Upcykling? Cóż to takiego? Recykling znam, segreguję odpady. Ale upcykling? Nie słyszałem. Może i nie słyszałeś tego słowa, ale jeśli jesteś miłośnikiem DIY często upcyklingujesz. Jak to?
Recykling a upcykling
Każdy z nas zna pojęcie recyklingu, czyli odzyskiwania surowców wtórnych. Segregujemy papier, butelki, nakrętki itp. Wynikiem recyklingu jest często produkt niższej jakości, gdyż za każdym razem jakość surowca wtórnego jest gorsza.
Upcykling to przerabianie odpadów na produkty o wyższej wartości jak np. rzeczy użytkowe czy nawet dzieła sztuki. Kiedy upcyklingujesz, dajesz przedmiotowi nowe, piękniejsze życie.
Od starego do nowego ze szczyptą fantazji
Jednym zdaniem – do nieużytecznej dla nas rzeczy, którą wyrzucilibyśmy do śmietnika, dodajemy szczyptę kreatywności i jesteśmy „upcyklingowcami”. Często wystarczą same farby.
Eco razy dwa
Recyklingując postępujesz ekologicznie. Upcyklingując postępujesz ekologicznie podwójnie, bo nie sposób pominąć znaczenia tego trendu dla naszego środowiska. Zmniejszasz zużycie nowych surowców do tworzenia nowych produktów, a co za tym idzie masz wpływ na zmniejszenie całego ciągu nieekologicznych zdarzeń jak zanieczyszczenia, emisja gazów cieplarnianych itp. Dodatkowo ponownie wykorzystujesz materiały, które w przeciwnym wypadku zapewne skończyłyby na wysypisku.
Zanim wyrzucisz, pomyśl dwa razy
Upcyklingować możemy prawie wszystko: słoiki, plastikowe butelki, kartony, puszki, gazety, opakowania po jogurtach, stare opony, walizki, jeansy, meble. Jeśli więc nie możesz czegoś wykorzystać, pomyśl, czy nie możesz tego upcyklingować. Nie tylko przysłużysz się planecie, ale zupełnie za darmo zdobędziesz materiał do swojej kreatywnej pracy. Według mnie to raj dla miłośników DIY.
Projekty upcyklingowe
Nie muszą być trudne – mogą być naprawdę bardzo proste, jak torba na zakupy ze starego t-shira, doniczka z plastikowej butelki, świeczniki ze słoików czy kwiatki z papieru.
Mogą być jednak trudniejsze – stolik ze szpuli po kablach przemysłowych, żyrandol ze szklanych butelek czy meble z palet – tego nie da się wykonać w chwilę.
Twórzmy projekty upcyklingowe na ile pozwalają nam nasze umiejętności – ważne, aby w kreatywny i innowacyjny sposób stworzyć oryginalne, jedyne w swoim rodzaju przedmioty, które dodadzą nam, naszym wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.
Ja upcykling stosuję już od dawna (zobacz projekt tablicy na zapiski ze starej deski) i bardzo się cieszę, że ten trend prężnie się rozwija. Jeśli więc nigdy nie upcyklingowałeś, zacznij już dziś.
Przygotowałam bardzo szybki projekt upcyklingowy – wazon z plastikowej butelki.
Do wykonania wazonu potrzebne będą:
- plastikowa butelka po kefirze
- nóż
- spray
Plastikowej butelce ucinamy górną część. Najlepiej odkroić nożem.
Teraz do akcji wkracza spray.
Pamiętajcie, aby zabezpieczamy miejsce, w którym będziecie pracować. Nie da się ukryć, że spray nie pachnie zbyt ładnie, więc najlepiej wykonywać tę czynność poza domem np. w piwnicy czy na balkonie.
Nie psikajcie zbyt blisko, bo zrobią się zacieki.
Kilka godzin cierpliwości – czekamy aż spray wyschnie i już możemy wkładać kwiatki.
Czy Ciebie też w supermarkecie do zakupu zachęca oryginalny kształt opakowania, który będziesz mógł wykorzystać do upcyklingu?
Pozdrawiam
Agnieszka
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.