Jak zrobić torbę z papieru – ten modny worek, który króluje ostatnio we wnętrzach? Szybko i tanio! Do wyboru są dwie, a nawet trzy drogi i wszystkie pokażę. I jeszcze wisienka na tym papierowym torcie czyli papierowa doniczka.
Nie tylko na zabawki
Na zdjęciach pięknych wnętrz papierowe worki w dużych rozmiarach chowają dziecięce zabawki. Nie jest to według mnie jedyna forma używania tych fajnych wnętrzarskich dodatków. Zrobiłam małe worki, które zastąpiły niejednorodne pojemniki na wszystkie pisadła na biurku mojej córki. Zarówno ona, jak i ja jesteśmy bardzo zadowolone z efektu.
Tak się rozpędziłam w tym papierowym szaleństwie, że również dracena dostała papierową doniczkę.
Skoro nabrałam już stosownego doświadczenia w tej torbowej produkcji, mogę się śmiało nim podzielić i pokazać Wam jak zrobić torbę z papieru.
Jak zrobić torbę z papieru – krok po kroku
Potrzebne materiały:
- szary papier
- jasny papier do pakowania prezentów z białą stroną spodnią
- dobry klej w sztyfcie lub taśma dwustronna
- nożyczki
Papier do pakowania prezentów powinien być z tych grubszych. Można zastąpić go białym papierem pakowym – proponuję użyć przynajmniej dwie warstwy, bo jest on lekko przezroczysty.
Na małe torby zamiast papieru pakowego można użyć szarego papieru, który znajduje się zawsze na końcu papieru do prezentów.
Z oby dwu papierów wycinam dwa prostokąty. Na wysokość są równe, ale ten, który będzie na zewnątrz, w moim przypadku biały, jest 1-1,5cm szerszy.
Górę szarego papieru zawijam dwa razy. Wielkość tej zakładki jest kwestią gustu – może być szersza, może być węższa – u mnie to około 2cm. Ważne jest to, żeby zrobić tę czynność na początku – po zrobieniu całego worka nie uda się tej górnej części wywinąć bez szkód.
Używam taśmy dwustronnej z papierkiem do zrywania, dzięki czemu mogę od razu nakleić ją we wszystkich miejscach i oczywiście bardzo dobrze pokazać Wam, w których miejscach kleić.
Przy używaniu kleju lub taśmy dwustronnej bez takiego zabezpieczenia, każdy krok trzeba wykonać w odpowiedniej kolejności, co pokazuję na kolejnych zdjęciach.
Najpierw kleję miejsce pod zakładką i do szarego papieru przyklejam biały papier – równo do jednego z pionowych boków.
Teraz kleję górną zakładkę i przyklejam do białego papieru.
Następnie sklejam dwa pionowe boki i dół.
Dolny nadmiar zewnętrznego papieru odcinam.
Kleję kawałek papieru, który zostawiłam jako boczny zapas i przyklejam go do szarego papieru – dzięki temu worek będzie ładnie wykończony z tyłu.
Odwracam i naklejam taśmę dwustronną wzdłuż drugiego boku.
Sklejam dwa boki razem – bok z podłożonym białym papierem znajduje się na wierzchu.
Czas zrobić spód. Układam sklejony papier łączeniem do góry. Lekko spłaszczam całość, ale nie za mocno. Do góry zaginam więcej niż połowę. Dno wcale nie będzie takie szerokie.
Rozpłaszczam i boki rozkładam w trójkąty. Wzdłuż wewnętrznych krawędzi tych trójkątów przyklejam taśmę dwustronną.
Zaginam dolną część do góry, tak aby powstały ścięty trójkąt zachodził nieco dalej niż na połowę. Przyklejam na nim kawałek taśmy.
Taśmę przyklejam również na niezagiętej jeszcze górnej krawędzi.
Zaginam górne skrzydełko i torba z papieru jest gotowa.
Wspomnę jeszcze, bo to dość ważne, że to górne skrzydełko powinno być przyklejone tak, aby taśma dwustronna była całkowicie przyklejona do dolnej części – inaczej wewnętrzny spód worka będzie się kleił, a tego nie chcemy.
Warto jeszcze włożyć łapkę do środka i trochę uformować całość.
Duży worek
Można również wziąć sobie pomocnika w postaci kartonu. Na pewno warto to zrobić przy robieniu dużego worka. Zdecydowanie łatwiej pracować wtedy z dużym kawałkiem papieru. Należy tylko pamiętać, aby zostawić trochę luzu, by móc później swobodnie wyciągnąć karton z worka.
Przy używaniu kartonu łatwiej również uformować spód.
Torba z torby
Można także skorzystać z gotowej papierowej torby, w którą w niektórych sklepach pakowane są zakupy.
Całą torbę delikatnie rozrywam i odrywam uszy. W ten sposób otrzymałam pozaginany już arkusz szarego papieru.
Dalej postępuję dokładnie tak samo jak przy robieniu worka z papieru – przycinam biały papier, naklejam go i wszystko sklejam. Na koniec przyklejam uszy, ale tym razem na krótszych bokach.
Taka torba aż się prosi o narysowanie buźki pieska, kotka czy jakiegoś innego zwierzaka.
Papierowa doniczka
Do zrobienia małej doniczki dodatkowo używam papieru do pieczenia, czarnego grubego worka i żelazka.
Worek przycinam do wybranej szerokości.
Układam na papierze do pieczenia.
Zakrywam drugim kawałkiem papieru i brzeg przeprasowuję żelazkiem. W ten sposób z dużego worka otrzymałam mały worek z porządnie zabezpieczonym brzegiem.
Z papieru do pakowania wycinam taki prostokąt, który obejmie worek.
Robię papierową torbę. Przycinam do odpowiadającej mi wysokości. Wkładam do środka worek.
Nadmiar worka wywijam na zewnątrz i podklejam od spodu taśmą dwustronną.
Doniczka jest gotowa. Można do niej włożyć całego kwiatka w plastikowej osłonce albo przesadzić bezpośrednio. Przy przesadzaniu warto pamiętać o ułożeniu na spodzie kamieni.
Dekorowanie
Wiecie już jak zrobić torbę z papieru, ale są to wciąż gładkie powierzchnie, które trzeba jakoś udekorować. Sposobów jak zawsze jest mnóstwo – od zwykłych pisaków, przez stempelki czy szablony. Właściwie ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Ja jeden z worków owinęłam taśmą z pomponami i taka dekoracja też dobrze wygląda.
Papier zewnętrzny można udekorować również na samym początku. Polecam tak zrobić, jeśli chcecie umieścić jakiś powtarzający się wzór np. kropki czy paski.
Duży worek najlepiej dekorować przed wyciągnięciem kartonu. Karton da dodatkowe oparcie i łatwiej wówczas rysować czy stemplować.
Jeśli worek ma dźwigać naprawdę ciężkie przedmioty można użyć więcej niż jednej warstwy szarego papieru. Worek będzie wówczas mocniejszy. Należy wtedy pamiętać, żeby każdą warstwę skleić ze sobą na brzegach. Dno worka można dodatkowo wzmocnić naklejając od spodu jasną taśmę pakową.
Poza papierowymi torbami na zdjęciu widzicie jeszcze namiot tipi z papieru mojego autorstwa oraz rysowany przeze mnie plakat z kotem, który również możecie pobrać i wydrukować.
Mam nadzieję, że wystarczająco jasno opisałam Wam jak zrobić torbę z papieru. Po pierwszym czy drugim worku dacie już sobie radę bez instrukcji.
Ta umiejętność przyda się nie tylko przy robieniu papierowych worków do trzymania różnych przedmiotów, ale również przy pakowaniu prezentów – zyskujemy możliwość tworzenia swoich własnych, pięknych toreb na podarunki.
Pozdrawiam
Agnieszka
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.