Jak zrobić choinkę z szyszek – krok po kroku

jak zrobić choinkę z szyszekJak ktoś nazbiera sporo szyszek, zastanawia się później co z nimi zrobić. Na szczęście mi w tej kwestii pomysłów nie brakuje, więc z chęcią Wam coś podpowiem. Jedną z wielu dróg na zagospodarowanie sporej ich ilości jest choinka z szyszek. Taką właśnie robiłam w tym roku. Nawet nie jedną, a dwie. Wszystko uwieczniłam, dzięki czemu mogę Wam dokładnie powiedzieć, jak zrobić choinkę z szyszek.

Pomysły na wykorzystanie szyszek

W tym roku nazbierałam sporo szyszek, więc i sporo z nimi działałam. Kilka z tych działań pokazałam na blogu. Możecie zobaczyć, jak zrobić kwiatki z szyszek i to na trzy sposoby. Przy okazji pokazywałam również, jak je wkomponowała w dekoracyjne wianki i stroiki.

Domowym sposobem wyprodukowałam białe szyszki dekoracyjne. Dokładnie pokazałam i opisałam Wam cały etap produkcji 🙂 Zastanawiałam się czy w ogóle warto o tym pisać, a chyba nie potrzebnie, bo ten wpis cieszy się ogromną popularnością.
Z wpisu o wybielaniu szyszek dowiecie się również, jak oczyścić szyszki. Warto tego etapu nie pomijać. Ciężko pozbyć się każdego ziarenka piasku, ale po czyszczeniu sporo piachu ubędzie, a przede wszystkim ubędzie też leśnych stworzonek, które mieszkają pomiędzy łuskami.

choinka z szyszek

Kolejną dekoracją, którą w tym roku zrobiłam jest choinka z szyszek. Nie użyłam do niej szyszek jasnych, bo nie miałam ich wystarczająco wiele, a taka szyszkowa choinka to istny pochłaniacz szyszek. Z każdym piętrem ubywa ich coraz więcej. Sama byłam zdziwiona jak mało szyszek zostało mi po skończonej pracy. Nie mniej jednak zrobiłam aż dwie choinki. Z chęcią dokładnie Wam opowiem, jak zrobić choinkę z szyszek, na co zwrócić uwagę i jak takie szyszkowe drzewko można udekorować. 


Jak zrobić choinkę z szyszek

jak zrobić choinkę z szyszek

Potrzebne materiały:
  • brystol A3 w kolorze brązowym + zszywacz+nożyczki
  • klej na gorąco + sporo wkładów
  • szyszki

Zamiast brystolu możecie użyć styropianowego stożka, tylko pamiętajcie, aby go najpierw albo pomalować albo czymś okleić, tak żeby biały kolor nie prześwitywał spod szyszek.


Papierowy stożek

Brystol zwijam w stożek – wzdłuż dłuższego boku.

jak zrobić choinkę z szyszek
Wciąż przytrzymując stożek, zszywam papier w kilu miejscach, a następnie tam, gdzie już zszywacz nie sięgnie, sklejam papier klejem na gorąco.

jak zrobić choinkę z szyszekjak zrobić choinkę z szyszek
Spodnią część ucinam. Przyznam szczerze, że robiłam to na oko, ale jeśli nie jesteście pewni czy równo Wam wyjdzie, użyjcie linijki lub kawałka sznurka i odmierzcie w kilku miejscach równą odległość od czubka.

jak zrobić choinkę z szyszek

Przyklejanie szyszek

W poradniku o tym, jak zrobić choinkę z szyszek, nie mogę nie wspomnieć o doborze podstawowego elementu czyli szyszek właśnie.
Początkowy etap pracy to posegregowanie szyszek wielkością – na duże, średnie i małe. Duże użyłam tylko przy pierwszym rządku. Większość choinki zagospodarowałam średnimi szyszkami, a dwa ostatnie piętra wykleiłam małym rozmiarem.

