Modny brelok makrama – upleć to sam!

brelok makrama DIYBrelok makrama możemy przypiąć do kluczy lub torebki. Zostawić sobie lub dać w prezencie. Tę ładną, użyteczną rzecz, upleciemy szybko, z niewielkiej ilości sznurka, a przy okazji poćwiczymy sploty.

Małe wprawki

Zanim zaczniemy duże projekty, dobrze jest poćwiczyć na czymś mniejszym. Można oczywiście po prostu uczyć się splotów, a można wykorzystać tę naukę i stworzyć przy okazji coś użytecznego.

Sama zaczynałam naukę makramy od małych projektów, a dopiero później postawiłam sobie nieco większe wyzwania. W większych projektach wiązań jest zdecydowanie więcej i łatwiej je ogarnąć mając już pewną wprawę. Praca idzie sprawniej i szybciej. makrama gazetownik

Brelok makrama to właśnie taki drobny projekt, który pozwala nauczyć się podstawowych splotów i wyćwiczyć ich wiązanie.

Efektem tej nauki jest ładna rzecz użytkowa, co moim zdaniem dodaje skrzydeł do dalszego tworzenia i zachęca do sięgnięcia po większe projekty.  

Makramowy breloczek można oczywiście upleść na mnóstwo różnych sposobów. Ja pokażę Wam taki, w którym potrzeba umieć umocować sznurki i zawiązać węzeł rypsowy, inaczej nazywany żebrowym lub żeberkowym.


Brelok makrama – krok po kroku

materiały do makramowego breloka

Potrzebne materiały:

  • sznurek (u mnie wędliniarski) 4x120cm
  • metalowa klamra
  • nożyczki
  • klamra biurowa do przytrzymywania

Sznurki mocuję stosując pętlę mocującą z grzbietem.

Biorę jeden z przyciętych sznurków i składam go na pół. Z jednej strony mam teraz zgięcie, z drugiej dwie luźne końcówki. Tę część, która ma zgięcie, przekładam od góry przez klamrę. Końcówki sznurka wkładam w powstałą pętle. Mocno zaciskam.

węzeł mocujący
W ten sposób postępuję ze wszystkimi czterema kawałkami sznurka.

umocownie sznurków
Dla wygody plecenia dobrze jest ustabilizować pracę czyli przypiąć ją do czegoś, albo na czymś powiesić.

Czas na węzeł rypsowy, bo na nim właśnie opierać się będzie mój brelok. 
Chwytam pierwszy sznurek od zewnątrz. Jest to sznurek wiodący. Pozostałe sznurki posłużą do oplatania sznurka wiodącego.

węzeł rypsowy
Najpierw pokażę Wam, jaką czynność trzeba opanować, aby stworzyć węzeł rypsowy.

Sznurek wiodący trzymam pod wybranym kątem. Chwytam pierwszy wolny sznurek i przerzucam go luźno nad sznurkiem wiodącym, a następnie jego końcówkę przekładam przez powstałe okienko, czyli pod sznurkiem wiodącym, ale nad nim samym.
Znając ten ruch, możemy zabrać się za wiązanie węzła rypsowego.

węzeł ryspsowy
Pierwszy sznurek, czyli sznurek wiodący trzymam napięty i pod właściwym kątem, czyli takim, jaki sobie wybrałam. Pierwszym wolnym sznurkiem oplatam sznurek wiodący w sposób, który wytłumaczyłam powyżej. Powstałą pętelkę zaciskam.

węzeł żebrowy
Teraz koło pierwszej pętelki robię drugą – oplatam sznurek wiodący w ten sam sposób i tym samym sznurkiem. Tak powstał pierwszy węzeł rypsowy.

Podsumowując → aby powstał węzeł rypsowy należy dwukrotnie opleść sznurek wiodący sznurkiem oplatającym.

węzeł żebrowy
Używając kolejnych wolnych sznurków, wiążę kolejne węzły rypsowe, aż do końca.

Makrama brelok DIY
W ten sposób otrzymałam cały rządek węzłów rypsowych czyli żeberko .

Makrama brelok DIY
Tuż pod tym rządkiem, zaplatam kolejny. Znów chwytam sznurek pierwszy od prawej i każdym kolejnym wolnym sznurkiem oplatam go dwukrotnie. Sznurek wiodący trzymam blisko poprzedniego żeberka – chodzi o to, aby oba rządki jak najbardziej przylegały do siebie i nie było pomiędzy nimi prześwitów.

Makrama brelok DIY
Czas na zmianę kierunku. Tym razem chwytam pierwszy sznurek od lewej strony. I znów to samo – kolejnymi sznurkami wykonuję węzły rypsowe.

Makrama brelok DIY
Najpierw jeden rządek, potem kolejny.

Makrama brelok DIY
I jeszcze raz to samo, tym razem znów, jak na początku, od prawej strony. A na koniec pozostaje tylko przyciąć równo końcówki sznurka.

Makrama brelok DIY
Można je rozczesać grzebykiem, albo po prostu zostawić tak, jak są.

brelok makrama DIY
Brelok makrama można przyczepić do kółka z kluczami lub za pomocą szczypczyków zamontować łańcuszek z karabińczykiem i przypiąć na przykład do torebki. Możecie też kupić gotowe zestawy klamry z karabińczykiem.

brelok makrama DIY
Makramowe breloczki mogą mieć przeróżne wzory. Co prawda rozmiar breloczka i ilość sznurków nieco ograniczają, jednak mimo wszystko jest miejsce na twórczą inwencję.

brelok makrama DIY
Może jeszcze bardziej zachęcę Was do zmierzenia się z makramowym breloczkiem, jeśli powiem Wam, że koszt sznurka, który jest potrzebny do takiego breloka, to około 50 groszy, a całość, w zależności od wybranej klamry, nie przekroczy 5 złotych. Prezent tani jak barszcz! 

PS. A może chcecie się dowiedzieć, jak zrobić makramowe piórka?

Pozdrawiam
Agnieszka


papierowauliczka.plCzas na wiosnę!

Sięgnij po Wiosennik i wprowadź zimę do domu i szkoły.

Na dzieci czeka ponad 30 wiosennych zabaw, które wspierają rozwój intelektualny, pobudzając ciekawość i kreatywność.

Czas na zabawy z wiosną w tle!


Zainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze