Własny papier ozdobny czyli jak zrobić papier z serwetki?

papier z serwetki Od lat znam sposób na domową produkcję dekoracyjnego papieru i dzisiaj pokażę Wam te małe czary mary – podzielę się z Wami sposobem na to, jak zrobić papier z serwetki. Bo przecież nie każdy ma w domu ozdobny papier, a bywa, że jest potrzebny. Z reguły mamy jednak w domu ozdobne papierowe serwetki i kilka innych rzeczy, potrzebnych do  tej domowej produkcji.


Domowy sposób na papier z serwetki

papier z serwetki


Aby wykonać papier z serwetki potrzebne będą :

  • serwetka papierowa
  • biały papier
  • folia spożywcza
  • papier do pieczenia
  • żelazko
  • deska do prasowania bądź gruby ręcznik
  • nożyczki

Serwetki są z reguły 3 warstwowe. Będę korzystać tylko z wierzchniej warstwy, więc oddzielam ją od pozostałych dwóch. papier z serwetki
Przeprasowuję ją żelazkiem, aby trochę rozprasować zagięcia od złożenia. Staram się nie zrobić zaprasek, bo nie będzie to potem ładnie wyglądać.

papier z serwetki
Rozkładam spory kawałek papieru do pieczenia. Układam na nim kartkę. Kartka nie musi być biała. Można wykorzystać zarówno papier ksero, jak i blok techniczny.
Kartkę przykrywam folią spożywczą. Zostawiam folię na rolce, bo w trakcie cięcia często się gniecie i skleja, a tu potrzebuję ładnego, prostego kawałka.

papier z serwetki
Na to nakładam wierzchnią warstwę serwetki.

papier z serwetki
Przykrywam papierem do pieczenia – cała folia spożywcza musi być zakryta, inaczej zabrudzę żelazko, a potem ciężko jest je doczyścić.
Przeprasowuję żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę, bez pary. Żelazko mocno dociskam do papieru. Szczególną uwagę przykładam do brzegów. Trochę sobie podglądam – podnoszę papier do pieczenia i sprawdzam czy już wszystko się dobrze przykleiło.

papier z serwetki
Jeszcze szybkie przeprasowanie bez papieru, aby zniwelować jakieś miejsca, w których serwetka dobrze nie przywarła. Byle nie za długo, bo papier zżółknie.

papier z serwetki
Papier przycinam – z każdej strony  około 0,5cm i już mam papier z serwetki.

papier z serwetki
Dzisiaj zrobiłam sobie takie trzy arkusiki.

papier z serwetki
Ale za pierwszym razem jak się przyssałam do żelazka, to skończyłam jak dopiero jak mi się skończyły serwetki:) Pamiętam też wielkie oczy mojej córki, kiedy pokazałam jej efekt tej sztuczki! Dzisiaj takie oczy zrobił mój synek:)

papier z serwetki zastosowanie
Taki papier stosuję do wielu papierowych prac. Często z niego korzystam, tak jak właśnie w  pudełku z życzeniami na Pierwszą Komunię Świętą mojej bratanicy, które widzicie na zdjęciu. Ten kartonik w różyczki to właśnie papier z serwetki.

Ciekawa jestem czy przekonałam Was do samodzielnej produkcji dekoracyjnego papieru z serwetki?
A jeśli nie macie w domu serwetek, to zawsze możecie skorzystać z moich papierów ozdobnych – wystarczy pobrać i wydrukować.

Pozdrawiam
Agnieszka


Skorzystałeś? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle podrzucam na bloga coś nowego – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

guest
15 komentarzy
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze