Nadmorskie patyki są przepiękne, ale wcale nie musicie wybierać się nad morze, aby mieć takie w domu. Zobaczcie jak łatwo zrobić driftwood czyli białe gałęzie dekoracyjne – do złudzenia przypominające te znalezione na plaży.
Plażoterapia
Mieszkam nad morzem od urodzenia, a mimo to za każdym razem kiedy jestem na plaży czuję zachwyt. Błękitem wody, ziarenkami piasku pod stopami, niezmąconą linią horyzontu. Nazywałyśmy to z córką plażoterapią, bo chodzenie bosymi stopami wzdłuż brzegu i patrzenie w dal ma dla nas wielką moc – niesamowicie relaksuje i uspokaja. Oczywiście najlepiej spaceruje się nam pod wieczór, kiedy słońce już tak nie grzeje i plaża nie tętni takim życiem jak w południe. Zresztą w sezonie lubimy wybrać się w nieco mniej popularne miejsca. Naszym ulubionym są Mechelinki – z pięknym molo i zdecydowanie mniejszą ilością turystów. Jeśli wybieracie się na wypoczynek do Trójmiasta, to polecam Wam odwiedzić również ten nadmorski zakątek.
Driftwood – nadmorskie patyki
Spacerując po plaży można dostrzec pod stopami nie tylko muszelki czy kamienie ale również wyrzucone na brzeg patyki. Wysmagane wiatrem, wysuszone przez słońce, bieleją wśród ziaren piasku. Wyglądają jak najpiękniejsze okazy, a każdy zdaje się skrywać jakąś historię.
Kilka takich nadmorskich patyków mam w domu, ale większość moich zbiorów to gałązki nie nadmorskie i nawet nie leśne, a miastowe, tyle że zamienione tak, aby wyglądały jak driftwood.
Tak, białe gałęzie dekoracyjne można zrobić samodzielnie i to całkiem prosto. To dobra wiadomość dla tych, którzy nad morze się nie wybierają, a chcieliby mieć kilka takich białych dekoracyjnych gałęzi w domu. Wystarczy, że wybierzecie się na spacer i pozbieracie patyki leżące na ziemi, a potem poddacie je małemu zabiegowi, który dodatkowo wykurzy z zakamarków drewna niechciane żyjątka.
Jak zrobić driftwood / białe gałęzie – krok po kroku
Potrzebne materiały:
- gałązki, najlepiej bez kory
- pędzelek
- myjka do naczyń
- bieżąca woda
- wybielacz
- plastikowy pojemnik np. miska
Zbierając patyki warto zwrócić uwagę na ich stan. Lepiej nie zabierać tych z dziwnymi naroślami i najlepiej, aby patyki nie miały kory. Ewentualnie można się jej po prostu pozbyć.
etap I – czyszczenie
Najpierw pozbywam się ziaren piasku z zakamarków i robię to przy pomocy patyczka. Ogólnie rzecz ujmując wszystkie takie pęknięcia bywają trochę niebezpieczne, bo mogą kryć się w nich jakieś mikroskopijne żyjątka, ale mnie osobiście te wszystkie pęknięcia tak ujmują, że nie mogę się im oprzeć i po prosty dobrze je czyszczę. Najpierw na sucho – pędzelkiem, ale może być też szczoteczka. Następnie myję gałęzie pod bieżącą wodą. Używam do tego myjki do naczyń, żeby je porządnie wyszorować.
etap II – wybielanie
Do miski wlewam wodę i dodaję wybielacza. Proporcje, które stosuję to 40ml wybielacza na 2 litry wody. Do takiej mikstury wkładam gałęzie. Patyki oczywiście wypływają ku powierzchni, więc trzeba je jakoś przytrzymać pod wodą. Jak obciążyłam je drugą miską wypełnioną wodą.
W takiej kąpieli zostawiam patyki na około 8 godzin.
etap III – suszenie
Patyki wyciągam z miski, płuczę pod bieżącą wodą i odkładam do wyschnięcia – koniecznie na słońce. Początkowo gałązki będą wyglądały na ciemne i żółte, ale nie przejmujcie się. Kiedy dobrze wyschną, co w zależności od pogody może zając im parę dni, zrobią się jasne i niemal białe.
Nie zauważycie różnicy między takimi gałązki, a patykami znalezionymi na plaży, chyba że na korzyść driftwood domowej produkcji, bo drewno jest zdecydowanie jaśniejsze i przede wszystkim czyste.
Poniżej małe porównanie przed i po.
Jeśli nie zależy Wam na aż takiej bieli, to po prostu skróćcie czas kąpieli patyków w wybielaczu. Musicie też pamiętać, że każde drewno zachowuje się nieco inaczej i nie każde da się aż tak bardzo wybielić.
Takie jasne patyki są same w sobie piękną dekoracją. Wystarczy związać je w pęczek i postawić na półce albo wrzucić luzem do dużego słoja. Białe gałęzie będą również pięknie wyglądać jako kijki do makram czy innych wiszących ozdób. Poza tym można z nich wyczarować piękne rzeczy. Ja chyba skuszę się na statek, a poszukujących inspiracji odsyłam na Pinterest.
Pozdrawiam
Agnieszka
Miłośników natury odsyłam także do lustra z rafii, botanicznych obrazków na plastrach drewna i świecznika w korze brzozy. To także piękne i naturalne dekoracje.
Odkryj fantastyczne zagadki, które wciągną dzieci w świat logicznych łamigłówek.
Ustalanki Plus dostarczą nie tylko intelektualnej zabawy, ale także wyzwań, które rozwijają logiczne myślenie.
Dziecko odkrywa radości z rozwiązywania zagadek, czerpiąc przy tym zadowolenie z każdego sukcesu!
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.