Zaskakujący kalendarz adwentowy DIY na koszulce

kalendarz adwentowy koszulkaT-shirt to nieodłączna część naszej garderoby, nawet zimą. A gdyby tak trochę poszaleć i zamienić go w kalendarz adwentowy DIY?  Brzmi całkiem ciekawie! Całkowicie samodzielnie nadrukujemy wszystkie choinki – metoda domowa, ale bardzo użyteczna.

Kalendarz adwentowy DIY inny niż wszystkie

Mam czasem takie momenty, kiedy coś nagle przychodzi mi do głowy i po prostu muszę ten projekt zrealizować. Taki nieodparty przymus tworzenia. Tak właśnie było z tą koszulką i umieszczonym na niej kalendarzem adwentowym. Projekt jest zdecydowanie niecodzienny i nawet nie wiem, czy gdzieś już ktoś taki zrobił. Być może to właśnie ja jestem w tej kwestii pionierem, a Wy postępując według mojego tutorialu, macie szansę zaskoczyć czymś nowym 🙂

Zapraszam Was również do spojrzenia do innych moich projektów kalendarzy adwentowych.Kalendarz adwentowy DIY na koszulce

T-shirt kalendarz adwentowy materiały; kalendarz adwentowy DIY na koszulce

Potrzebne materiały:
 • t-shirt bawełniany
 • farba do tkanin
 • pisak do tkanin
 • wałek malarski gąbkowy, jak najmniejszy – ja używałam takiego o szerokości 5cm
 • taśma malarska
 • kawałek tekturki wielkości A4 bądź jakiejś innej cienkiej, ale sztywnej podkładki
 • 4 klamerki
 • plastikowa okładka na dokumenty
 • skalpel
 • linijka
 • kawałek żółtego filcu
 • agrafka

Szablon do malowania na koszulce

Na plastikowej okładce rysuję trójkąt o szerokości 3cm, wysokości 3,5cm i dorysowuję króciutką nóżkę, aby uzyskać choinkę. Nie polecam użycia kartki ani tekturki – szablon będzie używany wielokrotnie a papier nie będzie się udawał do użytku już po 2-3 użyciu.

T-shirt ręcznie malowany szablon kalendarz adwentowy DIY na koszulce
Wycinam używając skalpela i linijki.

T-shirt ręcznie malowany szablon 2; kalendarz adwentowy DIY na koszulce

Przygotowanie koszulki do malowania

T-shirt musi być wcześniej wyprany i przeprasowany. Takie zalecenie znajduje się na większości farb do tkanin. Do środka koszulki wkładam kawałek tekturki. Zabezpieczy ona spodnią warstwę materiału przed zabrudzeniem i ułatwi malowanie.

T-shirt kalendarz adwentowy krok 3
Zwróćcie uwagę, aby górna i boczna odległość była równa po lewej i prawej stronie. W końcu zależy nam, aby choinki stały prosto.

T-shirt kalendarz adwentowy krok 4
Teraz lekko naciągam koszulkę i przypinam klamerkami do tekturki. Materiał nie będzie się dzięki temu przesuwał.

T-shirt kalendarz adwentowy krok 5

Malowanie koszulki

Szablon przyklejam taśmą malarską. Nie tylko będzie się dobrze trzymał, ale również zabezpieczy tkaninę przed pobrudzeniem.

T-shirt kalendarz adwentowy krok 7
Na plastikowy talerz wykładam farbę i wcieram w wałek.

T-shirt kalendarz adwentowy krok 9
Maluję krótkimi ruchami, przyciskając wałek do koszulki. Muszę uważać, aby nie wyjść poza zabezpieczony obszar.

T-shirt kalendarz adwentowy krok 10
Wystarczy kilka ruchów i mogę ściągać szablon. Najlepiej razem z taśmą – nie będzie trzeba za każdym razem przyklejać jej na nowo.

T-shirt kalendarz adwentowy krok 11
Tak wygląda namalowana choinka. Jak dla mnie jest idealna. Mogę malować kolejne 24 – jedną wyżej, drugą niżej – aranżacja zależy od nas.

T-shirt kalendarz adwentowy krok 12
Kilka rad:

Jeśli zobaczycie, że choinki tracą kontur, to znaczy, że trochę farby dostało się na spodnią stronę szablonu. Ściągnijcie taśmę, umyjcie szablon pod wodą, osuszcie.
Jeśli chcecie namalować choinki trochę bliżej siebie, przytnijcie taśmę malarską – byle nie za dużo. Musicie być wtedy trochę bardziej ostrożni przy malowaniu.

T-shirt kalendarz adwentowy krok 13
Namalowałam już 24 choinki, a teraz muszę odłożyć koszulkę wyschnięcia. Dopiero wówczas mogę przystąpić do dalszej pracy czyli pisania cyferek. Robię to za pomocą pisaka do tkanin.

T-shirt kalendarz adwentowy krok 16
Teraz należy postąpić wedle zaleceń producenta farbki do tkanin, którą malowana była koszulka. Ja przeprasowałam swój t-shirt przez papier do pieczenia żelazkiem o temperaturze 150 stopni, nastawionym na bawełnę.

T-shirt kalendarz adwentowy krok 17
Zrobię jeszcze gwiazdkę-broszkę, która będzie się przesuwać, wraz z każdym dniem. Z filcu wycinam gwiazdkę (najlepiej przygotować sobie szablon z papieru i odrysować) i przyczepiam do agrafki.

T-shirt kalendarz adwentowy kbroszka
Gwiazdka była ostatnim etapem pracy. Teraz wystarczy wrzucić t-shirt do pralki. Koniecznie sprawdźcie, w jakiej temperaturze możecie prać taką malowaną koszulkę. Taką informację znajdziecie na opakowaniu farbek czy pisaków do tkanin.

kalendarz adwentowy koszulka

Bez wątpienia taki kalendarz adwentowy DIY jest inny niż wszystkie. Również wzór namalowany na koszulce nie należy do często spotykanych. Moja córka już nie może się doczekać, kiedy będzie mogła go założyć do szkoły.  W takiej koszulce na pewno będzie się wyróżniać w tłumie.

Jak Wam się podoba ten pomysł?

Pozdrawiam
Agnieszka


papierowauliczka.plRusz głową!

Odkryj fantastyczne zagadki, które wciągną dzieci w świat logicznych łamigłówek.

Ustalanki Plus dostarczą nie tylko intelektualnej zabawy, ale także wyzwań, które rozwijają logiczne myślenie.

Dziecko odkrywa radości z rozwiązywania zagadek, czerpiąc przy tym zadowolenie z każdego sukcesu!

 


Zainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze