Akcja Woluminy. Głos Książki + zakładki do książek do wydrukowania

zakładki do książek do wydrukowaniaCzytacie książki? A czy wiecie, że ponad 60% Polaków nie przeczytało w zeszłym roku żadnej książki? To dość smutne wieści. Na szczęście są jednak tacy, którzy całą energię wkładają w promowanie czytelnictwa i organizują świetne akcje.

Bezsprzecznie taką osobą jest promotorka czytelnictwa, Zuzanna Gajewska z bloga szufladopółka, która rozpoczęła ostatnio akcję Głos Książki.

Widząc tak wspaniałą inicjatywę i tak zaangażowaną osobę jak Zuzanna, nie mogłam przejść obojętnie. Dołączyłam do akcji i zaraz przedstawię Wam, o co w tym wszystkim chodzi. Może też będziecie mieli ochotę dołączyć, do czego gorąco namawiam.
A dla tych, którzy czytają książki mam prezent – letnie zakładki do książek.
Ale najpierw o akcji, a potem o zakładkach.

Woluminy. Głos Książki

Akcja Woluminy. Głos książki to inicjatywa mająca na celu promocję czytelnictwa. Podjęte w jej ramach działania mają uświadomić społeczeństwu, że [ctt_hbox link=”saLWk” ]książka to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu[/ctt_hbox] oraz, że [ctt_hbox link=”rUX1A” ]na czytanie zawsze znajdzie się czas[/ctt_hbox] – choćby czekając w kolejce do lekarza, czy jadąc środkiem komunikacji miejskiej. To szansa na dotarcie do osób, które być może nie odkryły jeszcze radości płynącej z czytania.

Akcja trwa od 1 czerwca do 23 września. Podsumowanie akcji nastąpi podczas Festiwalu Literatury Wielorzecze w Elblągu, który odbędzie się w dniach 23-25 września 2017 roku.

Akcja jest kampanią społeczną. Nie otrzymacie za nią wynagrodzenia, ale jeśli będziecie aktywni możecie liczyć na książkowy podarunek od Partnerów Akcji.

To nic, że akcja już trwa. Wciąż możesz się przyłączyć, jeśli tylko masz na to ochotę.

Ambasadorem/Uczestnikiem akcji można zostać przyjmując jedną z trzech ról:

Superbohater czyli członek Drużyny Pogromców Nudy – każdy z uczestników, który odważy się czytać na głos w miejscu publicznym.
Pomocnik Superbohatera –
Pokazuje się z książką w miejscach publicznych, pozostałe zadania wypełnia tak, jak Superbohater, na którego zawsze może awansować, jeśli odważy się przeczytać na głos.
Promotor –
Informuje o akcji na swoim blogu i w mediach społecznościowych, werbuje Uczestników. Promotor na własne życzenie też może zmienić rolę.

Minimum są trzy działania po jednym na miesiąc akcji: czerwiec, lipiec, sierpień (czytania w różnych miejscach lub w tym samym, ale w innych terminach).

Podstawowe zadania akcji

1. Weź książkę i przeczytaj ją w miejscu publicznym

Możesz czytać w poczekalni u lekarza, stojąc w kolejce, jadąc środkiem komunikacji miejskiej. Wszędzie tam, gdzie widzisz znudzenie i zniecierpliwienie na twarzach ludzi. Możesz też odwiedzić szpitale, szkoły, przedszkola.

2.Czytaj na głos

Taka jest idea akcji – ratunek dla osób, które nie wzięły ze sobą książki. Czekają na coś, strasznie się nudzą. Możesz zacząć czytać od razu na głos albo zapytać ludzi czy mają na to ochotę opowiadając trochę o akcji. Nie musisz czytać długo, wystarczy krótki fragment, ważne, by przekazać ideę.

Jeśli jednak czytanie na głos będzie to dla Ciebie problemem – nic straconego, są inne rozwiązania. Możesz mieć przy sobie kilka książek i zapytać innych czy chcą sobie chwilę poczytać. Poczytaj wszystkim lub jednej osobie, która siedzi akurat obok, chociażby swoim dzieciom.

3. Czytaj książkę z listy wydawców

Do ciebie należy wybór książki, którą chcesz podzielić się z innymi. Jeśli chcesz czytać na głos, ważne jednak, by wybrana przez ciebie książka została wydana przez jedno z partnerujących akcji wydawnictw, to kwestia prawa autorskiego. Możecie też bez ograniczeń korzystać z utworów znajdujących się w domenie publicznej  i na stornie Wolne lektury. Samo pokazanie się z książką nie ogranicza tytułów.

4. Udokumentuj i promuj

Zrób sobie selfie z książką, poproś kogoś o zrobienie ci zdjęcia w trakcie czytania lub nagraj filmik, gdy czytasz. Zamieść zdjęcie/filmik w mediach społecznościowych. Oznacz w poście Szufladopółkę i nie zapomnij o hastagach: koniecznie #głosksiążki, opcjonalnie #woluminy, #pogromcynudy #czytamjestembohaterem #pokonajnudeczytaj i inne ciekawe konfiguracje.

5. Napisz post na blogu

Przynajmniej raz w miesiącu zamieść relację z Twojego czytania na swoim blogu. Dorzuć do posta wspomniane wyżej foto lub wideo oraz logo akcji. Jeżeli w danym miesiącu nie będziesz działać czytelniczo napisz po prostu, że taka inicjatywa ma miejsce.

6. Zaproś innych

Możesz zachęcić ogólnie, a możesz rzucić wyzwanie znajomym, którzy według Ciebie też nadają się na Superbohaterów.

Jeśli jesteście zainteresowani możecie dołączyć do grupy na Facebooku.


Bonus na zachętę – zakładki do książek do wydrukowania

Jeśli czytacie książki, to na pewno używacie zakładek. Wiem z doświadczenia, że zakładką może być wszystko, choćby paragon, ale chyba przyjemniej mieć coś ładniejszego.
Dla tych, którzy czytają, a także na zachętę dla tych, którzy zapomnieli jak przyjemnie jest czytać książkę, przygotowałam zakładki do książek do wydrukowania z bardzo aktualnym, letnim tematem przewodnim.
zakładki do książek do wydrukowaniazakładki do książek do wydrukowania

Przygotowałam aż 8 wzorów – do każdej książki możecie używać innej zakładki, albo po wydrukowaniu podzielić się z rodziną czy znajomymi. Ten drobny gest też może zachęcić ich do czytania. Możecie nawet pożyczyć im jakąś książkę z własnej biblioteczki 🙂

zakładki do książek do wydrukowaniazakładki do książek do wydrukowaniazakładki do książek do wydrukowania


papierowauliczka.plRusz głową!

Odkryj fantastyczne zagadki, które wciągną dzieci w świat logicznych łamigłówek.

Ustalanki Plus dostarczą nie tylko intelektualnej zabawy, ale także wyzwań, które rozwijają logiczne myślenie.

Dziecko odkrywa radości z rozwiązywania zagadek, czerpiąc przy tym zadowolenie z każdego sukcesu!

 


Zakładki do książek – pobieraj i korzystaj!

Pliki są do pobrania z mojego dysku. Linki do pobrania znajdziecie poniżej.
/pliki udostępniam do celów niekomercyjnych/

zakładki do książek do wydrukowania
-zakładki do książek – flamingi  

zakładki do książek do wydrukowania
-zakładki do książek – morskie

To warto wiedzieć przed wydrukiem:

  • Grafiki zapisane są w formacie .pdf
  • rozmiar A4 /2480×3507 pikseli/
  • Jakość wydruku dobrze jest ustawić na najwyższą
  • Koniecznie wybierzcie papier o podwyższonej gramaturze. Może być to arkusz z bloku technicznego, ale jeśli chcecie, aby kartka prezentowała się jeszcze ładniej, wybierzcie lepszy papier np. fotograficzny czy satynowany.
  • Jeśli nie macie kolorowej drukarki, albo dostępu do papieru o podwyższonej gramaturze, skorzystajcie z punktu z usługami fotograficznymi – znajdziecie go w każdej galerii handlowej.


Nie zapomnijcie podzielić się linkiem ze znajomymi!

zakładki do książek do wydrukowania
Jaka jest moja rola w tej akcji? Zaczynam spokojnie – od promotora, ale jestem prawie pewna, że uda mi się być pomocnikiem superbohatera. Niestety nie mam tyle odwagi, by być superbohaterem, chociaż nauczyłam się nigdy nie mówić nigdy. Różnie to w życiu bywa.

Jeśli czytacie książki i wiecie jakie to ważne i przyjemne, to przyłączenie się do akcji Woluminy. Głos Książki, choćby w roli promotorów, może nie będzie dla Was dużym wysiłkiem, a cel jest naprawdę ważny. Rozważcie to <3

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o takiej akcji.

Pozdrawiam
Agnieszka


Skorzystałeś? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle podrzucam na bloga jakąś nową grafikę do pobrania – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

guest
21 komentarzy
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze