Pisanki z papieru – prosta ozdoba na Wielkanoc

pisanki z papieruZ kawałków papieru można stworzyć przyjemne dla oka wielkanocne dekoracje – girlandy, zajączki na piku, kurczaczki, kurki. Równie wdzięcznie będą wyglądać przestrzenne kolorowe pisanki z papieru.


Papierowa Wielkanoc

Nie trzeba wcale sięgać po styropianowe kształtki, akrylowe jajka czy wymyślne materiały, żeby stworzyć wielkanocną dekorację. Wystarczy blok techniczny czy rysunkowy, który dostępny jest w każdym markecie, albo wzorzysty papier do scrapbookingu, który możecie na przykład pobrać i wydrukować (zobacz tutaj).  Papier to dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli planujecie robić ozdoby wielkanocne z dziećmi, na przykład pisanki z papieru, które można powiesić lub wbić w stroik czy doniczkę.

pisanki z papieru


Pisanki z papieru – krok po kroku

pisanki z papieru
Potrzebne materiały:
  • kartka z bloku technicznego
  • kolorowy papier
  • nożyczki
  • klej w sztyfcie
  • klej na gorąco
  • nitka, sznurek lub rafia (dla pisanek wiszących)
  • patyczek do szaszłyków (dla pisanek na piku)

Z bloku technicznego wycinam prostokąt 5x6cm. Zginam go na pół i wycinam kształt połowy jajka. W ten sposób otrzymałam symetryczny szablon jajka do odrysowania.

szablon jajka
Z kolorowego papieru wycinam prostokąty (również 5x6cm) i zginam je na pół (w przypadku papierów z jednostronnym nadrukiem wzorem do środka). Na zgiętym papierze odrysowuję złożony na pół szablon jajka. Wycinam.

Moje papierowe pisanki zrobiłam z 3 kartoników ze wzorem i 3 kartoników jednokolorowych. Łącznie na jedną pisankę z papieru przeznaczyłam 6 papierowych jajek i moim zdaniem dla tej wielkości to ilość optymalna. Możecie użyć więcej, ale nie mniej.

wycinanie kolorowych jajeczek
Złożone na pół kolorowe jajko smaruję klejem i równo z brzegiem przyklejam złożone na pół jajeczko w drugim kolorze.

klejenie pisanki
Potem kolejne i kolejne – na przemian, aż przykleję do siebie wszystkie. Teraz można jeszcze poprawić pisankę i podocinać nierówności na brzegach, jeśli jakieś są.

pisanki z papieru
Kawałek rafii składam na pół i zawiązuję supełek. Przyklejam do środka niewielką ilością kleju na gorąco.
Rafia jest dość sztywna, więc jeśli chcecie bardziej luźno wiszące jajeczka, użyjcie nitki, sznureczka lub wąskiej wstążeczki.

zawieszka
Następnie nakładam klej na wierzchnią połówkę jajka i sklejam całość w przestrzenną pisankę.

sklejanie pisanki z papieru
Moje pisanki z papieru zrobiłam w wersji wiszącej, ale można na ostatnim etapie zrezygnować z zawieszki i przykleić w środek patyczek do szaszłyków, otrzymując w ten sposób ozdobę na piku.

pisanki z papieru
Teraz pisanki czekają aż na targu pojawią się brzózki i wierzby, na których będą mogły zawisnąć.

Przestrzenne pisanki z papieru oczywiście mogą być w dowolnym rozmiarze. Dla mnie ta wielkość świetnie pasuje do wersji wiszącej. Natomiast jajka na piku, które robił mój syn, są decydowanie większe – mają 10cm wysokości.

pisanki z papieruMoże i nie są to bardzo „dorosłe” ozdoby ale nie każda dekoracja musi być misternym dziełem sztuki. Proste ozdoby są równie ładne, a przyjemność wspólnego rodzinnego tworzenia jest bezcenna. Wiszące papierowe pisanki, które Wam dzisiaj pokazuje, powstały właśnie w czasie takiego niedzielnego popołudnia.

Pozdrawiam
Agnieszka

PS. Wszystkie wielkanocne projekty znajdziecie w kategorii WielkanocZainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze