Jesień nie może obejść się bez dyni – tej na talerzu i tej w formie dekoracji. Stylową dyniową dekorację można zrobić z papierowych ręczników. To piękna ozdoba w dzień i lampion dynia wieczorem.
Czy lubię dynię?
Robiłam dynie z materiału, wierciłam w dyni otwory, aby zrobić elegancki lampion, zrobiłam z niej wazon, piekę placki, ciasto, zupę i inne smakołyki, a dziś kolej na następną odsłonę dyniowej dekoracji – papierowy lampion dynia. Na blogu jest 9 postów z dynią w roli głównej, a przecież blog to tylko ułamek mojego życia. To chyba jest najlepsze potwierdzenie na to, że uwielbiam ten motyw jako dekorację i kocham ten smak.
Lampion dynia z papieru – krok po kroku
Potrzebne materiały:
- wypełnienie do poduszek
- siatka foliowa
- sznurek
- klej typu wikol
- trochę wody
- pędzelek
- ręczniki papierowe
Do foliowej siatki wkładam sporo kulki silikonowej. Od razu powiem, że ten materiał odzyskacie. Służy tylko do wykonania formy.
Uszka siatki zawiązuję na supeł i przywiązuje do niego sznurek.
Siatkę z wypełnieniem obwiązuję sznurkiem tak, aby uzyskać kształt dyni. Kończę obwiązywać tam, gdzie zaczęłam i odcinam nadmiar sznurka.
Z kleju typu wikol i wody przygotowuję mieszankę do klejenia. Proporcję to mniej więcej 2 porcje kleju, 1 porcja wody. Mieszanka ma być łatwa w nakładaniu, ale nie zbyt ciekła. Jeśli ręcznik papierowy będzie się rwał, to oznacza, że przygotowany klej jest za gęsty i trzeba go jeszcze rozcieńczyć, jeśli będzie się marszczyć, to znaczy, że mieszanka jest zbyt wodnista i trzeba dodać kleju.
Możecie również użyć gotowego kleju do decoupage.
Papierowe ręczniki drę na paski. Najlepiej zrobić to przy linijce. Odrywam również fabrycznie proste brzegi z góry i z dołu ręczników. Kawałki naddarte ze wszystkich stron ładniej się ze sobą wtopią.
Na foliową formę nakładam pasek ręcznika i smaruję mieszanką do klejenia. Czynność powtarzam na całej powierzchni dyni, a następnie jeszcze 4 razy. Można pominąć niewielką ilość miejsca na dole, bo i tak, w tym miejscu będzie otwór na lampkę, tak aby lampion dynia mógł spełniać swoje zadanie.
Na uszkach formy formuję zakręcony ogonek dyni.
Ilość warstw, które trzeba nałożyć zależy od grubości ręczników. Być może będziecie musieli nałożyć ich więcej niż cztery. Jeśli nie jesteście pewni czy to już dobry moment odstawcie dynię paper mache do wyschnięcia. Na następny dzień będziecie mogli ocenić czy jest wystarczająco sztywna, aby zakończyć pracę.
Oczywiście warstwy możecie nakładać w ilości dowolnej, ale im więcej warstw, tym mniej przepuszczania światła.
Po wyschnięciu dyni, robię otwór w dolnej części, nacinam foliową siatkę i ostrożnie wyciągam wszystko ze środka – najpierw wypełnienie, później siatkę, a na końcu obcinam zwisające sznurki.
Na tym etapie możecie tę papierową dynię pomalować. Ja tego nie zrobiłam, bo w wersji saute bardzo mi się podoba za dnia.
Wieczorem zaś, postawiona na świecę LED, zamienia się w nastrojowy dyniowy lampion.
Nadmienię jeszcze, że jest to diy dla cierpliwych, bo wykonanie dyni z papierowych ręczników wymaga trochę czasu i pracy. Niemniej jednak to miły czas (dla mnie osobiście relaks), zwieńczony pięknym efektem – idealną ozdobą na jesień.
Pozdrawiam
Agnieszka
Odkryj fantastyczne zagadki, które wciągną dzieci w świat logicznych łamigłówek.
Ustalanki Plus dostarczą nie tylko intelektualnej zabawy, ale także wyzwań, które rozwijają logiczne myślenie.
Dziecko odkrywa radości z rozwiązywania zagadek, czerpiąc przy tym zadowolenie z każdego sukcesu!
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.