Gwiazda 3D to przepiękna ozdoba do okna. W tym roku w moich oknach zawisły właśnie takie gwiazdy – małe i duże. Wszystkie wykonane własnoręcznie. Trochę pracy trzeba włożyć, szczególnie, jak ktoś ma dużo okien, ale dla takiego efektu warto. Wyglądają przepięknie i są warte poświęconego czasu. Pokażę Wam, jak zrobić takie gwiazdy.
Jak ozdobić okno na Święta?
Okienna dekoracja wiele wnosi do świątecznego nastroju. Co roku staram się tej części mieszkania poświęcić również trochę uwagi. W tym roku postawiłam na gwiazdy 3D. Wymyśliłam sobie, że będą w dwóch wielkościach – małe i duże. I oczywiście zrobiłam je sama. Wy też możecie w ten sposób udekorować swoje okna.
Duże gwiazdy trzeba kleić, małe nie potrzebują klejenia. Postaram się bardzo dokładnie przeprowadzić Was przez wszystkie etapy powstawania gwiazdek. Zacznę od większej gwiazdy, a potem pokażę Wam, jak zrobić mniejszą.
Gwiazda 3D – ozdoba okna krok po kroku
Duża gwiazda
Aby powstała duża gwiazda 3D potrzebne będą:
- 5x kartka A4 o gramaturze bloku technicznego
- nożyczki
- nóż obiadowy lub kostka introligatorska
- linijka
- podkładka do cięcia bądź deska
- klej
- igła z nitką
- gumka do mazania
Krok 1 – szablon gwiazdy
Szablon do wycięcia możecie pobrać tutaj. Trzeba go wydrukować 5 razy.
Papier powinien być sztywniejszy niż rysunkowy(80g) – ja używałam 160g. Taka gramatura w zupełności wystarczy i jest akceptowana przez większość drukarek.
Krok 2 – cięcie
Dokładnie wycinam wydruki. Na razie zajmuję się dużą gwiazdą, więc małe gwiazdeczki, które również znajdują się na wydruku, odkładam na bok.
Krok 3 – zaginanie
Do zaginania wykorzystywać będę nóż i linijkę. Dzięki temu papier po zgięciu nie będzie mieć brzydkich pajączków, które powstają przy zaginaniu samymi palcami.
Koniecznie podłóżcie podkładkę do cięcia lub deskę, aby nie poniszczyć blatu.
Ci którzy mają kostkę introligatorską, oczywiście mogą jej użyć. Ja co prawda też taką posiadam, ale chciałam pokazać Wam, że nie jest ona konieczna, aby mieć ładne zagięcia.
Zaginanie zaczynam od górnych skrzydełek. Do linii przerywanej przykładam linijkę i nieostrą częścią noża przejeżdżam dwa, trzy razy.
Potem jeszcze doginam od spodu.
Tak postępuję ze wszystkimi liniami przerywanymi. Następnie jeszcze mocniej zaginam wszystkie zgięcia.
Górne skrzydełka wyginam na zewnątrz.
Krok 4 – klejenie ramion
Do klejenia wykorzystałam szkolny klej w sztyfcie. Nie polecam kleju na gorąco – po pierwsze nie jest elastyczny, a po drugie nie będziemy mieć możliwości ewentualnej poprawki położenia.
Dokładnie smaruję klejem zewnętrzną część bocznego skrzydełka.
Łączę i dociskam. W ten sposób postępuję ze wszystkimi pięcioma ramionami gwiazdy.
W dwóch z pięciu ramion trzeba zrobić mały otwór. Do środka wkładam gumkę i od zewnątrz nakłuwamy igłą – około 2cm od brzegu. W jednym ramieniu robię ten otwór po stronie bez skrzydełek.
A w drugim, po stronie ze skrzydełkami.
Te otwory będą bardzo przydatne, ale o za chwilę. Ważne, aby te dwa ramiona odłożyć na bok.
Krok 6 – łączenie
Zabieram się za łączenie. Pierwszym modułem będzie jedno z odłożonych ramion – to, które ma otwór po stronie ze skrzydełkami. Do niego będę doklejać kolejne ramię. Bardzo dokładnie smaruję klejem zewnętrzną część górnych skrzydełek i przyklejam do pierwszego ramienia, do części bez skrzydełek. Najpierw jedno skrzydełko, potem drugie.
Powinno to wyglądać tak.
W ten sposób przyklejam kolejne trzy ramiona – ostatnim jest drugie z odłożonych, czyli te które ma otwór po stronie bez skrzydełek. Po sklejeniu gwiazda wygląda tak.
Przez oba otwory przekładamy od spodu igłę z nitką.
A następnie mocno związuję. Nitkę obcinam blisko supełka, bo nie będę korzystać z niej do zawieszenia.
Igłą z nitką robię otwory w górnej części ramienia i gwiazdę można powiesić. W ten sposób duża gwiazda 3D jest gotowa.
Mała gwiazda 3D
Aby powstała mała gwiazda 3D potrzebne będą:
- wydrukowany szablon
- nożyczki
- nóż obiadowy
- linijka
- podkładka do cięcia bądź deska
- igła z nitką
- gumka do mazania
Wycinam kształt z wydruku. Zaginam sposobem jak poprzednio – nożem i linijką. Linie zagięcia przebiegają od szczytu każdego ramienia do przeciwległego wcięcia, jak widać na zdjęciu poniżej.
Na wydruku nie będzie widocznych linii pomocniczych do zaginania – wydrukowałam je tylko do pokazania. Gwiazdki lubią się kręcić – po co ma być widać ciemne kreski z jednej strony. Zagięcie nie jest trudne – jestem pewna, że sobie poradzicie.
Teraz gwiazdkę składam. Każde ramię po kolei. Zginam po kolei i na przemian jedno na zewnątrz, drugie do środka.
Podkładam gumkę i przeciągam igłę z nitką.
Mała ozdoba do okna jest gotowa do powieszenia.
Teraz możemy ozdobić okno, wieszając gwiazdy na różnych wysokościach.
Potrzebowałam zrobić 8 dużych gwiazd i 20 małych, więc trochę się dzisiaj nagwiazdkowałam. Ale przyjemność patrzenia na takie piękne okna to dobra nagroda za moją pracę.
Bardzo się cieszę, że w przyszłym roku bez problemu skorzystam z tej dekoracji ponownie – przetnę nitki łączącą ramiona gwiazd, złożę na płasko i bezpiecznie przechowam w małym pudełku.
Może i Wy zdecydujecie się w swoich domach na taki wystrój okien.
Pozdrawiam
Agnieszka
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.