Morski domek – pudełko na upominek // dwa rodzaje

Morski domek - pudełko na upominek Mam dla Was kolejne pudełko na upominek – tym razem to morski domek. Dla wszystkich miłośników marynistycznych klimatów i dla tych, którzy chcą przywieźć bliskim jakąś pamiątkę znad morza. Zaprojektowałam dwa wzory w dwóch rozmiarach. Możecie też pobrać wersje do kolorowania. 

Ahoj!

Jadę w tym roku w odwiedziny do rodziny – na Mazury. Pomyślałam sobie, że zawiozę im znad morza jakieś pamiątki. Mój wybór padł na muszle, bo mam ich naprawdę sporo. Byłam pewna, że zapakuję je w zaprojektowane przeze mnie pudełka, ale poprzednie papierowe domki nie pasowały mi tematycznie, więc najpierw musiałam stworzyć takie, które będą pasować i na tę okazję, i do tych upominków. Stąd też mój wybór padł na morskie domki. Myślałam o nich już wcześniej, kiedy mignęło mi na Instagramie zdjęcie jakiejś zagranicznej plaży z rzędem domków. Cieszę się, że znalazła się okazja ku temu, żebym mogła namalować swoją wizję!

Morski domek - pudełko na upominekSą więc proporczyki, kotwice i dużo innych morskich elementów. Nie zabrakło również plażowego piasku z muszelkami. Na jednym pudełku znajdziecie też mewę – i to nie zwyczajną, bo taką w przeciwsłonecznym kapeluszu 🙂


Morski domek – sposób składania


POTRZEBNE BĘDĄ:
 • wydrukowane szablony (linki do pobrania na dole wpisu)
 • linijka
 • nóż obiadowy lub kostka introligatorska
 • nożyczki
 • klej biurowy
 • podkładka do zabezpieczenia blatu
 • opcjonalnie sznureczek lub wstążka oraz dziurkacz – aby przymocować bilecik

Szablon małego pudełka to jeden arkusz A4, dużego – dwa arkusze. Składanie pokażę na przykładzie małego pudełka, ale cały proces składania różni się tylko i wyłącznie jednym momentem – tym, w którym dwie części dużego szablonu trzeba ze sobą skleić. Kiedy to zrobić, powiem w trakcie.

Morski domek - pudełko na upominek
Pierwszy etap to wycinanie wzdłuż linii ciągłej. Bileciki odcinam i odkładam na bok.

Morski domek - pudełko na upominek
Etap drugi – zaginanie. Przykładam linijkę do przerywanej linii i przejeżdżam wzdłuż końcówką noża (odwrócony tnącą stroną do góry) – nie za mocno, nie za słabo. Wciąż przytrzymując linijkę, wsuwam nóż pod papier i dociskam papier do linijki – po prostu przejeżdżam nożem wzdłuż. Odkładam linijkę i pogłębiam zagięcie  – doginam jeszcze bardziej – koniecznie najpierw w tę samą stronę. Po rancie przejeżdżam nożem. Można też palcami, ale nożem wychodzi ładniej. Następnie wyginam zaginaną część w przeciwną stronę. To najlepszy sposób na piękne linie zgięcia, który pozwoli uniknąć popękania papieru.

Morski domek - pudełko na upominek
W ten sposób postępuję z wszystkimi liniami przerywanymi. Powyżej pokazałam Wam na jednej linii mój sposób zaginania, ale generalnie ja najpierw pracuję na wszystkich liniach z linijką, a czynności bez linijki robię później.
Ważna uwaga – u góry trzeba zagiąć tylko dwie części – te między dachem a domkiem (tam, gdzie linia przerywana). Nie zapomnijcie też o zagięciu chorągiewek.

Morski domek - pudełko na upominek
Etap trzeci – klejenie. W przypadku dużego pudełka, to właśnie teraz jest czas na sklejenie obu części razem. Smaruję klejem jedno z bocznych skrzydełek i równiutko przyklejam.

Morski domek - pudełko na upominek
Dalej znów czynności są takie same dla wszystkich rozmiarów. Najpierw flagi – tę część smaruję klejem od spodu i sklejam wzdłuż linii zgięcia.

Morski domek - pudełko na upominek
Smaruję klejem boczne skrzydełko oraz dwa dolne (tylko to szare pole) i przyklejam. Ja najpierw sklejam bok, a później dół. Zawsze wkładam do środka rękę, żeby docisnąć miejsce klejenia z obu stron.

Morski domek - pudełko na upominek
Teraz zostaje tylko zrobić nacięcia pomiędzy dachem a flagą – wzdłuż znajdującej się tam linii (na jednej i drugiej części).  Dzięki temu jedna flaga wejdzie w drugą i domek będzie się zamykał bez użycia wstążki czy sznurka.

