Szyfrowanie tajnych wiadomości – zabawa dla dzieci

dekoder; szyfr; szyfrowanie tajnych wiadomości - zabawa dla dzieci do drukuSzyfrowanie to zabawa dla dzieci, która jest dla nich bardzo atrakcyjna. Seret, tajna wiadomość, nutka tajemnicy niesamowicie rozbudzają ich ciekawość. Aby zakodować czy odkodować wiadomość potrzebny jest szyfr – opracowałam go i przygotowałam maszynę szyfrującą do samodzielnego złożenia. Jako że wymyślanie szyfru jest dla dzieci równie fajne, udostępniam także grafikę, która pozwoli nanieść na dekoder własne znaki. 

Ka-szy-ka-fru-ka-je-ka-my

W dzieciństwie bawiliśmy się w kodowanie słowne i przed każdą sylabą dodawaliśmy ka. Mówiliśmy tym prostym szyfrem z mocą wystrzelanego pocisku, więc mimo prostoty szyfrowania nie każdy mógł nas zrozumieć. Ależ to była frajda! Czasy się zmieniły i ten dziwny słowny szyfr poszedł pewnie w zapomnienie, ale chyba każde dziecko nadal lubi zabawy, którym towarzyszy jakaś aura tajemnicy. Dzisiaj przynoszę dzieciom właśnie taką atrakcję.

Zabawa w szyfrowanie jest dwuetapowa, bo najpierw należy skonstruować swoją własną maszynę szyfrującą, a następnie zakodować wiadomość i wraz z dekoderem przekazać do rozszyfrowania. Jako że dzieci mają bardzo bogatą wyobraźnię, a samodzielne wymyślenie znaków szyfrujących jest również ciekawym wyzwaniem, przygotowałam także grafikę, która daję taką możliwość.
dekoder; szyfr; szyfrowanie tajnych wiadomości - zabawa dla dzieci do druku

Papierowy dekoder

Maszynę stanowią dwa dekodery – jeden dla liter i jeden dla cyfr. Można złożyć je w całość, tak jak zrobiłam to ja, można złożyć każdy osobno bądź złożyć dekoder tylko dla liter.

Na dwóch kółkach umieściłam litery i cyfry. Każdej literze i cyfrze przyporządkowany jest jeden znak. Dwa pozostałe kółka mają na celu odsłaniać tylko jedną literę bądź cyfrę a zasłaniać pozostałe. Litery i cyfry ułożone są w kolejności, co ułatwia zadanie, ale i tak, aby szybko zakodować wiadomość szyfrujący musi wykazać się dobrą znajomością alfabetu czy kolejnością cyfr.

Jeśli opcja z zakrytymi literami zbyt trudna dla Waszych dzieci, to możecie po prostu skorzystać z kółek z szyfrem, bez konstruowania całej maszyny.


Maszyna szyfrująca – sposób składania

dekoder; szyfr; szyfrowanie tajnych wiadomości - zabawa dla dzieci do druku
POTRZEBNE BĘDĄ:
  • nożyczki
  • kawałek korka
  • pinezka
  • gumka do mazania

Korek należy przyciąć nożem na odpowiednia długość – tę czynność wykonać musi osoba dorosła.

Wycinam kółka wzdłuż zewnętrznej krawędzi.

dekoder; szyfr do tajnych wiadomości - zabawa do drukudekoder; szyfr do tajnych wiadomości - zabawa do druku
Za pomocą noża skracam korek na długość nieco większą niż igła w pinezce.

dekoder; szyfr do tajnych wiadomości - zabawa do drukudekoder; szyfr do tajnych wiadomości - zabawa do druku
Pod papier podkładam gumkę do mazania i wbijam igłę w zaznaczony środek każdego kółka. Po przedziurkowaniu wszystkich środków składam maszynę szyfrującą w całość. Najpierw pinezka i najmniejsze kółko.

dekoder; szyfr do tajnych wiadomości - zabawa do druku
Następnie nakładam na pinezkę kolejne trzy kółka – od najmniejszego do największego.

dekoder; szyfr do tajnych wiadomości - zabawa do druku
Koniec pinezki od drugiej strony zabezpieczam kawałkiem korka.

dekoder; szyfr do tajnych wiadomości - zabawa do druku
Maszyna szyfrująca jest skonstruowana.

dekoder; szyfr; szyfrowanie tajnych wiadomości - zabawa dla dzieci do druku
Teraz można już pisać szyfrogram. Po napisaniu wiadomości można przekazać ją wraz z maszyną szyfrującą do rozszyfrowania.

dekoder; szyfr; szyfrowanie tajnych wiadomości - zabawa dla dzieci do druku
Zabawa w szyfrowanie jest dla dzieci fajną atrakcją, ale ma również inne walory. Uczy skupienia i koncentracji, które są niezbędne do zakodowania i odkodowania wiadomości. Potrzebna jest również dokładność przy odwzorowywaniu znaków.

dekoder; szyfr; szyfrowanie tajnych wiadomości - zabawa dla dzieci do drukuDo wymyślenia szyfru zaangażowałam moje dzieci i była to dla nich fajna zabawa, dlatego też, tak jak wspominałam wcześniej, udostępniam Wam również maszynę szyfrującą bez tajemnych znaków. Wasze dzieci mogą poruszyć swoją wyobraźnię i przygotować swój własny szyfr.


papierowauliczka.plRusz głową!

Odkryj fantastyczne zagadki, które wciągną dzieci w świat logicznych łamigłówek.

Ustalanki Plus dostarczą nie tylko intelektualnej zabawy, ale także wyzwań, które rozwijają logiczne myślenie.

Dziecko odkrywa radości z rozwiązywania zagadek, czerpiąc przy tym zadowolenie z każdego sukcesu!

 


Szyfrowanie tajnych wiadomości – pobieraj i korzystaj!

Pliki są do pobrania z mojego serwera. Linki do pobrania znajdziecie poniżej.
/pliki udostępniam do celów niekomercyjnych – domowych i dla instytucji non-profit/

Każdy plik zawiera dwie strony. Jedna strona to maszyna szyfrująca do złożenia, na drugiej zaś mieszczą się 4 kartki do zapisania tajnych wiadomości.

Tym, którzy nie mają możliwości skorzystania z kolorowej drukarki polecam pobranie i wydrukowanie pliku w kolorze szarym.

dekoder; szyfr; szyfrowanie tajnych wiadomości - zabawa dla dzieci do druku

szary  |  fioletowy  |  zielony  |  pusty

To warto wiedzieć przed wydrukiem:

  • Grafiki zapisane są w formacie pdf  – każdy plik zawiera dwie strony
  • Do wydruku należy użyć grubszych kartek o formacie A4 np. takich z bloku technicznego
  • Jakość wydruku dobrze jest ustawić na najwyższą
  • Jeśli nie macie w domu drukarki to skorzystajcie z punktu z usługami poligraficznymi

Nie zapomnijcie podzielić się linkiem ze znajomymi!dekoder; szyfr; szyfrowanie tajnych wiadomości - zabawa dla dzieci do druku

Zostawiam jeszcze dzieciom tajną wiadomość od siebie. Kiedy wydrukujecie i złożycie swoje maszyny szyfrujące, możecie ją odczytać 🙂

dekoder; szyfr do tajnych wiadomości - zabawa do drukuSzyfrowanie jest dla dzieci niesamowicie wciągającą zabawą, w którą może bawić się rodzic z dzieckiem czy same dzieci między sobą. Zabawę można wykorzystać w domu, w szkole czy nawet jako atrakcja na dziecięcych urodzinach. Zaskakującą dla dziecka opcją jest zostawienie od czasu do czasu na jego biurku dekodera i jakiejś tajnej wiadomości – sama korzystam z tej opcji i daje moim dzieciom zawsze dużo frajdy.

Miłego szyfrowania!

Pozdrawiam
Agnieszka

PS. Na Wielkanoc polecam dla młodszych dzieci zabawę w szukanie zajączka – z listem od Zająca i tajemniczym obrazkiem.Zainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze