Koc z pomponami. Zrób wiele pomponów na raz!

koc z pomponamiCzy jesteście w stanie uwierzyć, że kilkanaście pomponów ma wielką moc? Z ich pomocą przeprowadziłam mały update zwykłego koca i teraz mam uroczy koc z pomponami. Co by jednak nie namęczyć się zbyt bardzo przy robieniu pomponów, zdradzę Wam fajny patent, na to jak zrobić wiele pomponów jednocześnie.


Koc równa się relaks

Macie ulubiony koc? Taki, pod którym przyjemnie spędza się czas z książką albo oglądając ulubiony serial? Ja mam. I to nie jeden. Z natury jestem zmarzluchem, więc nic dziwnego, że lubię czymś się okryć.
Ten koc, który poddałam metamorfozie jest w moim domu już sporo lat. Zdecydowanie czasy swojej świetności ma już za sobą, ale ja po prostu mam do niego sentyment. Poza tym bardzo go lubię. Jest takim kocem w sam raz na wiosnę i jesień, a nawet na nieco zimniejszy letni dzień. Takim, który nie waży 4 kilo i takim, pod którym bardzo przyjemnie się odpoczywa w pojedynkę albo z małą przylepką, która z ciekawością słucha kolejnych przygód Mikołajka. Tak więc to jeszcze nie pora, żebym się go pozbyła 🙂

koc z pomponami

I tak ostatnio popatrzyłam na ten swój wysłużony już kocyk, a potem mignęły mi w głowie instagramowe zdjęcia wnętrz. I już wiedziałam, że zrobię coś, co trochę ten koc ożywi. Wybierałam między chwostami a pomponami, ale ponieważ miałam sporo włóczki, która bardziej pasuje mi do pomponów, postawiłam na koc z pomponami.
Aby ozdobić taki koc nie wystarczą dwa pompony. Ja postawiłam na dwanaście, a przecież można ozdobić brzeg jeszcze gęściej. Myślicie, że nawijałam każdy pompon pojedynczo? Absolutnie nie. Znam taki patent, który świetnie się sprawdza, jeśli trzeba zrobić wiele pomponów. Zobaczcie!


Koc z pomponami – krok po kroku

jak zrobić wiele pomponów na raz

Potrzebne materiały:
  • krzesło
  • włóczka
  • linijka
  • nożyczki
  • igła tapicerska

Nogi krzesła owijam włóczką. Początek wystarczy po prostu przytrzymać ręką. Po kilku owinięciach nie będzie już spadał.

jak zrobić wiele pomponów na raz
Owijam bez naciągania włóczki. W tej metodzie Ilość owinięć zależy od tego, jakiej średnicy pompony chcemy mieć. Mniejsze pompony=mniejsza ilość okrążeń. Jest to też trochę kwestia gustu – pompon może być bardziej lub mniej puchaty. Ja zdecydowałam się na pompony o średnicy 7cm i łączna ilość okrążeń, które zrobiłam włóczką to 160.

jak zrobić wiele pomponów na raz
Zielonej włóczki używam tylko po to, żebyście mogli lepiej zobaczyć co robię. Wy też możecie użyć jakiegoś innego koloru. Może to być nawet sznurek.
Za pomocą linijki odmierzam taką długość włóczki, jaką ustaliłam na średnicę pomponu czyli 7cm. Dzięki temu nie będę musiała mierzyć odległości za każdym razem, tylko będę przykładać ten przycięty kawałek.
Przycinam także kawałki włóczki o długości około 15cm, które zawiązuję co 7cm – tę odległość odmierzam przyciętym wcześniej kawałkiem włóczki.

jak zrobić wiele pomponów na raz
Teraz przycinam około 30cm odcinki włóczki, której używam do robienia pomponów.

jak zrobić wiele pomponów na raz
Te kawałki włóczki związuję dokładnie w połowie pomiędzy zielonymi wiązaniami. Trzeba je mocno zawiązać. Jeżeli mocne wiązanie Wam teraz nie wychodzi, nie przejmujcie się – za chwilę będzie szansa na poprawę.

jak zrobić wiele pomponów na raz
Włóczkowy obwód przecinam w miejscu którejkolwiek zielonej włóczki.

jak zrobić wiele pomponów na raz
Teraz poprawiam zrobione wcześniej zawiązania szarej włóczki. Ma być mocno i solidnie, żeby pompon się nie rozpadł.
Zielona włóczka wskazuje na miejsca przecięcia. Warto nie przecinać całej grubości na raz, a po kilkanaście pasm.

jak zrobić wiele pomponów na raz
Takie pomponiki trzeba jeszcze trochę popodcinać, nadając im kształt ładnej kulki. Uważam przy tym na dwa końce włóczki, którą związywałam pompona. Ich nie ucinam.

jak zrobić wiele pomponów na raz
Wyszło mi 11 pomponów. Jeden miałam zrobiony wcześniej. Te 12 sztuk wystarczy mi, żeby trochę udekorować koc.

Poza pomponami i kocem, potrzeba jeszcze igły z dużym oczkiem. Ja używam igły tapicerskiej. Na igłę nawlekam jedną z dwóch długich nitek wychodzących z pompona.

koc z pomponami
Wbijam igłę niedaleko brzegu koca.

koc z pomponami
Przeciągam igłę z włóczką na drugą stronę.

koc z pomponami
Teraz jedną nitkę mam po jednej stronie koca, a drugą po drugiej. Te dwie końcówki mocno ze sobą związuję – na podwójny supeł.

koc z pomponami
koc z pomponami
Nadmiar nici odcinam.

koc z pomponami
Te czynności powtarzam aż przyszyję wszystkie pompony. W ten sposób koc z pomponami jest gotowy.
Wspomnę Wam jeszcze, że nie odmierzałam miejsc przyszywania pomponów za pomocą miary. Zaczęłam od dwóch rogów, a następnie odmierzałam miejsca przyszycia poprzez składanie koca.


Niby nic, tylko kilka pomponów, a jednak koc wygląda zupełnie inaczej.

koc z pomponami

koc z pomponami
Teraz mam taki koc, który jeszcze bardziej zachęca, żeby się pod nim schować. Ozdobiony tak, jak w pięknych instagramowych wnętrzach. No może nie jest tak cudnie puszysty, ale mimo to pompony zdecydowanie dodają mu szyku. Teraz nawet rzucony niedbale na łóżko wygląda dobrze i nie ciągnie mnie do tego, żeby składać go w kosteczkę 🙂
A patencik z wieloma pomponami zapamiętajcie. Może Wam się przydać przy wielu projektach, jak choćby dywanach z pomponów. A może ozdobicie nimi poszewki? Ja na pewno to zrobię, tylko muszę najpierw wybrać się na włóczkowe zakupy.

U Was w domu też są jakieś pompony? Czy tylko takie przy zimowych czapkach? 

Pozdrawiam
AgnieszkaZainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

guest
1 Komentarz
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze