Drewniana skrzynka ozdobna – zrób to sam

drewniana skrzynkaNie jestem stolarzem, ale drewnianą skrzyneczkę sobie zrobiłam. Przy tym wymyśliłam kilka patentów, które ułatwiają pracę takim początkującym nie-stolarzom jak ja. Taka drewniana skrzynka ozdobna może być również dziełem Waszych rąk!

Ważne BHP

Na początek moja rada – przy cięciu drewna używajcie okularów ochronnych. Może wydaje się to zbytnią przezornością, ale wierzcie mi, lepiej dmuchać na zimne niż leżeć na okulistyce z drzazgą w oku. Osobiście znam taki przypadek, tym bardziej nie mogłam sobie odpuścić i musiałam Wam tę radę napisać. Dbajcie o siebie <3

Starałam się bardzo dokładnie opisać co i jak – tak, aby ten tutorial był wyczerpujący i użyteczny, jeśli podejmiecie się zrobienia takiego projektu.

Tyle tytułem wstępu, a teraz do dzieła 🙂



Drewniana skrzynka – sposób wykonania

drewniana skrzynkadrewniana skrzynka

Potrzebne materiały:
  • listwa trójkątna / moja 14x14x1000mm
  • 4x listwy płaskie / moje 40x5x920mm
  • dykta
  • krótkie gwoździe / moje 12mm
  • klej do drewna
  • wyrzynarka lub piłka do drewna
  • wkrętarka
  • młotek
  • kombinerki
  • papier ścierny drobnoziarnisty
  • taśma malarska
  • ołówek, pędzelek, miarka

Listewki równo układam na sobie i sklejam je razem taśmą malarską – robię to porządnie i mocno. Odmierzam pierwszą odległość – zdecydowałam się na 30 cm. Przycinam. Odmierzam kolejne 30cm i znów przycinam. Następnie odmierzam 15cm, czyli długość krótszego boku i znów przycinam – robię tak dwa razy. W ten sposób 4 cięcia wystarczyły, żebym pocięła wszystkie te listwy.
Mogłam odmierzyć wszystko od razu, ale nie otrzymałabym równych odcinków – wyrzynarka ma swoją grubość cięcia i z doświadczenia wiem, że równiutko będzie tylko wtedy, gdy odmierzam kolejny odcinek po przycięciu. Przynajmniej u mnie to tak działa.

drewniana skrzynka

Ustalam wysokość skrzynki. Układam 4 listwy a jako szerokość szpary pomiędzy nimi przyjmuję grubość listewki. W ten sposób obędzie się później bez zbytniego mierzenia.
Mierzę wysokość tego układu – wyszło mi 17cm, ale listewkę trójkątną przytnę trochę krócej – o grubość dykty. Nie chcę, aby była widoczna, a schowana pod dolnymi listewkami, czyli przycinam 4 odcinki po 16,5cm.

drewniana skrzynka

Wszystko, co przycięłam szlifuję papierem ściernym.

drewniana skrzynka

Elementy drewniane mam przygotowane i czas na składanie wszystkiego. Nie będę jednak po prostu wbijać gwoździ, bo listewki popękają i będą nici z mojej skrzynki. Najpierw nawiercę otwory.
Nie mam takiego cienkiego wiertła, więc zrobię je sama 🙂 Gwoździk wkładam w kombinerki i mocno zaciskam, w ten sposób ucinam główkę i otrzymuję idealne wiertło, które wkładam we wkrętarkę.

drewniana skrzynka

Jeszcze lepiej byłoby gdybym miała gwóźdź o takiej samej średnicy, tyle że dłuższy, ale niestety takiego w moich zasobach zabrakło.
Przy tej czynności dobrze jest przykryć czymś ręce z kombinerkami, bo obie części gwoździa odskakują z dość dużą siłą.

drewniana skrzynka

Zaczynam od złożenia krótszych boków. I znów mój kolejny patencik z niezastąpioną taśmą malarską. Przyklejam kawałek taśmy na listewkę, wyznaczam miejsca wiercenia i zaznaczam dolną i górną krawędź listewki. Delikatnie nawiercam – tyle, by zaznaczyć.
Ściągam taśmę, przyklejam na kolejną listewkę /wiem gdzie, bo mam zaznaczone krawędzie/ i tak postępuję ze wszystkimi krótkimi listewkami.
drewniana skrzynka

Po pozaznaczaniu miejsc wiercenia, poprawiam otwory ponownie je nawiercając.

drewniana skrzynka

Poprzednio użyty kawałek taśmy z tymi wszystkimi zaznaczeniami przyklejam na listewkę trójkątną i nawiercam, a potem pogłębiam otwory.
Dzięki takiemu pierwszemu delikatnemu nawiercaniu mój kawałek taśmy jest wciąż w dobrym stanie, ale jeśli coś się Wam popsuje, to na nowym kawałku odrysujcie ponownie górę, dół i nawiercone miejsca.

drewniana skrzynka

Odcinki, do których będę przymocowywać pierwszą listewkę smaruję klejem do drewna. Wkładam gwoździe (od razu w dwie listwy trójkątne) i przybijam młotkiem. W trakcie tej pierwszej czynności podkładam pod listewkę trójkątną inny kawałek – wygoda przybijania jest dużo większa.

drewniana skrzynkadrewniana skrzynka

Czas na drugą, a później trzecią i czwartą deseczkę. Miejsce ich położenia zaznaczam ołówkiem i znów wracam do kawałka taśmy malarskiej z zaznaczeniem. Przyklejam taśmę, nawiercam, smaruję klejem, wbijam gwoździe. Tak samo postępuję z drugim wąskim bokiem.

drewniana skrzynka

Krótkie boki już zrobiłam i zabieram się za dłuższe. Wracam do zaznaczenia z pomocą taśmy malarskiej, ale tu sytuacja jest troszkę inna, bo listewka płaska nie będzie przybijana od samego brzegu listwy trójkątnej, więc poza oznaczeniem góry, dołu i miejsc wiercenia, przenoszę na taśmę również zewnętrzny bok listwy trójkątnej, aby wiedziała, jak nakleić taśmę przy wierceniu w tych trójkątnych listwach.
Uwaga – miejsca wiercenia powinny być nieco inaczej położone niż w krótszych listewkach, aby gwoździe się mijały.

drewniana skrzynka

I znów te same czynności – nawiercam otwory w listwach płaskich, a później je pogłębiam. Na listwach trójkątnych nawiercam otwory dla pierwszej płaskiej listwy, nanoszę klej, wkładam gwoździe i przybijam.

drewniana skrzynka

Teraz przy kolejnych listewkach już nie wyznaczam sobie szerokości przerw – bazuję na położeniu listew na krótszych bokach.

drewniana skrzynka

Drewniana skrzynka jest już prawie gotowa. Pozostał spód, który robię z dykty. Mierzę wewnętrzną część skrzynki, przenoszę wymiar na dyktę i wycinam. Przykładam dyktę i nawiercam tam, gdzie znajdują się listwy trójkątne. Brzegi dykty i dół listew trójkątnych smaruję klejem, a następnie przymocowuję dyktę gwoździami.

drewniana skrzynka

Na kilka godzin dociskam paroma ciężkimi książkami, żeby klej dobrze związał na bokach.

drewniana skrzynka

Tak dotarłam do końca pracy, moja drewniana skrzynka jest skończona, a ja jestem dumna i z niej, i z siebie. Nie czarujmy się jednak, to nie jest diy do wykonania w pięć minut, nie zaoszczędzicie przy tym specjalnie wiele, ale satysfakcja z pracy gwarantowana.
Ta drewniana skrzynka ozdobna ma jeszcze jedną zaletę –  nie jestem skazana na sklepowy design. Mam czyste płótno, które sama mogę dowolnie ozdobić. Jak? Jeszcze nie wiem, bo wciąż nie mogę się zdecydować, gdzie będzie stała ta skrzyneczka.  Widzę dla niej wiele zastosowań i jestem prawie pewna, że zbiję sobie kolejną. Na razie włożyłam w nią słoiki z kwiatami.

drewniana skrzynka

Swoją drogą to bardzo trwałe kwiaty – stoją u mnie od Dnia Matki. Mój synek nie mógł się zdecydować, więc dostałam aż trzy bukiety <3 – tulipany już dawno padły, a te się dalej ładnie trzymają.

drewniana skrzynka

Jak widać, nie trzeba być  stolarzem, żeby zrobić drewnianą skrzynkę, choć zapewne stolarz pyknął by taką skrzyneczkę w dużo krótszym czasie.
Co więcej, nie trzeba być facetem, żeby sobie poradzić z narzędziami cięższego kalibru. Kobieta też potrafi 🙂

Jeśli któraś z kobitek zdecyduje się na jakieś wyzwania uchodzące za męskie, niech wrzuci zdjęcie na instagram z hasztagiem #kobietapotrafi. Jeśli chcecie pochwalić się mi, albo skorzystacie z mojego tutorialu, żeby zrobić drewnianą skrzynkę ozdobną, zawołajcie mnie do siebie @321startDIY – będzie mi bardzo miło i z chęcią popodziwiam Wasze dzieła <3

Pozdrawiam
Agnieszka



Zainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

guest
18 komentarzy
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze