Zapewne znacie powiedzenie: mała rzecz a cieszy. Taką właśnie drobnostką jest skórzany chwost do torebki, cieszący tym bardziej, że wykonany jest własnoręcznie. W dodatku kawałek skóry ze starej torby dostał nowe, piękniejsze życie i z gracją ozdobi nową torebkę.
Skórzany recykling
To kolejny recyklingowy projekt diy, w którym sięgam po kawałek skóry ze znoszonej torby. Na blogu pokazywałam Wam już, jak zrobiłam z niej minimalistyczny męski brelok do kluczy, a dzisiaj coś kobiecego – skórzany chwost do torebki.
Tak jak już kiedyś wspominałam, kawałek skórki czy zamszu możecie kupić w sklepie z tkaninami, ale gorąco zachęcam Was do zagospodarowania resztek i recyklingu, szczególnie jeśli macie w domu torbę, która nie nadaje się już do użytku.
Absolutnie nie namawiam Was do rozkładania na części torebki, która po prostu się Wam znudziła, a wciąż wygląda dobrze. W takim przypadku warto przekazać ją w kolejne ręce. Jest mnóstwo potrzebujących osób, które z wdzięcznością przygarniają nie potrzebne nam już rzeczy. Jeśli nie znacie takich rodzin, to zerknijcie na projekt ubrania do oddania – to pomaganie przez oddawanie i idea cyrkulacji ubrań.
Chwost do torebki – krok po kroku
Potrzebne materiały:
- kawałek eko skóry
- końcówka do chwosta/sznurka
- klej do skóry (używam kleju Gutermann HT2)
- baza do breloka
- szczypce jubilerskie
- nożyczki, pędzelek, linijka
Z kawałka eko skóry będę wycinać prostokąt. Zanim jednak to zrobię, ustalam jego wymiary. Długość można dobrać wedle upodobań, natomiast szerokość musi być dopasowana do końcówki – prostokąt po zwinięciu w rulon powinien dobrze wpasować się w tulejkę.
Po takiej próbie ustaliłam, że do mojej końcówki (średnica 13mm) potrzebny jest mi kawałek skóry 15×9,5cm, więc takie wymiary odmierzam i wycinam.
Odmierzam od góry 1,5cm (najlepiej narysować sobie tę linię na lewej stronie) i do tej wysokości nacinam cały prostokąt w paseczki o szerokości pół centymetra.
Na lewą stronę skóry nakładam klej i zwijam ją w dość ciasny rulonik. Chwilę przytrzymuję całość, aby klej związał. Można o tego użyć klamerki do bielizny albo klipsa do dokumentów.
Następnie nakładam klej w środek tulejki i na górną część rulonu.
Wkładam zwiniętą skórę w końcówkę i odkładam, aż klej zwiąże.
Pozostało jeszcze przymocować bazę do breloka. Szczypcami otwieram ogniwo łańcuszka, mocuję do uszka końcówki i zaciskam. Teraz chwost do torebki jest już gotowy.
Baza z kółkiem sprawdzi się i do torebki, i do kluczy. Możecie również użyć bazy zakończonej karabińczykiem.
Mój skórzany chwost przez pewien czas był brelokiem do kluczy, ale ostatnio zawisł przy plecaku, a w sumie plecako-torbie. Myślę, że stanowi bardzo ładny akcent.
Swoją drogą, po latach użytkowania jedynie torebki, zastanawiałam się czy taka forma torebka i plecak w jednym sprawdzi się u mnie i powiem Wam, że nie żałuję zakupu, choć szczerze przyznam, że początkowo kilka razy złapałam się na tym, że szukałam torebki na ramieniu:)
Pozdrawiam
Agnieszka
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.