Są dwa piękne piernikowe świąteczne cuda – piernikowy domek i choinka z piernika. U mnie w domu najczęściej królują pierniczkowe choinki, bo są nie tylko śliczne, ale i bardzo łatwe w wykonaniu. A efekt – no sami spójrzcie!
Świąteczne pierniki
Pieczecie pierniczki? Ja świąteczne ciasteczka piekę co roku, a w zasadzie powinnam napisać my pieczemy, bo zawsze mam przy tej czynności asystę moich dzieci. Wykrajanie kształtów, a potem dekorowanie to przecież świetna zabawa!
Takie pierniczki można spałaszować samemu, albo potraktować je jako słodki świąteczny podarunek i dać komuś w prezencie. Jestem pewna, że każda babcia ucieszy się z puszki pierniczków, które ozdobił wnuczek.
A kto ma ochotę na bardziej elegancką formę, temu proponuję piernikową choinkę. Taka choinka z piernika robi fenomenalne wrażenie, a jest naprawdę bardzo prosta w wykonaniu. Najważniejsze czego potrzebujecie, to zestaw foremek gwiazdek. W sklepach internetowych jest duży wybór takich zestawów – niektóre liczą nawet po 10 rozmiarów. Ja korzystam z zestawu 5 sztuk, z czego powstaje 15cm choinka.
Choinka z piernika krok po kroku
POTRZEBNE BĘDĄ:
- ciasto na pierniczki
- foremki gwiazdki w minimum 5 rozmiarach
- lukier królewski (cukier puder + białko)
- rękaw cukierniczy lub woreczek
- dekoracyjne perełki
Z ciasta na pierniczki wykrajam gwiazdki. Na każdą choinkę z piernika przeznaczam po dwie sztuki każdego rozmiaru gwiazdek i dodatkowo wykrajam jeszcze jedną, najmniejszą, którą przeznaczę na czubek.
Po upieczeniu pierniczków czekam aż ostygną. W tym czasie przygotowuję lukier królewski czyli cukier puder ucierany z białkiem. Jest on przepięknie biały i świetnie wygląda na piernikach.
Jajko (rozmiar M) myję i sparzam skorupkę wrzątkiem przez około 10 sekund. Białko ucieram z cukrem pudrem i kilkoma kroplami soku z cytryny aż do otrzymania gładkiej i lśniącej konsystencji.
Używam 10 czubatych łyżek cukru pudru, jeśli chcę, aby lukier nieco spływał (tak robię przy choinkach z piernika) albo 12 łyżek, jeśli chcę tworzyć lukrowane wzory.
Lukier przekładam do woreczka i odcinam róg – otwór powinien być dość mały.
Układanie choinki zaczynam od największej gwiazdy. Wyciskam lukier wzdłuż brzegów oraz kładę dużą kroplę na środku.
Tak przygotowany pierniczek dekoruję na końcach ozdobnymi perełkami i układam na nim kolejny piernik.
Z każdym kolejnym piernikiem postępuję tak samo – nakładam lukier wzdłuż brzegów i na środek, a na końcach gwiazdy umieszczam ozdobne perełki.
Moja choinka składa się z 10 pierników – po dwie gwiazdki tego samego rozmiaru.
Na gwiazdkę, która jest zwieńczeniem choinki, nakładam lukrową kropkę i chwilę czekam, aby lukier nie spłynął. Lukruję górę choinki, wkładam pionowo wcześniej przygotowaną gwiazdkę i chwilę ją przytrzymuję, aż się ustabilizuje i nie będzie się przechylać.
Tak przygotowane choinki z piernika odstawiam, aż lukier dobrze zastygnie. Potem mogę je ładnie zapakować i wręczać w prezencie.
No i jak się Wam podoba? Mam nadzieję, że tak samo, jak mi! Taka choinka z piernika jest świetnym świątecznym podarunkiem – pięknym i smacznym. To również urocza dekoracja świątecznego stołu. Przy tym wszystkim pierniczkowa choinka jest prosta i szybka w wykonaniu, co przed Świętami jest dla wielu z nas bardzo ważne. Poza tym prostota wykonania sprawia, że spokojnie możecie zaangażować do pomocy Wasze pociechy. Koniecznie spróbujcie!
Pozdrawiam
Agnieszka
PS. Zobacz pozostałe świąteczne pomysły.
Turlanki to zabawa w rysowanie, która daje dzieciom mnóstwo frajdy. Element, który trzeba narysować, wskazuje rzut kostką.
Turlanki wciągają w zabawę mnogością kombinacji, przy okazji trenując umiejętność rysowania, wspomagając koncentrację, spostrzegawczość i odwzorowywanie.
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.