Kamyk to taka naturalna pamiątka, którą można przywieźć z każdego zakątka. Czy to będąc nad morzem, czy w górach, czy nawet na Mazurach – wszędzie znajdą się jakieś ciekawe egzemplarze. Taki pamiątkowy kamyczek nie musi leżeć bezużytecznie. Wystarczy odrobina sznurka, aby zmienić go w oryginalną i niepowtarzalną ozdobę. Zobaczcie, jak zrobić naszyjnik z kamieniem.
[ctt template=”7″ link=”ckZ3x” via=”yes” ]Bursztynek, bursztynek, znalazłam go na plaży, słoneczna kropelka, kropelka złotych marzeń… Pamiętacie taką piosenkę z dzieciństwa?[/ctt]
Pamiątka, która jest wszędzie
Nie wiem czy na naszych plażach można znaleźć bursztyn. Być może można, choć mnie się nigdy nie udało, a mieszkam nad morzem od zawsze. Komuś z Was się udało?
Wiem jednak, że na skraju morza i plaży można znaleźć przecudne kamyki. Takie zbieranie jest niezwykle wciągające i to nie tylko dla dzieci. Jeśli nigdy nie próbowaliście, to koniecznie to sprawdźcie. Bierzecie do ręki jeden kamyczek, który jest taki śliczny, a tu okazuje się że z następną falą przychodzi jeszcze ładniejszy. Można tak bez końca <3
Ale miejsce do poszukiwania ładnych kamieni to nie tylko morze i plaża. Czy to góry, czy Mazury, miasto, wieś, Polska czy w końcu dalekie zakątki świata – nie ma chyba miejsca bez kamyków. Z każdego zakątka można przywieźć jakiś ładny, nietuzinkowy egzemplarz.
Taka pamiątka wcale nie musi leżeć na dnie pudełka. Może być świetną biżuterią, o ile oczywiście jest to faktycznie kamyczek a nie kamlot 🙂 Duże kamienie możecie użyć jako przyciski do papieru czy podpórki do książek, a małe użyć do wykonania biżuterii.
Zobaczcie, jak zrobić naszyjnik z kamieniem.
Jak zrobić naszyjnik z kamieniem – tutorial
Potrzebne materiały:
- kamyk
- kolorowa mulina
- nożyczki
- opcjonalnie korale o dużych oczkach
Mulinę rozwijam i odcinam 6 jednakowych odcinków. U mnie jest to 70cm. Ta długość to połowa naszyjnika z uwzględnieniem około 15cm zapasu.
Długość warto ustalić przed ucięciem muliny.
Chwytam wszystkie nitki i robię z nich supełek w odległości około 10cm od końca.
Zrobienie takiej siateczki na kamyk nie jest trudne. W zasadzie większość pracy polega na wykonywaniu takiej samej czynności, a mianowicie na zrobieniu supełka i połączeniu w ten sposób dwóch leżących obok siebie nitek.
Chwytam dwie leżące obok siebie nitki.
Zawiązuję supełek w odległości około 0,5-1cm od środkowego węzła.
To samo robię z pozostałymi dwoma parami nitek. Staram się, aby na wszystkich parach pętelki były na takiej samej wysokości.
Na tym etapie mam gotowy pierwszy rząd supełków.
Teraz znów będę wiązać supełek na parze nitek, ale nie tej samej co poprzednio. Tym razem chwytam jedną nitkę z pierwszej pary i leżącą obok nitkę z drugiej pary itd. Na zdjęciu poniżej pogrupowałam już nitki tak, jak trzeba je wiązać.
Na samym końcu wiążę supełek na ostatniej parze nitek. W ten sposób wiązania zaczęły układać się w siatkę.
Umieszczam w środku wybrany kamyk i resztę supełków będę robić już na kamieniu. Każdy kamyk jest inny, dlatego do każdego dopasowuję siateczkę indywidualnie.
I znów, tak jak poprzednio, wiążę supełek na dwóch leżących obok siebie nitkach.
Cały kamyk jest już otoczony siateczką z muliny. Czas zakończyć plecionkę. Dzielę nitki na dwie części, czyli po trzy. Robię mocny supeł (czyli wiążę je dwukrotnie)
Kamień siedzi już w siatce, ale naszyjnik z kamieniem nie jest jeszcze skończony. Rozdzielam znajdujące się po jednej stronie nitki muliny i plotę z nich najprostszy warkoczyk.
To samo robię po drugiej stronie.
Na koniec związuję ze sobą oba warkoczyki.
Naszyjnik z kamieniem jest skończony i gotowy do noszenia.
Na mulinę możecie też nawlec koraliki. Ważne jednak, aby były to koraliki z dużymi oczkami, bo przy takiej ilości nitek tylko takie się sprawdzają.
Tak właśnie zrobiłam w przypadku drugiego naszyjnika z kamieniem. Nie plotłam już warkocza, a długość nitek, których użyłam to 110cm.
Naprawdę lubię tę kamyczkową biżuterię. Na lato jest idealna!
O pamiątkach z wakacji piszę już po raz kolejny. Mam nadzieję, że z każdym wpisem utwierdzacie się coraz bardziej, że naturalne pamiątki z wakacji to doskonały pomysł i że te cuda natury wcale nie muszą leżeć nieużyteczne. Wazon z muszli i obrączki na serwetki z muszelkami, a teraz naszyjnik z kamieniem – to właśnie użyteczny wymiar takich pamiątek. A zachowany na zawsze odcisk dłoni w piasku będzie świetną dekoracją do pokoju dziecka.
Pozdrawiam
Agnieszka
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.