Szyfrowanie to zabawa dla dzieci, która jest dla nich bardzo atrakcyjna. Seret, tajna wiadomość, nutka tajemnicy niesamowicie rozbudzają ich ciekawość. Aby zakodować czy odkodować wiadomość potrzebny jest szyfr – opracowałam go i przygotowałam maszynę szyfrującą do samodzielnego złożenia. Jako że wymyślanie szyfru jest dla dzieci równie fajne, udostępniam także grafikę, która pozwoli nanieść na dekoder własne znaki.
Ka-szy-ka-fru-ka-je-ka-my
W dzieciństwie bawiliśmy się w kodowanie słowne i przed każdą sylabą dodawaliśmy ka. Mówiliśmy tym prostym szyfrem z mocą wystrzelanego pocisku, więc mimo prostoty szyfrowania nie każdy mógł nas zrozumieć. Ależ to była frajda! Czasy się zmieniły i ten dziwny słowny szyfr poszedł pewnie w zapomnienie, ale chyba każde dziecko nadal lubi zabawy, którym towarzyszy jakaś aura tajemnicy. Dzisiaj przynoszę dzieciom właśnie taką atrakcję.
Zabawa w szyfrowanie jest dwuetapowa, bo najpierw należy skonstruować swoją własną maszynę szyfrującą, a następnie zakodować wiadomość i wraz z dekoderem przekazać do rozszyfrowania. Jako że dzieci mają bardzo bogatą wyobraźnię, a samodzielne wymyślenie znaków szyfrujących jest również ciekawym wyzwaniem, przygotowałam także grafikę, która daję taką możliwość.
Papierowy dekoder
Maszynę stanowią dwa dekodery – jeden dla liter i jeden dla cyfr. Można złożyć je w całość, tak jak zrobiłam to ja, można złożyć każdy osobno bądź złożyć dekoder tylko dla liter.
Na dwóch kółkach umieściłam litery i cyfry. Każdej literze i cyfrze przyporządkowany jest jeden znak. Dwa pozostałe kółka mają na celu odsłaniać tylko jedną literę bądź cyfrę a zasłaniać pozostałe. Litery i cyfry ułożone są w kolejności, co ułatwia zadanie, ale i tak, aby szybko zakodować wiadomość szyfrujący musi wykazać się dobrą znajomością alfabetu czy kolejnością cyfr.
Jeśli opcja z zakrytymi literami zbyt trudna dla Waszych dzieci, to możecie po prostu skorzystać z kółek z szyfrem, bez konstruowania całej maszyny.
Maszyna szyfrująca – sposób składania
POTRZEBNE BĘDĄ:
- nożyczki
- kawałek korka
- pinezka
- gumka do mazania
Korek należy przyciąć nożem na odpowiednia długość – tę czynność wykonać musi osoba dorosła.
Wycinam kółka wzdłuż zewnętrznej krawędzi.
Za pomocą noża skracam korek na długość nieco większą niż igła w pinezce.
Pod papier podkładam gumkę do mazania i wbijam igłę w zaznaczony środek każdego kółka. Po przedziurkowaniu wszystkich środków składam maszynę szyfrującą w całość. Najpierw pinezka i najmniejsze kółko.
Następnie nakładam na pinezkę kolejne trzy kółka – od najmniejszego do największego.
Koniec pinezki od drugiej strony zabezpieczam kawałkiem korka.
Maszyna szyfrująca jest skonstruowana.
Teraz można już pisać szyfrogram. Po napisaniu wiadomości można przekazać ją wraz z maszyną szyfrującą do rozszyfrowania.
Zabawa w szyfrowanie jest dla dzieci fajną atrakcją, ale ma również inne walory. Uczy skupienia i koncentracji, które są niezbędne do zakodowania i odkodowania wiadomości. Potrzebna jest również dokładność przy odwzorowywaniu znaków.
Do wymyślenia szyfru zaangażowałam moje dzieci i była to dla nich fajna zabawa, dlatego też, tak jak wspominałam wcześniej, udostępniam Wam również maszynę szyfrującą bez tajemnych znaków. Wasze dzieci mogą poruszyć swoją wyobraźnię i przygotować swój własny szyfr.
Odkryj fantastyczne zagadki, które wciągną dzieci w świat logicznych łamigłówek. Ustalanki Plus dostarczą nie tylko intelektualnej zabawy, ale także wyzwań, które rozwijają logiczne myślenie. Dziecko odkrywa radości z rozwiązywania zagadek, czerpiąc przy tym zadowolenie z każdego sukcesu!
Szyfrowanie tajnych wiadomości – pobieraj i korzystaj!
Pliki są do pobrania z mojego serwera. Linki do pobrania znajdziecie poniżej.
/pliki udostępniam do celów niekomercyjnych – domowych i dla instytucji non-profit/
Każdy plik zawiera dwie strony. Jedna strona to maszyna szyfrująca do złożenia, na drugiej zaś mieszczą się 4 kartki do zapisania tajnych wiadomości.
Tym, którzy nie mają możliwości skorzystania z kolorowej drukarki polecam pobranie i wydrukowanie pliku w kolorze szarym.
szary | fioletowy | zielony | pusty
To warto wiedzieć przed wydrukiem:
- Grafiki zapisane są w formacie pdf – każdy plik zawiera dwie strony
- Do wydruku należy użyć grubszych kartek o formacie A4 np. takich z bloku technicznego
- Jakość wydruku dobrze jest ustawić na najwyższą
- Jeśli nie macie w domu drukarki to skorzystajcie z punktu z usługami poligraficznymi
Nie zapomnijcie podzielić się linkiem ze znajomymi!
Zostawiam jeszcze dzieciom tajną wiadomość od siebie. Kiedy wydrukujecie i złożycie swoje maszyny szyfrujące, możecie ją odczytać 🙂
Szyfrowanie jest dla dzieci niesamowicie wciągającą zabawą, w którą może bawić się rodzic z dzieckiem czy same dzieci między sobą. Zabawę można wykorzystać w domu, w szkole czy nawet jako atrakcja na dziecięcych urodzinach. Zaskakującą dla dziecka opcją jest zostawienie od czasu do czasu na jego biurku dekodera i jakiejś tajnej wiadomości – sama korzystam z tej opcji i daje moim dzieciom zawsze dużo frajdy.
Miłego szyfrowania!
Pozdrawiam
Agnieszka
PS. Na Wielkanoc polecam dla młodszych dzieci zabawę w szukanie zajączka – z listem od Zająca i tajemniczym obrazkiem.
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.