Jak zrobić kalendarz adwentowy z pudełek po zapałkach

kalendarz adwentowy z pudełek po zapałkachNiedługo zaczniemy wielkie odliczanie do Świąt, dlatego, jak co roku o tej porze, pojawił się w moim domu kalendarz adwentowy. W tym roku jest to zupełnie nowe wydanie – kalendarz adwentowy z pudełek po zapałkach. 

Odliczanie czas start!

Koniec listopada oznacza tylko jedno – czas na kalendarz adwentowy! Zapewne najłatwiej byłoby mi wyjąć, taki który już kiedyś robiłam, ale staram się, aby co roku kalendarz adwentowy był w moim domu inny. Zresztą, nawet jeśli wyciągnęłabym ponownie świąteczne domki z torebek, to niestety nie miałabym w tym roku gdzie zawiesić tak dużej gałęzi. Uplotłam chyba za dużo makramowych projektów:)
Niemniej jednak nie potrafię zrezygnować z gałęzi, dlatego tegoroczny kalendarz adwentowy jest również wiszący, tyle że zamiast po papierowe torebki sięgnęłam po pudełka od zapałek. 
kalendarz adwentowy z pudełek po zapałkachWybrałam tę formę również dlatego, ponieważ kupiłam piękny zestaw papierów i koniecznie chciałam z nich skorzystać. Wiecie, żeby nie było, że po Świętach powiem: O jej, a o tym zapomniałam! Zobaczcie, jak można zrobić kalendarz adwentowy z pudełek po zapałkach. 


Jak zrobić kalendarz adwentowy z pudełek po zapałkach

jak zrobić kalendarz adwentowy

Użyte materiały:

  • 24 pudełka po zapałkach 
  • papier ozdobny 
  • biały papier + pisak lub arkusz wydrukowanych liczb
  • klej
  • ołówek, linijka, nożyczki, gumka
  • sznurek
  • gałązka
  • do ozdoby – drewniane korale, gwiazdki z kory, gałązki jodły, laski cynamonu

Już na samym początku warto mieć przygotowany patyk – gałąź z przywiązanym sznurkiem. 

Pudełko zapałek przykładam do lewej strony kartki, odrysowuję jego wysokość w kilku miejscach, a następnie łączę punkty przy linijce.


Odcinam pasek papieru.

kalendarz adwentowy z pudełek
Odcięty kawałek przykładam do pudełka po zapałkach, wstępnie zaginam i odcinam nadmiar, zostawiając mały zapas pa, dzięki któremu początek i koniec papieru nałożą się na siebie. 

kalendarz adwentowy z pudełek po zapałkach
Z pudełka wyciągam środek i zostawiam samą obwolutę.

Przyszedł czas na przyklejanie. Nie ma w tym wielkiej filozofii – nakładasz klej i przyklejasz, ale może przyda Ci się mój sposób – naklejam papier dwuetapowo. Najpierw nakładam klej na nieco więcej niż połowę papieru i przyklejam papier do dwóch ścianek pudełka. 

kalendarz adwentowy z pudełek po zapałkach
Następnie nakładam klej na resztę papieru i przyklejam na kolejne dwie ścianki. Jeśli używasz nieco grubszego papieru, trzeba go mocno docisnąć, żeby się dobrze przykleił.  

kalendarz adwentowy z pudełek po zapałkach
Na koniec zaginam brzegi, żeby pudełko miało ładne ranty.

kalendarz adwentowy z pudełek po zapałkach
W ten sposób oklejam 24 pudełka.

kalendarz adwentowy z pudełek po zapałkach
Do ponumerowania pudełek użyłam wydrukowanych numerów. Też możecie skorzystać z takiego rozwiązania (tutaj pobierzecie moje numery). Możecie też samodzielnie napisać liczby na pustych karteczkach. Wymiary moich kartoników to 35x19mm.


Kartoniki z numerami wycinam, zaginam i naklejam. Aby nie było monotonnie, umieściłam numery w czterech różnych miejscach – z prawej, z lewej, u góry  i na dole.   


Obwoluty są gotowe. Teraz czas, aby kalendarz adwentowy z pudełek po zapałkach przybrał formę wiszącą. Do górnej ściany pudełka przykładam gumkę do mazania i ostrożnie przebijam papier nożyczkami. Możecie też użyć ostrego ołówka lub kredki. Następnie powiększam otwór na tyle, aby przeszedł przez niego sznurek. 


Przycinam około półmetrowy kawałek sznurka i przewlekam go przez otwór. Nożyczki, drut albo cienki drewniany patyczek ułatwią przewlekanie. Na końcu sznurka wiążę supełek i odcinam nadmiar. 
Do drugiego końca sznurka, postępując w sposób jak poprzednio, przywiązuję drugie pudełko.

Tak przygotowaną parę pudełek od razu zawieszam na gałęzi. 


Tak samo postępuję z resztą pudełek, ale za każdym razem przycinam sznurek na nieco inną długość, aby pudełka wisiały na innych wysokościach. 


Sznurki z pudełkami po prostu przewiesiłam przez gałąź. Jako dekorację dodałam powieszone na sznurkach drewniane korale, a za pomocą kleju na gorąco w kilku miejscach przykleiłam gwiazdki z kory. Patyk udekorowałam gałązkami jodły i laskami cynamonu. Całość prezentuje się naprawdę ładnie. 

kalendarz adwentowy z pudełek po zapałkachKalendarz adwentowy z pudełek po zapałkach ma jeden minus – dużo do środka się nie zmieści i trochę naszukałam się takich drobnych świątecznych czekoladek. 

kalendarz adwentowy z pudełek po zapałkach

W środku znajdują się czekoladowe Mikołaje (wersja mini) i karteczki zwinięte w ruloniki.  Jak zawsze w naszym domu kalendarz adwentowy zawiera nie tylko słodycze, ale również ciekawe świąteczne aktywności. Wspólny seans filmowy, wyjście na świąteczny jarmark, pieczenie pierniczków – wszystkie te piękne chwile mój syn utrwali później w bożonarodzeniowej kapsule czasu.

Jeśli lubicie takie pomysłowe zabawy, to wskakujcie na Papierową Uliczkę po stworzoną przeze mnie Świąteczną Paczkę Uzupełnianek.

Niech to będzie dla nas wszystkich piękny przedświąteczny czas

 

Pozdrawiam
Agnieszka

Ps. Zobacz pozostałe propozycje na Adwent


papierowauliczka.plRusz głową!

Odkryj fantastyczne zagadki, które wciągną dzieci w świat logicznych łamigłówek.

Ustalanki Plus dostarczą nie tylko intelektualnej zabawy, ale także wyzwań, które rozwijają logiczne myślenie.

Dziecko odkrywa radości z rozwiązywania zagadek, czerpiąc przy tym zadowolenie z każdego sukcesu!

 


Zainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze