Mam dla Was kolejne pudełko na upominek – tym razem to morski domek. Dla wszystkich miłośników marynistycznych klimatów i dla tych, którzy chcą przywieźć bliskim jakąś pamiątkę znad morza. Zaprojektowałam dwa wzory w dwóch rozmiarach. Możecie też pobrać wersje do kolorowania.
Ahoj!
Jadę w tym roku w odwiedziny do rodziny – na Mazury. Pomyślałam sobie, że zawiozę im znad morza jakieś pamiątki. Mój wybór padł na muszle, bo mam ich naprawdę sporo. Byłam pewna, że zapakuję je w zaprojektowane przeze mnie pudełka, ale poprzednie papierowe domki nie pasowały mi tematycznie, więc najpierw musiałam stworzyć takie, które będą pasować i na tę okazję, i do tych upominków. Stąd też mój wybór padł na morskie domki. Myślałam o nich już wcześniej, kiedy mignęło mi na Instagramie zdjęcie jakiejś zagranicznej plaży z rzędem domków. Cieszę się, że znalazła się okazja ku temu, żebym mogła namalować swoją wizję!
Są więc proporczyki, kotwice i dużo innych morskich elementów. Nie zabrakło również plażowego piasku z muszelkami. Na jednym pudełku znajdziecie też mewę – i to nie zwyczajną, bo taką w przeciwsłonecznym kapeluszu 🙂
Morski domek – sposób składania
POTRZEBNE BĘDĄ:
- wydrukowane szablony (linki do pobrania na dole wpisu)
- linijka
- nóż obiadowy lub kostka introligatorska
- nożyczki
- klej biurowy
- podkładka do zabezpieczenia blatu
- opcjonalnie sznureczek lub wstążka oraz dziurkacz – aby przymocować bilecik
Szablon małego pudełka to jeden arkusz A4, dużego – dwa arkusze. Składanie pokażę na przykładzie małego pudełka, ale cały proces składania różni się tylko i wyłącznie jednym momentem – tym, w którym dwie części dużego szablonu trzeba ze sobą skleić. Kiedy to zrobić, powiem w trakcie.
Pierwszy etap to wycinanie wzdłuż linii ciągłej. Bileciki odcinam i odkładam na bok.
Etap drugi – zaginanie. Przykładam linijkę do przerywanej linii i przejeżdżam wzdłuż końcówką noża (odwrócony tnącą stroną do góry) – nie za mocno, nie za słabo. Wciąż przytrzymując linijkę, wsuwam nóż pod papier i dociskam papier do linijki – po prostu przejeżdżam nożem wzdłuż. Odkładam linijkę i pogłębiam zagięcie – doginam jeszcze bardziej – koniecznie najpierw w tę samą stronę. Po rancie przejeżdżam nożem. Można też palcami, ale nożem wychodzi ładniej. Następnie wyginam zaginaną część w przeciwną stronę. To najlepszy sposób na piękne linie zgięcia, który pozwoli uniknąć popękania papieru.
W ten sposób postępuję z wszystkimi liniami przerywanymi. Powyżej pokazałam Wam na jednej linii mój sposób zaginania, ale generalnie ja najpierw pracuję na wszystkich liniach z linijką, a czynności bez linijki robię później.
Ważna uwaga – u góry trzeba zagiąć tylko dwie części – te między dachem a domkiem (tam, gdzie linia przerywana). Nie zapomnijcie też o zagięciu chorągiewek.
Etap trzeci – klejenie. W przypadku dużego pudełka, to właśnie teraz jest czas na sklejenie obu części razem. Smaruję klejem jedno z bocznych skrzydełek i równiutko przyklejam.
Dalej znów czynności są takie same dla wszystkich rozmiarów. Najpierw flagi – tę część smaruję klejem od spodu i sklejam wzdłuż linii zgięcia.
Smaruję klejem boczne skrzydełko oraz dwa dolne (tylko to szare pole) i przyklejam. Ja najpierw sklejam bok, a później dół. Zawsze wkładam do środka rękę, żeby docisnąć miejsce klejenia z obu stron.
Teraz zostaje tylko zrobić nacięcia pomiędzy dachem a flagą – wzdłuż znajdującej się tam linii (na jednej i drugiej części). Dzięki temu jedna flaga wejdzie w drugą i domek będzie się zamykał bez użycia wstążki czy sznurka.
Pudełko na upominek jest złożone, ale można wykorzystać jeszcze dodatkowe elementy.
Karteczka z liniami jest po to, by móc napisać parę słów. Po wycięciu i wypisaniu, przyklejam ją na wewnętrzną część dachu.
Do pudełka można też dołączyć bilecik. Na szablonie znajdują się cztery do wyboru – trzy z napisami i jeden bez – do ręcznego wypisania.
W bileciku robię dziurkę, a następnie przekładam od spodu podwójnie złożony sznureczek. Przez taką wystającą pętelkę przekładam obie luźne części sznurka. Całość obwiązuję wokół górnej części dachu.
Na koniec jeszcze mała uwaga – aby zamknięcie dobrze się układało, możecie jeszcze docisnąć do wewnątrz górne skrzydełka (żeby za mocno nie wypychały dachu do góry).
Tym razem moje pudełko na upominek nie skrywa słodyczy. Tak, jak pisałam na początki, wkładam w nie muszle – pamiątki znad morza. Mam nadzieję, że ich miło zaskoczę – i niespodzianką w środku, i samym domkiem.
PS. Tych muszli nie znalazłam na plaży 😉
Kalendarz adwentowy z rodzinnymi zadaniami to idealny sposób na wprowadzenie radości, kreatywności i wspólnego czasu w okresie adwentu.
W zestawie znajdziesz karty z codziennymi zadaniami i ciekawostkami, które sprawią, że będzie to czas magicznego oczekiwania.
Morskie pudełko na upominek – pobieraj i korzystaj!
Pliki są do pobrania z mojego dysku. Linki do pobrania znajdziecie poniżej.
/pliki udostępniam do celów niekomercyjnych/
Małe pudełka to plik pdf jednostronicowy, natomiast duże pudełka to dwie strony. Wystarczy nacisnąć na wybrany link, a pobieranie zacznie się automatycznie.
Małe pudełko ma wymiary podstawy 5,8×6,8cm. Wysokość w najwyższym miejscu 10,5cm, a w najniższym 7cm
Do wydruku małego pudełka potrzebne będzie jeden arkusz papieru.
Duże pudełko ma wymiary podstawy 9x8cm. Wysokość w najwyższym miejscu 14cm, a w najniższym 9cm
Przy dużym pudełku potrzebne będą dwa arkusze A4
Są dwa wzory pudełek w dwóch rozmiarach, dlatego do wyboru macie aż 4 wersje do kolorowania. Wersja numer 1 to kolorowanka na bazie niebieskiego pudełka, wersja numer dwa – granatowego.
pudełka małe:
niebieskie | granatowe
pudełka duże:
niebieskie | granatowe
pudełka do kolorowania:
małe 1 | duże 1 | małe 2 | duże 2
To warto wiedzieć przed wydrukiem:
- Grafiki zapisane są w formacie .pdf – małe pudełko to jedna strona, duże pudełko to dwie strony
- format wydruku to A4 /2480×3507 pikseli/
- Jakość wydruku dobrze jest ustawić na najwyższą
- Pudełka najlepiej drukować na papierze o podwyższonej gramaturze – idealny będzie papier o gramaturze około 250g
- Jeśli nie macie kolorowej drukarki lub Wasze urządzenie nie obsługuje tak grubego papieru, skorzystajcie z punktu z usługami fotograficznymi – znajdziecie go w każdej galerii handlowej. Tam bez problemu wydrukują Wam te pudełeczka w kolorze i na papierze o podwyższonej gramaturze.
Nie zapomnijcie podzielić się linkiem ze znajomymi!
Taki morski domek to nie tylko dobre pudełko na upominek. Możecie w nie schować również własne pamiątki przywiezione znad morza. Być może właśnie muszelki, które nazbieraliście na plaży.
Dziękuję za wszystkie zdjęcia i wiadomości dotyczące poprzedniego domu. Teraz też na nie czekam – oznaczcie mnie na facebooku czy instagramie @321startDIY – przyjdę z radosnym Ahoj!
Pozdrawiam
Agnieszka
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.