko łuski po ich włożeniu do kleju, otrzymam bardziej stojące kielichy.

Tę metodą można uzyskać wiele różnych kwiatów. Można układać kilka warstw, a także mieszać ze sobą łuski szyszek sosny i świerku, co również daje ciekawe efekty.

kwiaty z szyszek
Środki takich klejonych kwiatów warto czymś wypełnić, żeby ukryć łączenie w postaci kleju. Wybrałam perełki i guziki na nóżce. Nóżkę guzika odcinam cążkami. Naklejam na spód klej na gorąco.

kwiaty z szyszek
Wklejam guzik w środek kwiatka.

kwiaty z szyszek
Z perełką wiadomo, sprawa prostsza – po prostu wklejam ją w środek.

kwiaty z szyszek
Być może zauważyliście szyszkowe kwiaty w jasnych kolorach. Zrobiłam je z szyszek, które wcześniej wybieliłam. Można również wybielić same kwiaty z szyszek. Te bez kleju na gorąco w trakcie wybielania zamkną się jak zwykłe szyszki, a po wysuszeniu ponownie otworzą. Te, które stworzyłam z pomocą kleju, nie zamkną się pod wpływem wilgoci.

kwiaty z szyszekkwiaty z szyszek
Warto o tym pamiętać przygotowując dekoracje, w których umieszczone będą kwiaty z szyszek. Te po prostu odcięte, zamkną się pod wpływem deszczu czy wilgoci w powietrzu. Jeśli więc wianek ma wisieć na drzwiach zewnętrznych, lepiej użyć do niego kwiatków klejonych.

wianek bożonarodzeniowy diy
Kwiatki z szyszek można również pomalować. Najlepsze będą farbki akrylowe. Do uzyskania ładnego koloru wystarczą dwie warstwy.

kwiaty z szyszek
Szyszkowe kwiaty są bardzo uniwersalnym elementem dekoracyjnym. Oczywistą oczywistością jest to, że sprawdzą się świetnie w ozdobach jesiennych.

jesieny wianek diy
Jednak równie ładnie będą wyglądać w bożonarodzeniowych stroikach – zarówno w wersji kolorowej, jak i naturalnej.


stroik bożonarodzeniowy diykwiatki z szyszek
Kolory naturalne i bielone pięknie wyglądają w dekoracjach rustykalnych.


wianek bożonarodzeniowy diy
Oczywiście wianki i stroiki to nie jedyne dekoracje, w których można użyć takich szyszkowych kwiatków. Równie ładnie będzie prezentował się bukiecik. Wystarczy w spodniej stronie wywiercić dziurkę i dokleić patyczek czy drucik.

wianek bożonarodzeniowy diy

Pamiętajcie, aby szyszki najpierw oczyścić. O tym również przeczytacie we wpisie, w którym krok po kroku pokazywałam jak uzyskać białe szyszki dekoracyjne.

O ile produkcja kwiatków z szyszek jest zarezerwowana raczej dla dorosłych, bo jednak trzeba włożyć w to trochę siły, o tyle do malowania jak najbardziej można zaangażować dzieci. Wianek jesienny malowałam wspólnie z moim synkiem, który zawsze z chęcią wspomaga mnie przy tworzeniu dekoracji.

Wasze dzieci też chętnie pomagają Wam przy twórczym działaniu?Pozdrawiam
AgnieszkaZainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.


Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

guest
17 komentarzy
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze