Kartka wielkanocna ręcznie robiona – tutorial

kartka wielkanocna diyWysyłanie kartek wielkanocnych to wspaniały zwyczaj. Trochę już odchodzi do lamusa, ale ja wciąż będę stała na stanowisku, że kartki warto wysyłać. Może to być zwykła pocztówka, ale o jeśli tylko mamy trochę czasu i chęci, warto zrobić kartkę samodzielnie. Dlatego dzisiaj pokażę Wam, jak zrobić kartkę wielkanocną techniką scrapbooking.


Ręczna robota na wagę złota

Robienie kartek często kojarzy nam się z przedszkolnymi zajęciami. Osobiście bardzo się cieszę, że dzieci tworzą i gorąco liczę, że pierwiastek DIY pozostanie z nimi na zawsze, jednak tworzenie kartek to nie tylko domena najmłodszych. Cardmaking to potężna gałąź rękodzieła, a ręcznie robione kartki potrafią sporo kosztować. Nie ma co się dziwić, bo ozdabianie wymaga trochę pracy. I do takiej twórczej pracy chciałabym Was zachęcić.

Do tworzenia kartek często wybieram technikę scrapbookingu, dlatego pokażę Wam jak stworzyć kartkę wielkanocną właśnie tą metodą.

Czemu scrapbooking?

Początkowo scrapbooking był techniką kreatywnego, ręcznego tworzenia i zdobienia pamiątkowych albumów – takie dekoracyjne zatrzymywanie chwili. Jednak w dzisiejszych czasach scrapbooking nie ogranicza się tylko do albumów. Metodą scrapbookingu tworzy się kartki, zakładki, pudełka, notesy, zaproszenia.

Czemu ta technika szturmem zdobyła tak wiele serc? Bo nie stawia żadnych ograniczeń. Bo możemy szaleć, wyrażać siebie i swoje emocje na własny sposób. A używać możemy wszystko – papier, gazety, elementy pasmanteryjne, dekoracyjne, piórka, cekiny, koronki, taśmy washi – co tylko nam się podoba. Dzięki temu powstają rzeczy, które nie tylko pięknie wyglądają ale jeszcze wyrażają nas samych.

Jeśli więc chcesz sprawić komuś radość i stworzyć dla niego kartkę własnoręcznie, zobacz, krok po kroku, jak zrobić kartkę wielkanocną techniką scrapbooking. 


Kartka wielkanocna – sposób wykonania

kartka wielkanocna diy

Potrzebne materiały:
 • papier o podwyższonej gramaturze – zielony, różowy, kremowy
 • papier z delikatnym wzorem
 • biała kalka
 • zielony tusz do stempli
 • dekoracyjna tekturka
 • papierowe kwiaty na druciku
 • sznureczek
 • ołówek, nożyczki, linijka, podkładka, obcążki do cięcia
 • coś do cięcia papieru
 • do zaginania – kostka introligatorska lub nóż obiadowy
 • klej biurowy
 • klej Gutermann
 • taśma dystansowa

Do cięcia papieru można wykorzystać tradycyjne nożyczki ale ładniej i równiej z cięciem poradzi sobie skalpel, gilotyna bądź trymer.
Papier dekoracyjny możesz zrobić samodzielnie wykorzystując do tego papierowe serwetki – tu zobaczysz, jak zrobić papier z serwetki.


Zieloną kartkę przycinam do wymiaru 22x11cm.
kartka wielkanocna DIY
Za pomocą noża obiadowego robię zagięcie. Sztywny papier wymaga kilkukrotnego przejechania wzdłuż linijki. Następnie wkładam nóż pod spód kartki i doginam papier do linijki. Dopiero wtedy zginam kartkę na pół.

kartka wielkanocna DIY
Z różowej kartki wycinam prostokąt – mniejszy niż zgięta zielona baza.

kartka wielkanocna DIY
Z kremowego papieru wycinam jajko. Następnie odrysowuję je na odwrocie wzorzystego papieru. Pomniejszam o pół centymetra z każdej strony i wycinam.

kartka wielkanocna DIY
Z kalki wyrywam pasek węższy niż różowy kartonik.

kartka wielkanocna DIY
Kalkę przycinam na wysokość różowego kartonika.

kartka wielkanocna DIY
Nożyczkami strzępię brzegi różowego kartonika i oby dwu jajek.

kartka wielkanocna DIY
Do zielonej bazy przyklejam różowy kartonik a na to kalkę. Przewiązuję sznurkiem – supełek wiążę na zewnątrz.

kartka wielkanocna DIY
Poduszeczką z tuszem barwię brzegi oby dwu jajek.

kartka wielkanocna DIY
Przyklejam mniejsze jajko na większe a na to przyklejam ozdobną tekturkę.

kartka wielkanocna DIY
Z papierowych kwiatów układam kompozycję. Kwiaty łączę ze sobą owijając łodyżki wokół siebie.

kartka wielkanocna DIY
Moja kompozycja jest gotowa, więc obcinam wystające druciki.

kartka wielkanocna DIY
Klej nanoszę na splecione druciki, przykładam kompozycję do kartki i chwilę przytrzymuję w kilku miejscach. Do tej pracy od lat używam kleju Gutermann, bo bardzo dobrze trzyma i szybko chwyta. Nie przyklejam główek kwiatów, bo chcę mieć możliwość je jeszcze ustawić, a nawet unieść lekko nad kartkę.

kartka wielkanocna diy
Jajko z kwiatową kompozycją przyklejam do kartki za pomocą taśmy dystansowej. W środek wklejam życzenia.

Moje wielkanocne, mocno wiosenne kartki są gotowe do wysłania. Mam nadzieję, że będą dla adresatów miłą niespodzianką.

kartka wielkanocna scrapbooking diy

kartka wielkanocna scrapbooking diy

kartka wielkanocna scrapbooking diy

kartka wielkanocna scrapbooking diy

Kiedyś ze skrzynek wysypywały się listy i pocztówki a nie rachunki i ulotki. Liczę na to, że może jeszcze wrócą takie czasy. Wiem, że są osoby, które wciąż wysyłają świąteczne kartki. Tu gorąco pozdrawiam Magdę z bloga Kartka z pasją  🙂

Korzystając z okazji chciałabym złożyć również Wam wielkanocne życzenia.

Kochani, wesołych Świąt, pełnych radości z budzącej się do życia przyrody, wypełnionych zapachem rzeżuchy i domowego ciasta, wspaniałych spotkań z najbliższymi i mocno mokrego poniedziałku. <3

Pozdrawiam
Agnieszka
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i jeszcze wiele rzeczy zrobię, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

guest
8 komentarzy
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze