Jak ktoś nazbiera sporo szyszek, zastanawia się później co z nimi zrobić. Na szczęście mi w tej kwestii pomysłów nie brakuje, więc z chęcią Wam coś podpowiem. Jedną z wielu dróg na zagospodarowanie sporej ich ilości jest choinka z szyszek. Taką właśnie robiłam w tym roku. Nawet nie jedną, a dwie. Wszystko uwieczniłam, dzięki czemu mogę Wam dokładnie powiedzieć, jak zrobić choinkę z szyszek.
Pomysły na wykorzystanie szyszek
W tym roku nazbierałam sporo szyszek, więc i sporo z nimi działałam. Kilka z tych działań pokazałam na blogu. Możecie zobaczyć, jak zrobić kwiatki z szyszek i to na trzy sposoby. Przy okazji pokazywałam również, jak je wkomponowała w dekoracyjne wianki i stroiki.
Domowym sposobem wyprodukowałam białe szyszki dekoracyjne. Dokładnie pokazałam i opisałam Wam cały etap produkcji 🙂 Zastanawiałam się czy w ogóle warto o tym pisać, a chyba nie potrzebnie, bo ten wpis cieszy się ogromną popularnością.
Z wpisu o wybielaniu szyszek dowiecie się również, jak oczyścić szyszki. Warto tego etapu nie pomijać. Ciężko pozbyć się każdego ziarenka piasku, ale po czyszczeniu sporo piachu ubędzie, a przede wszystkim ubędzie też leśnych stworzonek, które mieszkają pomiędzy łuskami.
Kolejną dekoracją, którą w tym roku zrobiłam jest choinka z szyszek. Nie użyłam do niej szyszek jasnych, bo nie miałam ich wystarczająco wiele, a taka szyszkowa choinka to istny pochłaniacz szyszek. Z każdym piętrem ubywa ich coraz więcej. Sama byłam zdziwiona jak mało szyszek zostało mi po skończonej pracy. Nie mniej jednak zrobiłam aż dwie choinki. Z chęcią dokładnie Wam opowiem, jak zrobić choinkę z szyszek, na co zwrócić uwagę i jak takie szyszkowe drzewko można udekorować.
Jak zrobić choinkę z szyszek
Potrzebne materiały:
- brystol A3 w kolorze brązowym + zszywacz+nożyczki
- klej na gorąco + sporo wkładów
- szyszki
Zamiast brystolu możecie użyć styropianowego stożka, tylko pamiętajcie, aby go najpierw albo pomalować albo czymś okleić, tak żeby biały kolor nie prześwitywał spod szyszek.
Papierowy stożek
Brystol zwijam w stożek – wzdłuż dłuższego boku.
Wciąż przytrzymując stożek, zszywam papier w kilu miejscach, a następnie tam, gdzie już zszywacz nie sięgnie, sklejam papier klejem na gorąco.
Spodnią część ucinam. Przyznam szczerze, że robiłam to na oko, ale jeśli nie jesteście pewni czy równo Wam wyjdzie, użyjcie linijki lub kawałka sznurka i odmierzcie w kilku miejscach równą odległość od czubka.
Przyklejanie szyszek
W poradniku o tym, jak zrobić choinkę z szyszek, nie mogę nie wspomnieć o doborze podstawowego elementu czyli szyszek właśnie.
Początkowy etap pracy to posegregowanie szyszek wielkością – na duże, średnie i małe. Duże użyłam tylko przy pierwszym rządku. Większość choinki zagospodarowałam średnimi szyszkami, a dwa ostatnie piętra wykleiłam małym rozmiarem.
Poza średnicą szyszek warto również zwrócić uwagę na ich wysokość. Nie jest to bez znaczenia, gdyż użycie szyszek mocno różniących się wysokością zaburzy trójkątny kształt i choinka z szyszek nie będzie się tak ładnie prezentować.
Ze wszystkich szyszek urywam ogonki, żeby nie przeszkadzały przy klejeniu. Nie potrzeba do tego specjalnych narzędzi.
Na szyszkę naklejam klej na gorąco i przyklejam do stożka. Chwilę przytrzymuję, aż klej zastygnie i szyszka nie będzie się zsuwać ze swojego miejsca. Przyklejając szyszki warto zwrócić uwagę, by były zwrócone w tym samym kierunku. Ja wklejałam je lekko po skosie, tak by środki były skierowane ku górze.
W ten sam sposób przyklejam kolejne szyszki.
Ostatnia szyszka w rządku jest zawsze wyzwaniem. Szukam takiej, która dobrze wpasuje się pomiędzy dwie pozostałe.
Następnie przyklejam kolejne rzędy – tym razem są to szyszki średniej wielkości. Wklejam je pomiędzy te z rzędu niżej. Ostatnie dwa piętra to szyszki małe.
Na sam koniec przyklejam czubek i jest to raczej duża szyszka. Najlepiej poprzykładać sobie kilka i wybrać taką, która będzie się prezentowała najlepiej.
Dekorowanie
Gdyby tak się dokładnie przyjrzeć, zauważy się kilka prześwitów, ale na szczęście brązowa baza robi swoje i jeśli nie włoży się nosa w choinkę, to po prostu tego nie widać. Zresztą zaraz wszystko ukryję dekoracją. Zacznę jednak od oczyszczenia choinki z nitek od kleju na gorąco.
Do ozdabiania mam aż dwie choinki i każdą przyozdobię inaczej. Pierwsza będzie błękitna, więc szyszki ośnieżam. Po prostu moczę gąbkę w białej farbie akrylowej, a następnie tapuję szyszki.
Dekorację zaczęłam od powtykania w przestrzeń pomiędzy szyszkami dekoracyjnego włosia w kolorze srebrnym. Pomagałam sobie wykałaczką. Następnie umocowałam małe lampeczki. Kolejnym etapem był łańcuszek i szyfonowa wstążka, na której zrobiłam supełki. Na końcu dokleiłam perełki – duże błękitne, średnie 6mm srebrne i małe niebieskie kryształki. Czubek zwieńczyłam kokardką.
Lampeczki są małe, ale bateria od nich dość spora. Na szczęście dzięki temu, że użyłam papierowej formy a nie styropianu, mam gdzie ją ukryć. Po prostu włożyłam ją pod stożek.
Przy drugiej choince z szyszek postawiłam na ciepłą kolorystykę. Zaczęłam od dekoracyjnego włosia, a następnie udekorowałam choinkę łańcuszkiem i czerwonymi perełkami na żyłce. Kolejny krok to przyklejenie suszonych pomarańczy. Całe byłyby za wielkie – przecięłam je na połówki używając nożyczek. Na koniec perełki – czerwone i złote. Na czubek kokarda w tej samej kolorystyce.
I tak mam dwie choinki z szyszek w zupełnie innych odsłonach. Siła dekoracji jest jednak ogromna!
Mam nadzieję, że poradnik o tym, jak zrobić choinkę z szyszek, pomoże Wam zagospodarować Wasze szyszki i stworzycie z nich swoje świąteczne drzewka. Ogromnie jestem ciekawa, jak je ozdobicie. Pokażcie mi w komentarzu pod postem czy na profilach społecznościowych @321startdiy na facebooku i instagramie.
Pozdrawiam
Agnieszka
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.