jak zrobić choinkę z szyszek
Poza średnicą szyszek warto również zwrócić uwagę na ich wysokość. Nie jest to bez znaczenia, gdyż użycie szyszek mocno różniących się wysokością zaburzy trójkątny kształt i choinka z szyszek nie będzie się tak ładnie prezentować.
Ze wszystkich szyszek urywam ogonki, żeby nie przeszkadzały przy klejeniu. Nie potrzeba do tego specjalnych narzędzi.

jak zrobić choinkę z szyszek
Na szyszkę naklejam klej na gorąco i przyklejam do stożka. Chwilę przytrzymuję, aż klej zastygnie i szyszka nie będzie się zsuwać ze swojego miejsca. Przyklejając szyszki warto zwrócić uwagę, by były zwrócone w tym samym kierunku. Ja wklejałam je lekko po skosie, tak by środki były skierowane ku górze.

jak zrobić choinkę z szyszekjak zrobić choinkę z szyszek
W ten sam sposób przyklejam kolejne szyszki.

jak zrobić choinkę z szyszek
Ostatnia szyszka w rządku jest zawsze wyzwaniem. Szukam takiej, która dobrze wpasuje się pomiędzy dwie pozostałe.

jak zrobić choinkę z szyszek
Następnie przyklejam kolejne rzędy – tym razem są to szyszki średniej wielkości.  Wklejam je pomiędzy te z rzędu niżej. Ostatnie dwa piętra to szyszki małe.

jak zrobić choinkę z szyszek
Na sam koniec przyklejam czubek i jest to raczej duża szyszka. Najlepiej poprzykładać sobie kilka i wybrać taką, która będzie się prezentowała najlepiej.

Dekorowanie

Gdyby tak się dokładnie przyjrzeć, zauważy się kilka prześwitów, ale na szczęście brązowa baza robi swoje i jeśli nie włoży się nosa w choinkę, to po prostu tego nie widać. Zresztą zaraz wszystko ukryję dekoracją. Zacznę jednak od oczyszczenia choinki z nitek od kleju na gorąco.

jak zrobić choinkę z szyszek
Do ozdabiania mam aż dwie choinki i każdą przyozdobię inaczej. Pierwsza będzie błękitna, więc szyszki ośnieżam. Po prostu moczę gąbkę w białej farbie akrylowej, a następnie tapuję szyszki.

jak zrobić choinkę z szyszek
Dekorację zaczęłam od powtykania w przestrzeń pomiędzy szyszkami dekoracyjnego włosia w kolorze srebrnym. Pomagałam sobie wykałaczką. Następnie umocowałam małe lampeczki. Kolejnym etapem był łańcuszek i szyfonowa wstążka, na której zrobiłam supełki. Na końcu dokleiłam perełki – duże błękitne, średnie 6mm srebrne i małe niebieskie kryształki. Czubek zwieńczyłam kokardką.

choinka z szyszek
Lampeczki są małe, ale bateria od nich dość spora. Na szczęście dzięki temu, że użyłam papierowej formy a nie styropianu, mam gdzie ją ukryć. Po prostu włożyłam ją pod stożek.

choinka z szyszekPrzy drugiej choince z szyszek postawiłam na ciepłą kolorystykę. Zaczęłam od dekoracyjnego włosia, a następnie udekorowałam choinkę łańcuszkiem i czerwonymi perełkami na żyłce. Kolejny krok to przyklejenie suszonych pomarańczy. Całe byłyby za wielkie – przecięłam je na połówki używając nożyczek. Na koniec perełki – czerwone i złote. Na czubek kokarda w tej samej kolorystyce.

choinka z szyszekjak zrobić choinkę z szyszek

I tak mam dwie choinki z szyszek w zupełnie innych odsłonach. Siła dekoracji jest jednak ogromna!

Mam nadzieję, że poradnik o tym, jak zrobić choinkę z szyszek, pomoże Wam zagospodarować Wasze szyszki i stworzycie z nich swoje świąteczne drzewka. Ogromnie jestem ciekawa, jak je ozdobicie. Pokażcie mi w komentarzu pod postem czy na profilach społecznościowych @321startdiy na facebooku i instagramie.

Pozdrawiam
AgnieszkaZainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

guest
15 komentarzy
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze