Jak zrobić chwost – dekoracyjny frędzelek-pędzelek

jak zrobić chwost; frędzelSą takie dekoracje, które przez wiele lat niezmiennie były, są i będą modnym dodatkiem. Jedną z nich jest chwost czyli po prostu dekoracyjnie związany pęk nitek. Chwosty mogą mieć wiele oblicz. Przede wszystkim ich wygląd zależy od tego, z czego są zrobione, bo sposób wykonania możemy stosować wciąż ten sam – zobacz, jaki jest szybki i prosty.

Frędzelki-pędzelki

Chwosty i pompony bardzo mi się podobają. I myślę sobie, że nie tylko mi, bo są to takie dodatki, które mają w sobie coś, co sprawia, że trudno ich nie lubić.
Parę chwostów i pomponów już u mnie w domu jest – dyndają przywieszone do różnych przedmiotów, między innymi do proporczyka z napisem, który zrobiłam jakiś czas temu jako dekorację do pokoju dzieci. Wciąż z nami jest i nadal ozdabia pegboard mojej córki.

jak zrobić proporczyk z napisem, dekoracja w stylu skandynawskim

Teraz chwostów i pomponów będzie jeszcze więcej, bo oto jestem w trakcie fajnej jak myślę metamorfoz. Mam nadzieję, że już niedługo będę mogła pochwalić się Wam, co takiego zmalowałam. Póki co jednak, pokażę Wam jak zrobić chwost, przez niektórych nazywany po prostu pędzelkiem czy frędzelkiem.


Jak zrobić chwost – krok po kroku

jak zrobić chwost; frędzel

Potrzebne materiały:
  • kordonek lub inny sznurek
  • sztywna tekturka
  • ostre nożyczki

Z tekturki wycinam prostokąt o takiej długości, jaką chcę dla chwosta. Zaczynam nawijać nitkę. Przy tej czynności staram się nie naciągać nici.

jak zrobić chwost; frędzel
To, ile razy owiniecie kartonik to oczywiście sprawa indywidualnego upodobania. Im więcej owinięć, tym bardziej pękaty będzie chwost. Ja swój 6cm prostokąt owinęłam kordonkiem 160 razy. I tu też sprawa oczywista – im grubszy sznurek, tym mniej razy wystarczy owinąć kartonik, aby uzyskać odpowiednią grubość.

Nie śmiejcie się, że liczyłam owinięcia – jeśli chcecie mieć wiele chwostów tej samej grubości, też tak róbcie 🙂

jak zrobić chwost; frędzelek
Kordonek jest bardzo cienką nicią, dlatego do następnej czynności jaką będzie związywanie, przygotowałam sobie odcinek nici złożony czterokrotnie. Przy kordonku z włóczki, czy nawet z muliny wystarczy pojedyncza nitka.

jak zrobić chwost; frędzelek
Nitkę wsuwam pod spód nawiniętych nici i mocno związuję na samej górze (robię pętelkę).

jak zrobić chwost; frędzelek jak zrobić chwost; frędzelek
Dolną część rozcinam.

jak zrobić chwost; frędzelek
Chwost jest już prawie gotowy.


Kolejną nicią obwiązuję pęk, tworząc w ten sposób główkę chwosta. Nie zaczynam jednak obwiązywać samym początkiem tej nici – pozostawiam na początku trochę wolnej długości (trochę więcej niż długość chwosta). Owijam nitkę odpowiadającą mi ilość razy, a później związuję ze sobą obie końcówki. Po to właśnie jedną z nich zostawiłam luźną na początku. Dodatkowo dzięki temu, że zaczęłam i skończyłam owijanie pozostawiając nici takiej samej długości jak chwost, nie rzucają się teraz w oczy – są długości wszystkich pozostałych nici.
Porada dla perfekcjonistów – możecie nawlec końcówkę nici na igłę i przekłuć się do środka chwosta – wówczas to już zupełnie nie będzie widać wiązania.

jak zrobić chwost; frędzelek
Teraz wystarczy już tylko ładnie wyrównać końcówki.

jak zrobić chwost; frędzelek
I chwościk jest gotowy.

jak zrobić chwost; frędzelekjak zrobić chwost; frędzelek
Stosując tę jedną metodę możemy uzyskać bardzo różne chwosty. Po pierwsze ich wygląd zależy od tego, po jaki materiał sięgniemy. Zupełnie inaczej prezentować będą się chwosty z jedwabnej nitki, kordonka, muliny, sznurka czy włóczki. Po drugie jeden chwost może być chudy, drugi pękaty – to zależy od ilości nawinięć. Mamy wiele możliwości, aby dopasować chwost do swojego upodobania i potrzeby.

jak zrobić chwost; frędzel
Na sznurek możemy również nawlec przeróżne koraliki, co dodatkowo wzbogaci wygląd chwościka.

jak zrobić chwost; frędzelek
A co z takim chwostem zrobić? Przywiesić! Niech sobie dynda. Do kluczy, do poduszek, do koca, do klamki, do suwaków czy torebek. Z powodzeniem może służyć jako biżuteria – aby z chwostów powstał wisior czy kolczyki najlepiej wkleić główki w dekoracyjne biżuteryjne tulejki.

Macie już w domu jakieś chwościki?

Pozdrawiam
AgnieszkaZainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze