Tablica inspiracji na podobraziu

tablica inspiracji na podobraziu

Tablice inspiracji wiodą prym przy organizowaniu biurowej przestrzeni, czy to dla dzieci, dla nastolatków czy dla nas samych. Sposobów na wykonanie memory board jest mnóstwo – od zwykłego korka, przez ramę ze sznurkami aż do kratki z siatki zbrojeniowej. Dorzucę swoje 5 groszy do tych pomysłów – tablicę inspiracji wykonam na podobraziu.


Trudno uwierzyć, ale do zrobienia tej tablicy zainspirowało mnie sznurowadło i obrazek, który uczy dzieci techniki przeplatania 🙂
Od razu powiem, że sprawa nie jest taka prosta jak w dziecięcych przeplatankach, bo przez jeden otwór sznurowadło trzeba przeplatać wielokrotnie.

Słówko o materiałach. Moje podobrazie ma wielkość 40x50cm. Zużyłam też 5 par sznurówek o długości 2,3m -w zasadzie im dłuższe, tym lepiej i koniecznie płaskie.  Sznurowadło w zasadzie można czymś zastąpić, ale ma ono końcówki, które są bardzo pomocne przy takim wyplataniu.


Jak zrobić tablicę inspiracji na podobraziu

tablica inspiracji na podobraziu

Potrzebne materiały:
  • podobrazie
  • płaskie sznurowadła
  • linijka lub miarka
  • ołówek i gumka

Zdecydowałam, że pojedyncza kratka będzie miała rozmiar 8x8cm. Na podobraziu rysuję ramkę o wymiarach 32x40cm. Co 8cm zaznaczam punkcik.
  tablica inspiracji na podobraziu
Przykładam linijkę do przeciwległych punktów i co 8cm stawiam kropeczki.

tablica inspiracji na podobraziu
Podkładam pod spód gumkę i wbijam ołówek w punkt. W ten sposób robię małe otworki. Kto mnie zna, ten wie, że to mój sprawdzony sposób na dziurkowanie.
Następnie, już bez gumki, powiększam otwory. Dziurkując w ten sposób podkładam od spodu palce, żeby trochę przytrzymać materiał. Otwory muszą być na tyle duże, aby sznurówka przechodziła swobodnie – przez każdy otwór przeciągnę sznurówkę minimum 3 razy.   

tablica inspiracji na podobraziu
Zaczynam przeplatać od górnego rogu. Przekładam sznurowadło i na tej końcówce, która jest pod spodem podobrazia robię supełek. Przeplatać będę drugą końcówką.

tablica inspiracji na podobraziu
Przeciągam sznurówkę od góry przez następny otwór. Naciągam ją, ale nie zbyt mocno. Zbyt mocne naciągnięcie utrudniłoby mi pracę przy wkładaniu sznurowadła przez ten sam otwór.

tablica inspiracji na podobraziu
Potem przeciągam przez kolejny otwór od dołu. Doszłam do końca, więc teraz wracam – przez te same otwory.

tablica inspiracji na podobraziu
O ile ponowne przeciągnięcie sznurowadła od góry nie jest problemem, o tyle przeciągnięcie go od spodu wymaga trochę innej metody, ponieważ końcówkę przeciągamy za a nie przed włożoną już sznurówką.

tablica inspiracji na podobraziu
Skończyła mi się jedna sznurówka. Używam drugiej, zupełnie tak, jakby była przedłużeniem poprzedniej. Oczywiście robię supełek. 

tablica inspiracji na podobraziu
Tak to wygląda po użyciu dwóch sznurówek. Nie mam żadnego specjalnego systemu. Po prostu sobie przeplatam, najpierw w poziomie, potem w pionie – na ile mi starczy sznurówki. Nie przejmuję się, jeśli jakiś odcinek zostanie pusty. Od spodu kratki nie widać – mogę uzupełnić puste miejsca przeskakując o dowolną ilość otworów.

tablica inspiracji na podobraziu
A tak wygląda kratka inspiracji po użyciu dziesięciu sznurówek.

tablica inspiracji na podobraziu


Tablica inspiracji z wielkimi możliwościami

Taka tablica inspiracji ma naprawdę wiele zalet:

  • Kratka nie musi być kratką – możesz użyć wyobraźni i wypleść dowolny geometryczny wzór. To mogą być trójkąty, litera – co Ci w duszy gra.
  • Biały nie musi być biały – no tak – podobrazie służy do malowania, więc można coś zmalować. Wystarczy chociażby akwarela i kilka fajnych mazów.
  • Czarny nie musi być czarny – kiedyś faktycznie dostępne były sznurówki białe i czarne. No może jeszcze granatowe. Dzisiaj dostępna jest cała paleta barw. Są sznurówki fluorescencyjne, brokatowe, wzorzyste. Wybór ogromny. Tak więc ta tablica inspiracji może mieć dowolny kolor. Ba, może być nawet wielokolorowa, co zapewne spodoba się młodszym użytkownikom.
  • Wielofunkcyjne użytkowanie – spokojnie można powiesić ją w pokoju przedszkolaka, bo do przyczepienia obrazków wystarczą klamerki. Można też coś po prostu przewiesić. Ale jest też opcja przypinania – byle w sznurowadło, żeby nie zrobić sobie inspirującego sitka 🙂

Ograniczeniem są tylko formaty podobrazia. Mi osobiście podobają się niezbyt wielkie rozmiary, bo z praktyki wiem, że nadmiar inspiracyjnych bodźców też nie jest wskazany.  Zamiast pomóc – przeszkadzają. Od nadmiaru myśli nabawiam się bólu głowy, a co za tym idzie z działania wychodzą nici. A nie o to przecież chodzi.
tablica inspiracji na podobraziu
Koszt takiej tablicy inspiracji jest wyższy niż kratki zbrojeniowej, która kosztuje kilka złotych, ale i tak wciąż jest niewielki – zapłaciłam 7 złotych za podobrazie i 10 złotych za sznurówki. Łącznie 17 złotych.

tablica inspiracji na podobraziu
Co wieszać na takiej tablicy inspiracji?
Wszystko, co motywuje – karteczki, plakaty, motywacyjne cytaty. To, co inspiruje – wycinki z gazet, kawałki tkanin. To, o czym trzeba pamiętać – listę zakupów, receptę do wykupienia, plan dnia. To, co trzeba mieć pod ręką, a zawsze ginie w trójkącie bermudzkim naszego domu – biżuterię, okulary, długopis (tego ostatniego szukam najczęściej). To, co sprawia nam radość – rysunek dziecka, zdjęcie, pamiątki z wakacji.

Mnie czasem inspirują bardzo proste rzeczy, jak sznurowadło właśnie 🙂 a Co Ciebie inspiruje?

Pozdrawiam
AgnieszkaSpodobał Ci się ten tutorial?
DIY to jedna z moich pasji. Ciągle coś majstruję i jeszcze wiele rzeczy zrobię, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu. Jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz!
Polub 321startDIY na facebooku

Zainspirowałam Cię? Ty zainspiruj innych – wrzuć zdjęcie swojej pracy na Instagram i oznacz #321startDIY

guest
9 komentarzy
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze