Stojąca dekoracja ze sznurka to ozdoba, którą robi się prosto, szybko, a przy okazji to świetny projekt na wykorzystanie końcówek sznurka, które został na przykład po pleceniu makramy.
Sznury, sznurki, sznureczki
Sznurek zdobył w ostatnich latach niezwykłą popularność. W dużej mierze za sprawą makramy, której tajniki poznaje wielu miłośników rękodzieła. Często po makramowych projektach zostaje nam sporo końcówek sznurka. Wcale nie trzeba ich wyrzucać. Można użyć je przy mniejszych projektach. Jednym z nich jest okrągła, stojąca dekoracja.
Oczywiście, jeśli nie macie końcówek sznurka, to możecie ciąć sznurek ze szpulki, jeśli macie ochotę na wykonanie takiej dekoracji.
Stojąca dekoracja ze sznurka – tutorial
Potrzebne materiały:
- tektura
- cyrkiel
- nożyczki
- sznurek skręcany 5mm (40x23cm)
- miarka
- grzebyk
- patyczek do szaszłyka
- klej na gorąco
- drewniana podstawka
- wiertarka
- wiertło do drewna dopasowane do grubości patyka
etap pierwszy – dekoracja ze sznurka
Za pomocą cyrkla rysuję na grubym kartonie dwa koła – o średnicy 6cm i 3cm. Wycinam.
Sznurek o długości 23cm składam na pół.
Złożony sznurek przekładam pod tekturką. Końcówki wkładam w pętle (nad kartonem).
Zaciągam. W ten sposób otaczam sznurkiem cały kartonik. Ja wykonałam dekorację dwukolorową, stosując zasadę – 3 sznurki jasne, 2 ciemne.
Przy otaczaniu tekturki należy zwrócić uwagę, aby sznurki układały się promieniście.
Luźny sznurek rozczesuje z obu stron a pomocą grzebyka z gęstymi ząbkami. Obie strony spryskuje lakierem, co ustabilizuje sznurek, ale także ułatwi przycinanie. Następnie przycinam sznurki, aby otrzymać równe koło.
Ta część dekoracji jest już gotowa.
etap drugi – mocowanie na piku
Do mocowania ozdoby ze sznurka potrzebny będzie patyczek do szaszłyków, drewniana podstawka, wiertarka i wiertło dopasowane go średnicy patyczka, klej na gorąco oraz opcjonalnie kawałek sznurka.
Patyk docinam na pasującą mi wysokość. Owijam go sznurkiem, przyklejając klejem na gorąco końcówki i kilka miejsc. Zostawiam nieowinięte około 2cm na dole. Owinięty patyk przyklejam do lewej strony sznurkowego koła.
Na środku drewienka wiercę otwór.
Wkładam patyku w otwór.
Stojąca dekoracja jest gotowa. Będzie dobrze wyglądać wśród kwiatów.
Wielkość dekoracji zależy od indywidualnych potrzeb czy też posiadanego materiału. Moja dekoracja ma 18cm średnicy i 30cm wysokości. Wasza może być mniejsza lub większa. Możecie również umieścić na jednej podstawce kilka takich sznurkowych kół – mniejszych, większych, wyższych i niższych.
Mam nadzieję, że jeśli szukaliście ciekawego sposobu na zagospodarowanie kawałków sznurków, to spodobała się Wam moja propozycja i stojąca sznurkowa dekoracja zagości również w Waszych domach.
Pozdrawiam
Agnieszka
Odkryj fantastyczne zagadki, które wciągną dzieci w świat logicznych łamigłówek.
Ustalanki Plus dostarczą nie tylko intelektualnej zabawy, ale także wyzwań, które rozwijają logiczne myślenie.
Dziecko odkrywa radości z rozwiązywania zagadek, czerpiąc przy tym zadowolenie z każdego sukcesu!
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.