Morski domek - pudełko na upominek
Pudełko na upominek jest złożone, ale można wykorzystać jeszcze dodatkowe elementy.

Morski domek - pudełko na upominek
Karteczka z liniami jest po to, by móc napisać parę słów. Po wycięciu i wypisaniu, przyklejam ją na wewnętrzną część dachu.

Morski domek - pudełko na upominek
Do pudełka można też dołączyć bilecik. Na szablonie znajdują się cztery do wyboru – trzy z napisami i jeden bez – do ręcznego wypisania.
W bileciku robię dziurkę, a następnie przekładam od spodu podwójnie złożony sznureczek. Przez taką wystającą pętelkę przekładam obie luźne części sznurka. Całość obwiązuję wokół górnej części dachu.

Morski domek - pudełko na upominek
Na koniec jeszcze mała uwaga – aby zamknięcie dobrze się układało, możecie jeszcze docisnąć do wewnątrz górne skrzydełka (żeby za mocno nie wypychały dachu do góry).

Morski domek - pudełko na upominek
Tym razem moje pudełko na upominek nie skrywa słodyczy. Tak, jak pisałam na początki, wkładam w nie muszle – pamiątki znad morza. Mam nadzieję, że ich miło zaskoczę – i niespodzianką w środku, i samym domkiem.

Morski domek - pudełko na upominek

PS. Tych muszli nie znalazłam na plaży 😉


papierowauliczka.plRusz głową!

Odkryj fantastyczne zagadki, które wciągną dzieci w świat logicznych łamigłówek.

Ustalanki Plus dostarczą nie tylko intelektualnej zabawy, ale także wyzwań, które rozwijają logiczne myślenie.

Dziecko odkrywa radości z rozwiązywania zagadek, czerpiąc przy tym zadowolenie z każdego sukcesu!

 


Morskie pudełko na upominek – pobieraj i korzystaj!

Pliki są do pobrania z mojego dysku. Linki do pobrania znajdziecie poniżej.
/pliki udostępniam do celów niekomercyjnych/

Małe pudełka to plik pdf jednostronicowy, natomiast duże pudełka to dwie strony. Wystarczy nacisnąć na wybrany link, a pobieranie zacznie się automatycznie.

Małe pudełko ma wymiary podstawy 5,8×6,8cm. Wysokość w najwyższym miejscu 10,5cm, a w najniższym 7cm
Do wydruku małego pudełka potrzebne będzie jeden arkusz papieru.

Duże pudełko ma wymiary podstawy 9x8cm. Wysokość w najwyższym miejscu 14cm, a w najniższym 9cm
Przy dużym pudełku potrzebne będą dwa arkusze A4

Są dwa wzory pudełek w dwóch rozmiarach, dlatego do wyboru macie aż 4 wersje do kolorowania. Wersja numer 1 to kolorowanka na bazie niebieskiego pudełka, wersja numer dwa – granatowego.

Morski domek - pudełko na upominekpudełka małe:
niebieskie  | granatowe

pudełka duże:
niebieskie  | granatowe

pudełka do kolorowania:
małe 1duże 1   |  małe 2  |  duże 2   

To warto wiedzieć przed wydrukiem:

 • Grafiki zapisane są w formacie .pdf  – małe pudełko to jedna strona, duże pudełko to dwie strony
 • format wydruku to A4 /2480×3507 pikseli/
 • Jakość wydruku dobrze jest ustawić na najwyższą
 • Pudełka najlepiej drukować na papierze o podwyższonej gramaturze – idealny będzie papier o gramaturze około 250g
 • Jeśli nie macie kolorowej drukarki lub Wasze urządzenie nie obsługuje tak grubego papieru, skorzystajcie z punktu z usługami fotograficznymi – znajdziecie go w każdej galerii handlowej. Tam bez problemu wydrukują Wam te pudełeczka w kolorze i na papierze o podwyższonej gramaturze.


Nie zapomnijcie podzielić się linkiem ze znajomymi!

  Morski domek - pudełko na upominekMorski domek - pudełko na upominek
Taki morski domek to nie tylko dobre pudełko na upominek. Możecie w nie schować również własne pamiątki przywiezione znad morza. Być może właśnie muszelki, które nazbieraliście na plaży.

Dziękuję za wszystkie zdjęcia i wiadomości dotyczące poprzedniego domu. Teraz też na nie czekam – oznaczcie mnie na facebooku czy instagramie @321startDIY – przyjdę z radosnym Ahoj!

Pozdrawiam
AgnieszkaZainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

guest
5 komentarzy
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze