Gwiazda z papieru to jedna z takich dekoracji, która zostanie modna na zawsze. Zmienia się sposób zdobienia, zmieniają się proporcje, ale same gwiazdy niezmiennie pozostają piękne. A najfajniejsze jest to, że możemy zrobić je samodzielnie! Zobaczcie, jak zrobić naprawdę dużą papierową gwiazdę z ozdobnymi rantami i jak poradzić sobie bez szablonu z drukarki. Oczywiście dla tych, którzy nie lubią odmierzać szablon gwiazdy też przyszykowałam 🙂
Gwiazda z papieru wersja 2.0
Dwa lata temu pokazywałam Wam jak zrobić papierową gwiazdę do okna. Dlaczego więc znów do niej wracam? Ano dlatego, że absolutnie zauroczyły mnie świąteczne gwiazdy na wnętrzarskich kontach na Instagramie. Pełno ich wszędzie! Są większe niż te, które robiłam wcześniej i mają pięknie zdobione ranty. Dlatego zdecydowałam się podjąć wyzwanie i zrobić nowe większe gwiazdy – 5 i 7 ramienne.
Tak, tak – zrobienie takiej gwiazdy to wyzwanie i test cierpliwości. Zdecydowanie nie jest to proste zadanie. Nie myślcie sobie, że zniechęcam Was do ich zrobienia (wręcz przeciwnie – róbcie!), ale Wasz czas zasługuje na uczciwość z mojej strony. Gwiazda z papieru jest bardzo pracochłonna, szczególnie w tej wersji, którą pokazuję w tym poście, ale koniec końców mamy piękną dekorację – i to niekoniecznie tylko świąteczną.
Osłodą niech będzie fakt, że po Świętach gwiazdy można złożyć do niewielkiego pudełka i przechować do przyszłego roku gwiazdy. Tak, tak! Ponieważ stosuję ten sam sposób łączenia ostatniego ramienia gwiazdy, jak poprzednio, w przyszłym roku nasze gwiazdy z papieru będą znów gotowe do użytku.
Papier, którego użyłam do zrobienia mojej gwiazdy to perłowy karton 300g. Jest bardzo sztywny, więc nie dałabym rady przepchnąć go przez drukarkę. Wam również odradzam pchanie takich gramatur, jeśli nie chcecie popsuć sobie sprzętu (chyba, że instrukcja obsługi Waszej drukarki na to pozwala). Dlatego swoją gwiazdę odmierzałam linijką i tym sposobem się z Wami podzielę.
Tak więc wszyscy z Was, którzy chcą mieć taką gwiazdę, a nie mają dostępu do drukarki, też mają szansę ją zrobić. Co więcej, ten sposób pozwoli Wam zrobić nawet mega gwiazdę, o ile sięgniecie papier A3 i zwiększycie proporcje.
Gwiazda z papieru – krok po kroku
Potrzebne materiały:
- 10x sztywna kartka papieru – wystarczy blok techniczny (gramatura 160g)
- linijka, ołówek, gumka
- nóż obiadowy
- nożyczki
- klej
- podkładka do zabezpieczenia blatu
- pisak i listek papierowego ręcznika
- igła z nitką
Jeśli zdecydowaliście się na wydruk, to szablon ramion pobierzecie tutaj. Dla gwiazdy pięcioramiennej musicie wydrukować go 10 razy. Przejdziecie od razu do czynności zaginania i wycinania.
Odmierzanie
Kartkę papieru dzielę na pół czyli odmierzam i zaznaczam 10,5cm od boku. Robię to u góry i u dołu kartki. Do zaznaczonych punktów przykładam linijkę i nieostrą częścią noża przejeżdżam kilka razy wzdłuż linijki. Następnie wsuwam nóż pod papier i od spodu doginam papier do linijki. Odkładam linijkę i pogłębiam zgięcie. Dzięki tym trzem czynnością linie zagięć będą piękne nawet przy grubym kartonie.
I teraz uwaga – ważna sprawa – wszystkie odległości odmierzam na tym boku złożonej kartki, który nie ma rantu.
Na dole kartki, od zewnętrznej krawędzi, odmierzam 2cm i łączę ten punkt linią ciągłą z górnym przeciwległym rogiem.
Na boku kartki, od dolnej krawędzi, odmierzam 12cm i łączę ten punkt linią przerywaną z dolnym przeciwległym rogiem.
Następnie przesuwam linijkę równolegle, mniej więcej o centymetr i rysuję linię ciągłą. Od razu zaznaczam na tej linii 1cm od dolnej krawędzi i łączę go z narożnikiem.
Przewracam kartkę na drugą stronę. Znów odmierzam 2cm na dole i łączę ten punt z przeciwległym narożnikiem, ale tym razem linią przerywaną. Przesuwam linijkę równolegle (znów mniej więcej o centymetr) i rysuję linię ciągłą.
Od razu odmierzam na tej linii 3cm od góry i łączę ten punkt z narożnikiem.
Została już ostatnia linia 🙂 Odmierzam 12cm od dołu kartki i łączę ten punkt z przeciwległym narożnikiem, ale tym razem linią ciągłą.
Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda rysunek po rozłożeniu kartki.
Zaginanie i wycinanie
Kolejny etap to zagięcie szablonu wzdłuż narysowanych linii przerywanych – czyli w dwóch miejscach. Zaginanie wygląda dokładnie tak samo, jak pokazywałam Wam na wstępie.
Po zagięciu wycinam szablon wzdłuż linii ciągłych.
Wymazuję wszystkie narysowane linie i punkciki. Wyginam szablon w drugą stronę. W ten sposób otrzymałam jedną z dwóch części każdego ramienia.
Ozdabianie
Zrobiłam w tym roku nowe gwiazdy nie tylko ze względu na wielkość, ale i ze względu na zdobienie na rantach. Czas je wykonać. Zaginam kształt na pół. W odległości około 2-3mm od brzegu przykładam linijkę. Pisakiem maluję linię. Wycieram linijkę papierowym ręcznikiem, żeby przypadkiem nie pobrudzić papieru i tę samą czynność wykonuję na drugiej połówce. Na koniec rozkładam całość i poprawiam niedociągnięcia i prześwity na środku.
Klejenie
Mam już wycięte i zagięte 10 części, więc zabieram się za klejenie. Najpierw z dwóch części zrobię jedno ramię.
Długie skrzydełko smaruję klejem (jeśli nie chcecie pobrudzić papieru, możecie przyłożyć sobie od góry niepotrzebną kartkę papieru). Łączę je z drugą częścią. Najpierw przykładam jedną część do drugiej na płasko, tak aby linia zgięcia była widoczna. a później zaginam całość i dobrze przyciskam. Przed wykonaniem następnego kroku klejenie musi być stabilne.
Smaruję klejem drugie długie skrzydełko, przyklejam i mam pierwsze ramię gotowe. Tak samo postępuję z pozostałymi 8 częściami. Sklejam je i otrzymuję kolejne 4 ramiona.
Mam 5 ramion, więc zabieram się za łączenie ich ze sobą. Na każdym ramieniu znajdują się dwa małe skrzydełka i to właśnie one służą do połączenia ramion w gwiazdę.Najpierw dokładnie smaruję klejem jedno skrzydełko i sklejam je z drugim ramieniem.
Trzymając miejsce klejenia składam ramiona gwiazdy na płasko i mocno przyciskam. W ten sposób klejenie jest po pierwsze łatwiejsze, po drugie stabilniejsze.
Miejscem, któremu warto poświęcić uwagę przy klejeniu jest środek gwiazdy.
W identyczny sposób postępuję z drugim skrzydełkiem.
W ten sposób łączę ze sobą wszystkie pięć ramion, ale te piąte ramię łączę tylko z jednym, a nie dwoma ramionami. Całość zamknę inaczej niż klejeniem. Sklejenie tego piątego ramienia do całości to wyczyn, którego nie warto próbować. Nie dość, że jest to niesamowicie trudne, to jeszcze gwiazda nie nadawałaby się do złożenia i przechowywania.
Do połączenia użyję nitki. W dwóch skrajnych ramionach robię otwory. Używam do tego igły, a pod spód papieru podkładam gumkę do mazania. Przez oby dwa otwory przeciągam igłę z nitką – najpierw przez jeden otwór od góry, potem przez drugi od dołu.
Skrzydełka chowam do środka, a końce nitki mocno ze sobą wiążę. Jeśli użyjecie długiej nitki, to możecie od razu użyć jej do powieszenia gwiazdy.
Pracy było sporo, ale jestem zadowolona z efektu. Mam dokładnie to, co chciałam 🙂
Gwiazda z papieru to dość pracochłonna dekoracja, ale mimo to nie poprzestałam na jednej. Zrobiłam też drugą, tym razem siedmioramienną ze złotymi rantami.
Gwiazdki zawiesiłam w pokoju moich dzieci.Pięknie się prezentują! Wydaje mi się, że taka gwiazda z papieru nie koniecznie musi być tylko świąteczną dekoracją. Gwiazdka w pokoju dziecka to jak najbardziej uniwersalny motyw.
Gwiazdki jako pierwsze wprowadzają świąteczny nastój u moich dzieci. Na pewno na nich nie poprzestaniemy 🙂 Póki co nie daję się w tym roku zwariować i z rozwieszaniem świątecznych dekoracji wydobytych z kartonów wystartuję dopiero na tydzień przed Wigilią. A Wy kiedy stroicie Wasze domy na Święta?
Pozdrawiam
Agnieszka
PS. Jeśli podjęliście wyzwanie i samodzielnie zrobiona gwiazda z papieru zawiśnie w waszych mieszkaniach, domach czy szkołach, to pochwalcie się koniecznie! Pokażcie innym, że to się udaje!
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.