Nie wiecie jak narysować liść? Chcecie mieć w domu własnoręcznie narysowany jesienny obrazek? Nic prostszego! Mam na to sposób. Naprawdę świetny i szybki. Może nawet go znacie, tylko o nim zapomnieliście!
Zmienia się pora roku, a ja zmieniam to, co mieści się w wiszących i stojących ramkach. Najprościej i najszybciej zapewne jest wydrukować jakiś plakat, ale przecież nie samymi plakatami można wypełnić ramkę. Może być to coś, co zrobimy czy namalujemy samodzielnie. I tak przy jesieni możemy namalować jesienny liść.
Nie umiecie rysować? Nie szkodzi. Do narysowania tego obrazka nie potrzebna jest ta umiejętność 🙂
Nawet jeśli nie umiecie rysować, to też możecie stworzyć ładny obrazek. I mówię to z ręką na sercu. Uda się Wam. Na 100%
Właśnie przy jesieni przypomniała mi się praca plastyczna z podstawówki i to ona stała się dla mnie inspiracją do pokazania Wam tego pomysłu. Pomysł jest nieco w zmienionej formie, bo lubię rozwijać pomysły i dorzucać co nieco od siebie. To co, działamy?
Jak narysować liść – krok po kroku
Potrzebne materiały:
- kalka
- liść
- kredka – ołówkowa i świecowa
- gumka
Liść kładę na blat tak, aby na wierzchu znajdowała się ta strona, na której bardziej widać unerwienie. Na liść kładę kalkę. Zaczynam malowanie. Wybrałam kredkę ołówkową typu Bambino, bo jest ona dość miękka. Rysuję krótkie linię i robię to zawsze w tę samą stronę. Staram się również, aby siła nacisku była podobna. Ważne, aby nie była za lekka, bo unerwienie nie odbije się wyraźnie. Wychodzę za kontur liścia tylko tyle, ile to konieczne, to znaczy tyle, żeby kontur liścia dobrze się odbił.
Podczas całej czynności trzeba dobrze i mocno trzymać liść i kartkę, aby nic się nie przesunęło.
Kiedy cały liść jest odciśnięty wyciągam go spod kalki. Teraz poprawiam kontur. Mogę też niektóre miejsca wycieniować. Na koniec delikatnie zmazuję kredkę, która wychodzi za kontur. Warto mieć pod ręką kawałek niepotrzebnej kartki i co jakiś czas oczyszczać gumkę.
I tu w zasadzie kończy się instrukcja, jak narysować liść.
Można jeszcze dodać tło. Ja tak zrobię. Maluję leżącą na płasko świecową kredką.
Obrazek gotowy. Może wskakiwać do ramki. Pod kalkę podłożyłam białą kartkę, ale może być to również inny kolor.
Podobnie możecie tworzyć na zwyklej kartce. Szczególnie jeśli chcecie włączyć do tej jesiennej twórczości dzieci. Tak właśnie robiło się w podstawówce. Kartka, świecówka i coś do odciśnięcia. My tak odbijaliśmy awers i rewers monety.
Tak namalowane liście też są bardzo ładne. I bankowo jest to świetna zabawa na jesienne popołudnie z dzieckiem. Jeśli jeszcze tego im nie pokazywaliście, to zróbcie to koniecznie. Na pewno je zadziwicie i zachęcicie do zabawy w malowanie takich obrazków.
Pamięć bywa krótka, więc być może tym postem udało mi się odświeżyć Wasze twórcze wspomnienia ze szkoły. A może to jednak dla Was nowość, bo akurat te twórcze zadanie pominęliście na lekcji plastyki? Tak czy siak zachęcam Was do takiej twórczej jesiennej ekspresji. Po prostu dobrze się bawcie. Sami albo razem z dziećmi. No i teraz, kiedy dziecko zapyta Was, jak narysować liść, to też możecie błysnąć 😉
Pozdrawiam
Agnieszka
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.