Mandala na drewnie – wnętrzarska dekoracja diy

Mandala, symbol koła życia, jest niesamowitym motywem artystycznym. Bez trudu znajdziemy mnóstwo przedmiotów, które są ozdobione takim rysunkiem. Jedną z takich dekoracji, która bardzo trafia w mój gust, jest mandala na drewnie. Ten sposób jej prezentacji podobał mi się od zawsze, nic więc dziwnego, że skoro trafiła mi się drewniana okrągła podkładka, przyozdobiłam ją właśnie mandalą. Zobacz, jak samodzielnie zrobić taką wnętrzarską dekorację.

Motyw mandali

Mandala wywodzi się z Indii i jest to rysunek na bazie koła. Zresztą samo słowo mandala oznacza centrum, koło życia. Motyw ten ściśle związany jest z religią buddyjską i służy do medytacji. Nie będę się jednak zagłębiać w sferę mistyczną. Jak wiele osób we współczesnym świecie traktuję mandale jako wdzięczny motyw artystyczny. Niesamowitego wyglądu nie można im przecież odmówić.

Kiedy w Pepco natknęłam się na drewnianą podkładkę wiedziałam, że nie mogę jej przepuścić. Początkowo chciałam zrobić z niej tacę, ale kiedy trochę dłużej na nią popatrzyłam, stwierdziłam, że nie wchodzi w rachubę nic innego, tyko mandala.

Sądziłam, że nie dam sobie rady z narysowaniem jej samodzielnie od podstaw, dlatego pomyślałam o przetransferowaniu szkicu z użyciem jakiejś mandalowej kolorowanki. Ciekawe mandale do druku, w tym również tę, z której korzystałam, znajdziecie tutaj.
Okazało się, że przeniesienie tak dużego wzoru na drewno nie jest jednak wcale takie proste. Transfer na aceton, który wielokrotnie używałam przy małych rysunkach, zupełnie się nie sprawdził. Papier marszczył się niesamowicie, detale mandali nie były widoczne. Jednym słowem tragedia. Trochę więc pokręciłam się w kółko. W pewnym momencie chciałam nawet się poddać, ale kiedy w głowie jakaś myśl siedzi mi bardzo głęboko, staram się nie odpuszczać. No i nie odpuściłam. Koniec końców udało mi się zrobić mandalę na drewnie a oto jak dotarłam do efektu końcowego.


Mandala na drewnie – tutorial
Mandala na drewnie - dekoracja DIY

Potrzebne materiały:
  • drewniana podkładka – moja o średnicy 37cm, kupiona w Pepco
  • bejca + pędzel
  • kolorowanka mandala wydrukowana w trybie plakatowym
  • klej
  • folia okładkowa samoprzylepna
  • miska z wodą
  • gąbeczka
  • aceton + wacik
  • cienkopis permanentny

Drewnianą podkładkę zabejcowałam i odstawiłam do wyschnięcia.

Mandala na drewnie - dekoracja DIY, zrób to sam
Mandala wydrukowana na kartce A4 była zdecydowanie za mala. Do swojego projektu potrzebowałam większy rozmiar, dlatego wydrukowałam kolorowankę w trybie plakatowym, czyli takim, w którym jedna strona zostaje powiększona tak, aby pokryła kilka arkuszy papieru. Większość drukarek ma taką możliwość, choć mało osób o niej wie, bo nie jest to opcja, którą używa się na co dzień. Poszukajcie w ustawieniach swojego sprzętu – powinniście znaleźć tam taką opcję.

Mandala na drewnie - dekoracja DIY
Tak wydrukowana mandala była nieco za duża, dlatego pozbyłam się jej zewnętrznej części. W ten sposób otrzymałam 4 ćwiartki koła z białymi marginesami. Z każdej ćwiartki odcięłam tylko po jednym marginesie. Drugi zostawiłam, po to, bym mogła skleić te cztery części w jedną całość.

Mandala na drewnie - dekoracja DIY , zrób to sam
Warto użyć do tego kleju, który nie marszczy papieru. Przy sklejaniu mandali w całość trzeba się przyłożyć, żeby wszystko dobrze pasowało. Największe wyzwanie stanowi przyklejanie ostatniej ćwiartki.

Mandala na drewnie - dekoracja DIY, zrób to sam
Do tego etapu docierałam dwukrotnie. Za pierwszym razem zdecydowałam się przetransferować wzór za pomocą acetonu i, jak pisałam wcześniej, próba nie była udana, dlatego sięgnęłam po nieco inną metodę.

Mandala na drewnie - dekoracja DIY, zrób to sam
Dokładniej mówiąc z wydruku zrobiłam nakleję, bo toner z naklejki również da się przenieść za pomocą acetonu, a folia ma tę przewagę nad papierem, że nie będzie się marszczyć podczas namaczania.

Nie postępowałam dokładnie tak, jak to opisałam w poście, jak zrobić naklejkę, gdyż jest to jednak duży gabaryt, który wymagał małej modyfikacji techniki, jednak większość wskazówek z tamtego postu przyda się i w tym przypadku.

Użyłam folii okładkowej, którą dokładnie przykleiłam na mandalę.

Mandala na drewnie - dekoracja DIY, zrób to sam Mandala na drewnie - dekoracja DIY, zrób to sam
Docięłam do kształtu koła. Warto pamiętać, żeby zostawić sobie margines papieru, bo łatwiej pozbywać się folii tnąc papier niż samą folię.

Mandala na drewnie - dekoracja DIY, zrób to sam
Tak przygotowane koło zamoczyłam na kilka minut w dużej misce z wodą. Z tak dużą płachtą musiałam postąpić nieco inaczej niż przy małej naklejce. Rolowanie papieru w misce było w tym przypadku dość trudne, dlatego mandalę położyłam na blacie, namaczałam gąbką i rolowałam palcami. Efekt jak widzicie nie jest doskonały, szczególnie w miejscach łączenia ćwiartek koła brakuje wzoru ale to wystarczy, aby przetransferować szkic na drewno.

Mandala na drewnie - dekoracja DIY, zrób to sam
Naklejkę pozostawiłam do osuszenia, a po wyschnięciu nakleiłam ją na drewno i dokładnie docisnęłam.

Mandala na drewnie - dekoracja DIY, zrób to sam
Stopniowo odchylałam kawałki naklejki, moczyłam drewnianą podkładkę wacikiem z acetonem, ponownie przyklejałam i dociskałam te miejsca łyżeczką.

Mandala na drewnie - dekoracja DIY, zrób to sam
W końcu przyszedł moment, w którym wzór był wystarczająco dobrze widoczny i mogłam ściągnąć naklejkę.

Mandala na drewnie - dekoracja DIY, zrób to sam
Teraz czekało mnie typowo odprężające zajęcie.

Mandala na drewnie - dekoracja DIY, zrób to sam
Cienkopisem poprawiłam kontury, a niektóre miejsca pokolorowałam. Zdecydowałam się też zagospodarować całą drewnianą podkładkę, więc dalszą część mandali domalowałam samodzielnie.
Mandala na drewnie - dekoracja DIY, zrób to sam

Poprawianie konturów zajęło mi jedno popołudnie, zaś drugie poświęciłam na domalowywanie własnej części. Było to bardzo relaksujące i odprężające zadanie.
[ctt template=”7″ link=”ubf4C” via=”yes” ]W zasadzie kiedy malujesz mandalę nie ma nic tylko ty, ona i twoje myśli, które krążą nie wiadomo gdzie. Niesamowicie relaksujące zajęcie![/ctt]

Mandala na drewnie - dekoracja DIY, zrób to sam
Czemu nie użyłam szablonu do malowania? Zapewne praca poszła by szybciej, stwierdziłabym nawet, że w mig, a jednak nie zawsze chodzi o to, żeby było szybko. Zależało mi na tych wszystkich detalach i szczegółach, które nie byłyby możliwe do uzyskania szablonem malarskim.

Mandala stoi na stoliku, jest piękną dekoracją i wygląda imponująco. Naprawdę robi wrażenie, więc jeśli macie trochę wolnego czasu i drewnianą podkładkę, to działajcie.

Dla mnie ta konkretna mandala ma dodatkowo właściwości terapeutyczne – przypomina mi o tym, że nie warto odpuszczać, bo wiele dróg prowadzi do celu.

Pozdrawiam
AgnieszkaZainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze