Kategorie: BOŻE NARODZENIE, PAPIEROWE DIY Tagi:, ,

gwiazda 3dW tym roku w moich oknach zawisły gwiazdy 3D – małe i duże. Trochę pracy trzeba włożyć, szczególnie, jak ktoś ma dużo okien, ale dla takiego efektu warto. Wyglądają przepięknie i są warte poświęconego czasu.przerwaWymyśliłam sobie, że gwiazdy będą w dwóch wielkościach – małe i duże. Duże trzeba kleić, małe nie potrzebują klejenia. Postaram się bardzo dokładnie przeprowadzić Was przez wszystkie etapy powstawania gwiazdek. Zaczniemy od większej gwiazdy, a potem zajmniemy się mniejszą.

przerwaAby powstała duża gwiazda 3D potrzebne będą:

 • 5x kartka A4 o gramaturze bloku technicznego
 • nożyczki
 • nóż obiadowy lub kostka introligatorska
 • linijka
 • podkładka do cięcia bądź deska
 • klej
 • igła z nitką
 • gumka do mazaniagwiazda 3d

przerwaKrok 1 – wydruk

Szablon do wycięcia możecie pobrać tutaj. Drukujemy go 5 razy. Papier powinien być sztywniejszy niż rysunkowy(80g) – ja używałam 160g. Taka gramatura w zupełności wystarczy i jest akceptowana przez większość drukarek.


Krok 2 – cięcie

Dokładnie wycinamy wydruki. Narazie zajmujemy się dużą gwiazdą, więc małe gwiazdeczki, które również znajdują się na wydruku, odkładamy na bok. gwiazda 3d
Krok 3 – zaginanie

Do zaginania wykorzystywać będziemy nóż i linijkę. Dzięki temu nie będziemy mieć brzydkich pajączków, które powstają przy zaginaniu samymi palcami. Koniecznie podłóżcie podkładkę do cięcia lub deskę, aby nie poniszczyć blatu.
Ci którzy mają kostkę introligatorską, oczywiście używają kostki. Ja co prawda też mam taką kostkę, ale chciałam pokazać Wam, że nie jest ona konieczna, aby mieć ładne zagięcia.

Zaginanie zaczynamy od górnych skrzydełek. Do linii przerywanej przykładamy linijkę i nieostrą częścią noża przejeżdżamy dwa-trzy razy. gwiazda 3d
Potem jeszcze doginamy od spodu.  gwiazda 3d
Tak postępujemy ze wszystkimi liniami przerywanymi. Następnie jeszcze mocniej zaginamy wszystkie zgięcia. gwiazda 3d
Górne skrzydełka wyginamy na zewnątrz. gwiazda 3d
Krok 4 – klejenie ramion

Do klejenia wykorzystałam szkolny klej w sztyfcie. Nie polecam kleju na gorąco – po pierwsze nie jest elastyczny, a po drugie nie będziemy mieć możliwości ewentualnej poprawki położenia.
Dokładnie smarujemy klejem zewnętrzną część bocznego skrzydełka. gwiazda 3d
Łączymy i dociskamy. W ten sposób postępujemy ze wszystkimi 5 ramionami gwiazdy.gwiazda 3d
W dwóch z pięciu ramion trzeba zrobić mały otwór. Do środka wkładamy gumkę i od zewnątrz nakłuwamy igłą – około 2cm od brzegu. W jednym ramieniu robimy ten otwór po stronie bez skrzydełekgwiazda 3d
A w drugim, po stronie ze skrzydełkami.
Te otwory będą nam bardzo przydatne, ale o za chwilę. Ważne, aby te dwa ramiona odłożyć na bok.gwiazda 3d
Krok 6 – łączenie

Zabieramy się za łączenie. Pierwszym modułem będzie jedno z naszych odłożonych ramion – to, które ma otwór po stronie ze skrzydełkami. Do niego będziemy doklejać kolejne ramię. Bardzo dokładnie smarujemy klejem zewnętrzną część górnych skrzydełek i przyklejamy do pierwszego ramienia, do części bez skrzydełek. Najpierw jedno skrzydełko, potem drugie.
gwiazda 3d
Powinno to wyglądać tak. gwiazda 3d
W ten sposób przyklejamy kolejne trzy ramiona – ostatnim jest drugie z naszych odłożonych, czyli te które ma otwór po stronie bez skrzydełek. Po sklejeniu gwiazda wygląda tak. gwiazda 3d
Przez oba otwory przekładamy od spodu igłę z nitką.
gwiazda 3d
A następnie mocno związujemy. Nitkę obcinamy blisko supełka, bo nie będziemy korzystać z niej do zawieszenia.gwiazda 3d
Igłą z nitką robimy otwory w górnej części ramienia i gwiazdę możemy powiesić. W ten sposób nasza duża gwiazda 3D jest gotowa.

gwiazda 3d

przerwaAby powstała mała gwiazda 3D potrzebne będą:

 • wydrukowany szablon
 • nożyczki
 • nóż obiadowy
 • linijka
 • podkładka do cięcia bądź deska
 • igła z nitką
 • gumka do mazania

Wycinamy kształt z wydruku. Zaginamy sposobem jak poprzednio – nożem i linijką. Linie zagięcia przebiegają od szczytu każdego ramienia do przeciwległego wcięcia, jak widać na zdjęciu poniżej. Na wydruku nie będzie widocznych linii pomocniczych do zaginania – wydrukowawałam je tylko do pokazania. Gwiazdki lubią się kręcić – po co ma być widać ciemne kreski z jednej strony. Zagięcie nie jest trudne, więc sobie poradzicie.  gwiazda 3d
Teraz gwiazdkę składamy. Każde ramię po kolei. Zgięcia przebiegające wzdłuż ramienia odginamy na zewnątrz. Zgięcia pomiędzy ramionami zaginamy do środka. gwiazda 3d
Podkładamy gumkę i przeciągamy igłę z nitką. gwiazda 3d
Mała gwiazda 3d jest gotowa do powieszenia.gwiazda 3d
Teraz możemy udekorować okna, wieszając gwiazdy na różnych wysokościach. U mnie gwiazdki prezentują się tak. gwiazda 3d
przerwa
Potrzebowałam zrobić 8 dużych gwiazd i 20 małych, więc trochę się dzisiaj nagwiazdkowałam. Ale przyjemność patrzenia na takie piękne okna to dobra nagroda za moją pracę. Bardzo się cieszę, że w przyszłym roku bez problemu skorzystam z tej dekoracji ponownie – przetnę nitki łączącą ramiona gwiazd, złożę na płasko i bezpiecznie przechowam w małym pudełku.
Może i Wy zdecydujecie się w swoich domach na taki wystrój okien. Gorąco zachęcam, bo warto. 
przerwa

Pozdrawiam
Agnieszka

Agnieszka Bieńkowska

Agnieszka Bieńkowska

Na drugie mi Kreatywna:) Uwielbiam rękodzieło, DIY, zrób to sam - jakkolwiek by tego nie nazwać po prostu częściej trzymam w dłoni pistolet z klejem na gorąco niż tusz do rzęs. Lubię dawać przedmiotom drugie, często lepsze życie. To niesamowite uczucie, kiedy zamieniasz nieużyteczny przedmiot w coś pięknego.
Agnieszka Bieńkowska

Latest posts by Agnieszka Bieńkowska (see all)