Łańcuchy z papieru są prostą i popularną dekoracją, którą można wykorzystać na niejednej imprezie. Dużym plusem dla tego typu dekoracji jest to, że do ich wykonania potrzeba jedynie kartki kolorowego papieru i nożyczek. Przy okazji tworzenia papierowych łańcuchów możemy pobawić się z dziećmi w mały eksperyment i spróbować odpowiedzieć na pytanie – jak długi łańcuch można otrzymać z jednej nieklejonej kartki papieru. A może sami jesteście ciekawi?
Jak długa może być kartka papieru?
Dzieci nie tylko lubią prace plastyczne czy pomaganie przy dekorowaniu. Dzieci uwielbiają również eksperymenty, dlatego warto pokazywać im czasem nawet bardzo proste rzeczy, które jednak potrafią je zaskoczyć i zadziwić. Na przykład taka szyszka, która w szklance z wodą zamknie swoje łuski, a położona na kaloryferze pięknie się otworzy. Albo kostki lodu, włożone do wody nie opadną, a będą pływać na jej powierzchni. Proste, a jednak ciekawe.
Weźmy więc taką kartkę papieru i zastanówmy się czy można pociąć ją tak, żeby była dłuższa od wzrostu dziecka? Dłuższa niż auto? A może nawet tak długa, że rozciągniemy ją przez cały pokój czy salę lekcyjną? Jak myślicie? Czy da radę pociąć kartkę tak, żeby otrzymać trzymetrowy łańcuch? Nie zadawałabym takiego pytania, gdyby odpowiedź nie była twierdząca. Ba, da się uzyskać łańcuch dużo dłuższy niż 3 mery i wcale nie trzeba używać do tego kleju. Cały czas mówię Wam o jednej kartce papieru A4 czyli takiej, którą dzieci używają na lekcjach plastyki a my wkładamy do drukarki. Kto by pomyślał, że takiej ciekawostki można dowiedzieć się przy tworzeniu karnawałowych dekoracji?:)
Przed nami zabawy karnawałowe, więc szkoły, sale lekcyjne czy świetlice są pięknie udekorowane. Wiszące spirale, które proponowałam Wam ostatnio będą świetną ozdobą, ale i papierowe łańcuchy z tego postu również się do tego nadadzą. Tak więc dzisiaj takie dwa w jednym – łańcuchy z papieru jako dekoracja i eksperyment dla dzieci.
Łańcuchy z papieru – krok po kroku
Potrzebne materiały:
- kartka z bloku
- nożyczki
Łańcuch typu rybacka sieć – długość 1,5m
Kartkę zginam na pół wzdłuż dłuższego boku. Każdą połówkę kartki zginam jeszcze raz na pół. W ten sposób otrzymałam podłużny pasek papieru.
Na długim boku robię głębokie nacięcia – co około 1cm. Od dłuższego brzegu pozostawiam około 0,5cm nieprzeciętego papieru. Następnie tę samą czynność wykonuję na drugim boku, tyle że nacinam papier w miejscach pomiędzy nacięciami robionymi na pierwszym boku.
Do otwierania tak pociętej kartki warto podejść na spokojnie, żeby nic się nie splątało. Proponuję najpierw otworzyć obie ćwiartki, a na koniec połówkę. Jakkolwiek by to nie zabrzmiało, mówię cały czas o kartce ;P
Teraz mogę moją naciętą kartkę rozciągnąć.
Otrzymałam łańcuch typu sieć rybacka.
Długość tego łańcucha to około 1,5m.
Ten typ łańcucha jest świetny na podwieszenie pod sufitem. Przyszło mi do głowy, że może się też przydać przy występach – na przykład jeśli będziecie wystawiać przedstawienie o Rybaku i Złotej Rybce.
Łańcuch typu marokańska koniczynka – długość 3,5m
Sposób zrobienia tego łańcucha jest niemalże identyczny, jak poprzedni, z tym że kartkę papieru zginam tylko i wyłącznie na pół (wzdłuż dłuższego boku).
Tak zgięty papier nacinam co centymetr – od dłuższego brzegu pozostawiam około 0,5cm nieprzeciętego papieru. Po skończeniu nacinania jednej strony, to samo robię na drugim długim boku – tak, aby nacięcia robione z tej strony znajdowały się pomiędzy nacięciami robionymi na stronie przeciwnej.
Całość delikatnie rozkładam.
Pozostaje już tylko rozciągnąć łańcuch.
Tym sposobem cięcia otrzymałam łańcuch o długości 3,5m.
Papierowa serpentyna – długość 7,2m
Czas na najlepszą atrakcję czyli pocięcie kartki w taki sposób, że otrzymamy ponad 7m papierową serpentynę.
Kartkę zginam na pół wzdłuż dłuższego boku. Brzeg ze złożeniem nacinam co pół centymetra.
Kartkę otwieram. Na jednej połówce kartki odcinam od reszty pierwszy pasek.
Następnie odcinam już po dwa paski – najpierw na drugiej połówce, później znów na pierwszej i tak na przemian.
Ostatecznie otrzymałam papierową serpentynę o imponującej długości 7,2m.
Kolorowe łańcuchy z papieru i papierowe serpentyny mogą ozdobić świetlice czy salę lekcyjną. Oczywiście możecie je ze sobą skleić, aby były jeszcze dłuższe.
Wasze łańcuchy z papieru mogą być innej długości niż moje, gdyż ich długość zależy od tego jak wąsko ponacinamy kartkę. Wiadomo, że dzieci ponacinają kartkę zdecydowanie szerzej, ale i tak otrzymają sporą długość – myślę, że wystarczającą, żeby je zadziwić. Za to towarzysząca im osoba dorosła może zaprezentować pełnie możliwości i wycisnąć z kartki jak najwięcej – ku zdziwieniu dzieci, a nawet może samego siebie.
Jeśli skorzystacie z tej formy dekoracji i zabawy, to koniecznie dajcie znać, jak długie łańcuchy Wam wyszły!
Pozdrawiam
Agnieszka
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.