Jak zrobić elegancki lampion z dyni?

jak zrobić elegancki lampion z dyniLampion z dyni kojarzy nam się przede wszystkim z Halloween, a przecież tak być nie musi. Odczarowałam swoją dynię i zrobiłam z niej elegancki lampion, który nie ma nic wspólnego z tym amerykańskim świętem. Jest wspaniałą, nastrojową dekoracją, wykonaną z wszechobecnej o tej porze roku dyni.


Ach, te dynie

Nie wyobrażam sobie jesieni bez dyni. Uwielbiam wszystkie. Małe i duże, dekoracyjne i spożywcze. W moim domu najczęściej goszczą na talerzu. Absolutnie najlepiej smakuje nam dynia z piersią kurczaka i pieczarkami, ale zupy i ciasta też zajadamy ze smakiem. Wciąż testuję nowe przepisy i nawet sama eksperymentuję – wszystko po to, żeby nam się ta dynia nie przejadła.
Czasem jednak dynie wcale nie lądują w naszych brzuchach, a są materiałem do mojej twórczej działalności.  O tej porze roku dynie są tak tanie, że poświęcam kilka bez wyrzutów sumienia.
W tym roku zdecydowanie zaspałam, ale obiecałam sobie, że w przyszłym wyhoduję swoje dynie, a w zasadzie dynię białą – tę dekoracyjną i tę jadalną. Jestem nimi oczarowana, a wciąż nie miałam okazji ich widzieć na żywo.
Niemniej jednak te dynie, które dostępne są w zasięgu naszych rąk, a więc te najpopularniejsze, pomarańczowe, też są świetnym materiałem do dekoracji.

Magia światła

Długie i ciemne jesienne wieczory zdecydowanie umila nastrojowe oświetlenie. Świece, nastrojowe lampeczki i lampiony są idealne do wyczarowania uroczego klimatu.
To, że dynia nadaje się do zrobienia lampionu, wiedzą wszyscy. Trudno tego nie wiedzieć, skoro Halloween dotarło również do nas. Ale taki lampion nie musi być ani mroczy, ani straszny, ani nawet nie musi być związany czasem wykonania z halloweenowym świętem. Po prostu, korzystając z sezonu na dynię, możemy zrobić dyniowy lampion w wersji eleganckiej.


Jak zrobić lampion z dyni?

jak zrobić elegancki lampion z dyni

Potrzebne materiały:
  • dynia, najlepiej okrągła
  • wkrętarka/wiertarka
  • wiertła do drewna – używałam rozmiarów 6 i 10
  • taśma malarska
  • ołówek lub pisak
  • nożyk
  • łyżka

Zdecydowanie przydadzą się również papierowe ręczniki, talerz i jakaś spora podkładka pod dynię – taca lub gazety.


W spodniej części dyni wycinam okrąg. Podważam łyżką i wyciągam. Nie siłuję się jednak zbytnio – odcinam włókna nożykiem.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
Dynię muszę oczyścić. Łyżką skrobię po ściankach, odrywając w ten sposób włókna od miąższu.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
Wydrążenie jest dość prostą i szybką czynnością. Włókna z dyni do niczego się nie przydadzą, ale pestki jak najbardziej można uprażyć.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
Dynię oklejam taśmą malarską. Robię to w miejscu, w którym znajdować się będą największe otwory. Dynie nie zawsze są pięknie równe, więc jako punkt odniesienia wybrałam spód.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
Pisakiem zaznaczam miejsca, w których będę wiercić. Moja dynia ma nawet równe prążki, więc stawiam kropkę na środku każdej części, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście sobie odmierzyli równe odległości. Najlepiej sprawdzi się elastyczna linijka lub miara krawiecka.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
Zaznaczone punktu nakłuwam wiertłem i wówczas usuwam taśmę malarską.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
Grubym wiertłem wywiercam otwory. Robię to na wolnych obrotach i powoli. Przede wszystkim dlatego, żeby nie narobić za dużo bałaganu. Przy dużych obrotach wiórki będą latać w powietrzu.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
Co kilka otworów warto oczyścić wiertło z wiórek.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
Po skończonym wierceniu, wyjmuję wiertło i ręcznie poprawiam te otwory, wewnątrz których sterczą wiórki. Po włożeniu świeczki, lampion z dyni będzie wyglądał lepiej, jeśli otwory będą pozbawione takich kłaczków.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
Zmieniam wiertło na mniejsze i zabieram się za wiercenie kolejnych otworów.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
Tym razem nie skorzystałam już z taśmy malarskiej, a tylko narysowałam sobie punkciki. Wyznaczyłam miejsca na wgłębieniach. Po wywierceniu również poprawiam niektóre otwory ręcznie.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
I jeszcze kilka otworów na samej górze.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
Praca skończona – czas posprzątać, przetrzeć dynię, umyć wiertła.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
Świeczkę wkładam od spodu, a w zasadzie nasadzam dynię na świeczkę. Używam świecy LED.

Taka nawiercona dynia bardzo ładnie wygląda w ciągu dnia.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
Im bliżej wieczora, tym prezentuje się lepiej.

jak zrobić elegancki lampion z dyni
A już samym wieczorem jest po prostu fantastycznie.

jak zrobić elegancki lampion z dyniElegancki lampion z dyni robi wspaniały klimat – taki z jesienną nutą.

jak zrobić elegancki lampion z dyniWarto pamiętać, żeby nie stawiać dyni bezpośrednio na meblu. Lepiej podstawić coś pod spód, na przykład talerzyk, albo postawić dynię na świeczniku.

jak zrobić elegancki lampion z dyni

Jest tak pięknie, że aż szkoda, że to taka nietrwała dekoracja. Wydrążona dynia przetrzyma około tygodnia. Po tym czasie trzeba się z nią pożegnać. Ale i tak warto pobawić się w zrobienie takiego nastrojowego lampionu.
Koniecznie muszę zrobić coś trwalszego. Co prawda mam świąteczny lampion, ale jeszcze za wcześnie, żeby go wyciągnąć.

Jednak póki co, chłonę jesień i jej skarby.
A jak Wy korzystacie z jesieni?

Pozdrawiam
AgnieszkaZainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

guest
17 komentarzy
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze