Świąteczne ozdoby z pomarańczy – pachnące diy

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - pachnące diyPomarańcze i mandarynki zajadamy w grudniu ze smakiem, bo najbardziej soczyste i słodkie są właśnie przed Świętami Bożego Narodzenia. Ale w świątecznym czasie cytrusy nie tylko można jeść. Zarówno owoce, jak i sama skórka świetnie nadają się do zrobienia ozdób. U mnie w domu świąteczne ozdoby z pomarańczy są już tradycją. Poznajcie te proste pomysły i stwórzcie własne dekoracje pachnące pomarańczą!

Grudzień pachnie pomarańczą

Kiedy byłam mała to właśnie pomarańcze stanowiły lwią część paczki od Świętego Mikołaja. Wiecie, był to wówczas produkt luksusowy, za którym trzeba było stać w długiej kolejce i w zasadzie pomarańcze dostępne były w dużej mierze tylko przed Bożym Narodzeniem. W ciągu roku trudno było zjeść ten egzotyczny wówczas owoc. Moje dzieciństwo przypadło na czasy, które nie znało Biedronek ani choćby uginających się straganów na hali targowej. Tak więc te pomarańcze – ich zapach, a nawet sama obecność, będą dla mnie zawsze nieodzownym elementem Świąt. Nie dziwicie się więc, że wciąż sięgam po nie z sentymentem i pomarańczową tradycję przekazuję moim dzieciom.

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - pachnące diyDo zrobienia ozdób możemy wykorzystać cały owoc, albo tylko to, co w zasadzie i tak wyrzucamy, a więc skórkę. Jest ona niezwykle aromatyczna i cudnie wygląda po zasuszeniu.
Zanim jednak zaczniemy robić świąteczne ozdoby z pomarańczy warto poświęcić chwilę, żeby porządnie wyszorować owoce. Szczoteczka i ciepła woda pomogą usunąć z owocu wszelkie woski i inne substancje, które bytują na skórce. A kiedy pomarańcze są już wykąpane i wysuszone, możemy ruszać do kreatywnej pracy, zachęcając przy okazji do pracy małe rączki naszych pociech.


Świąteczne ozdoby z pomarańczy

Girlanda z pomarańczowej skórki

Girlandy wprost uwielbiam, więc i takiej ze skórki pomarańczy nie może u mnie zabraknąć.

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - pachnące diy

Potrzebne materiały:
 • skórka pomarańczy
 • foremka do wykrajania ciasteczek (raczej niewielka)
 • sznurek
 • grubszy patyczek (ja używam końcówki pędzelka)
 • ściereczka lub szmatka
 • deska

Pomarańcze najlepiej obrać nacinając skórkę nożem. W ten sposób otrzymamy optymalnej wielkości nieporwaną skórkę.
Świąteczne ozdoby z pomarańczy - pachnące diy
Skórkę kładę na desce i przykładam foremkę.

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - pachnące diy
Trzeba włożyć trochę siły, żeby wyciąć wzór, więc aby nie bolały mnie za bardzo dłonie po zrobieniu całej girlandy, na górę foremki kładę ściereczkę, która zminimalizuje nacisk foremki na ręce.

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - pachnące diy
W wyciętych gwiazdkach robię dziurkę za pomocą patyczka, a następnie nawlekam gwiazdki na sznurek – raz od góry, raz od dołu.

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - pachnące diy
Gotową girlandę można zawiesić na choince.

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - pachnące diy
Można ją również użyć jako element dekoracyjny świątecznego wianka czy świątecznej świecy.

Jak ozdobić świece, świeca z suszoną pomarańczą


Pomarańcza z goździkami

Na chwilę przed Bożym Narodzeniem można naszpikować cytrusy goździkami. Taka pomarańcza nie tylko ładnie wygląda ale również pięknie pachnie.

Potrzebne materiały:
 • pomarańcza lub mandarynka
 • goździki

Cała filozofia polega na wbijaniu goździków w skórkę. Ogranicza nas wyobraźnia i ilość posiadanych goździków. Całe, niepołamane goździki wbijają się w skórkę dość łatwo. Jeśli jednak zamierzacie ozdabiać w ten sposób pomarańcze razem z dziećmi, to możecie im trochę zadanie ułatwić i dać im do ręki wykałaczkę, którą najpierw zrobią dziurki w skórce a dopiero potem włożą w te miejsca goździki.
Świąteczne ozdoby z pomarańczy - pachnące diy

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - pachnące diy


Świecznik z pomarańczy

Wystarczy umiejętnie ściągnąć skórkę z pomarańczy, a może stać się ona ładnym świecznikiem dla podgrzewacza lub świeczki led. Dekoracja co prawda przetrwa zaledwie parę dni, ale nie wymaga też dużo pracy.

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - świecznik z pomarańczy diy


Potrzebne materiały:

 • pomarańcza
 • nożyk i łyżka obiadowa
 • patyczek i foremka

Nacinam skórkę pomarańczy po obwodzie.  Świąteczne ozdoby z pomarańczy - świecznik z pomarańczy diy
Pod skórkę wsuwam łyżkę i przejeżdżam nią dokładnie po całej połówce owocu. W ten sposób bez problemu odseparowuję owoc od skórki.

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - świecznik z pomarańczy diy
Czynność powtarzam z drugą połówką. Owoc oczywiście zjadam, a te pomarańczowe miseczki wykorzystuję jako świeczniki do małych świeczek.

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - świecznik z pomarańczy diy
Nie mogłam sobie opuścić jeszcze małej dekoracji – foremką wycięłam gwiazdkę, a za pomocą patyczka zrobiłam małe dziurki. Dziurki najpierw wypchałam od strony wewnętrznej, przykładają skórkę do deski (dzięki temu skórka się nie porwie), a następnie pogłębiłam je od zewnątrz.

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - świecznik z pomarańczy diy
Do zamkniętego świecznika można włożyć małą lampkę led. Widok jest cudny i choć nietrwały, warto choć parę dni móc cieszyć nim oko.

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - świecznik z pomarańczy diy
W miseczce otwartej jak najbardziej można zapalić zwykłą świeczkę do podgrzewaczy.

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - świecznik z pomarańczy diy


Suszone plastry pomarańczy

Suszone pomarańcze są po prostu cudowne! Przepuszczające światło plasterki wyglądają wspaniale i pięknie pachną.
Pomarańcze można ususzyć na kilka sposobów. Jeśli szukacie tego, który będzie dla Was najbardziej odpowiedni, to zerknijcie do wpisu jak suszyć pomarańcze – zebrałam w nim i opisałam wszystkie metody suszenia.
suszone pomarańcze
Plastry suszonych pomarańczy można powiesić na choince albo zrobić z nich pomarańczową girlandę. Są doskonałym i naturalnym elementem świątecznych dekoracji czy fantazyjnie zapakowanych prezentów. Swoje suszone pomarańcze użyłam również do udekorowania choinki z szyszek.

Jak ozdobić świece, świeca z suszoną pomarańcząŚwiąteczne ozdoby z pomarańczy - świecznik z pomarańczy diy Bileciki do prezentów, które widzicie na zdjęciu możecie pobrać tutaj

Niektóre ozdoby z pomarańczy są chwilowe i po paru dniach przyjdzie się nam z nimi pożegnać. Świecznik ze skórki pomarańczy wytrzyma kilka dni, pomarańcza nabijana goździkami wytrzyma około tygodnia. Za to wzory wycięte w pomarańczowej skórce spokojnie przetrzymają do następnych Świąt. To samo dotyczy suszonych plastrów pomarańczy – te zostaną z Wami na kolejny rok, jeśli będziecie je przechowywać z dala od źródła wilgoci – najlepiej w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku.

Świąteczne ozdoby z pomarańczy - pachnące diy

Tak, jak pisałam na początku – świąteczne ozdoby z pomarańczy są to naprawdę nietrudne projekty. Mają jednak w sobie to coś – nutkę naturalności, a dla mnie też sentymentu. A jakże potem pięknie pachną ręce! A jak pachnie cały dom! Po wykonywaniu takich pachnących dekoracji czuć Święta w powietrzu – o ile oczywiście i Wam Święta kojarzą się z pomarańczami 🙂

Pozdrawiam
AgnieszkaZainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

guest
1 Komentarz
najstarsze
najnowsze wg oceny
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze