Kubek z okienkiem – tym zaskoczysz tatę!

kubek z okienkiem niespodzianka dla tatyJeśli chcecie zrobić tacie świetną niespodziankę, to obrotowy kubek z okienkiem na pewno się spisze! Pojawiające się napisy będą dla taty zaskoczeniem, a do środka zmieści się sporo łakoci, które dosłodzą tacie jego święto.  

Kubek w kubek:)

Uwielbiam niespodzianki, więc zaskoczenie moich najbliższych czymś nietuzinkowym nie jest dla mnie sprawą obcą. Tym razem wymyśliłam taką niespodziankę na Dzień Taty – obrotowy kubek z okienkiem. Oczywiście to pomysł na niespodziankę od mojego dziecka, więc to nie ja miałam go robić, a mój syn. Przygotowałam prototyp, który możecie zobaczyć na końcu, tak aby Kuba umiał sobie wyobrazić mechanizm działania. Wcale jednak nie musiałam go przekonywać, bo pomysł uznał za fantastyczny i chętnie przystąpił do działania. Wychodzi na to, że mój synek pod tym względem jest kubek w kubek jak ja:) 

Kubek dla taty robiliśmy tydzień temu, a jeszcze tego samego wieczora mój synek przyszedł do mnie i powiedział, że też chciałby dostać taki kubek na urodziny. Wcale nie musiał mnie o to prosić, ale jego prośba potwierdziła tylko, że dzieciom się takie prace podobają.

Mój syn świętuje 17 czerwca – dostał swoją niespodziankę wcześniej od taty.   kubek urodzinowy diykubek urodzinowy diy

Czym rysować po kubku

Koniecznie muszę Wam wspomnieć, o tym, jak rysować po takim kubku i dlaczego kubek zrobiony przez mojego synka nie jest pomalowany pisakami, a kredkami. 

Papierowy kubek jest z zewnątrz nieco śliski. Rysowanie zwykłymi pisakami nie wchodzi w grę. Koszmarnie się rozmazują. Jedyną opcją pisaka jest pisak permanentny, ewentualnie promarker, choć i przy promarkerze nadmiar tuszu trzeba odcisnąć kartką papieru. Jak widzicie na zdjęciu, ja pobawiłam się w promarkery, ale dla dzieci taka praca wydaje mi się może nie tyle zbyt skomplikowana, co wymagająca zbyt dużo zachodu i ostrożności.

Dlatego dla dzieci polecam kredki – dobrze zaostrzone, miękko rysujące kredki ołówkowe. Do zakolorowania tła dobre będą kredki plastikowe. Nie wiem czy wiecie, które to są kredki plastikowe, bo na ich opakowaniach często jest mała zmyłka – też określane są jako świecowe. Nie chodzi mi jednak o te prawdziwe świecowe – krótkie z papierowymi owijkami, a takie długie, cienkie bez owijek.
Na kontury polecam czarny pisak permanentny lub najzwyczajniejszy czarny długopis.

Skoro wiadomo już czym rysować, to można zabrać się do pracy twórczej. A jak to zrobić, zobaczycie poniżej, dokładnie na przykładzie kubka, który mój synek przygotował dla ukochanego taty. 


Kubek z okienkiem – krok po kroku

Kubek z okienkiem diy

Potrzebne materiały:

  • 2 kubki papierowe (nasze 420ml)
  • kolorowe kredki – ołówkowe i plastikowe
  • czarny pisak permanentny (ewentualnie długopis)
  • gazety
  • nożyczki z ostrą końcówką
  • ostro zaostrzony ołówek i gumka

Pracę nad kubkiem zaczynamy od wypełnienia go gazetami. Dzięki temu będzie się po nim lepiej rysować.

robimy kubek z okienkiem
Zabieramy się za szkic. Na tym etapie trzeba pomyśleć, gdzie będzie znajdować się okienko, w którym pojawiać się będą ukryte początkowo napisy czy rysunki.
Ten kształt będzie trzeba wyciąć, więc warto aby nie był po pierwsze za mały, po drugie zbyt trudny do wycięcia. U nas jest to komiksowy dymek.

rysowanie szkicu
Szkic malujemy kredkami, a dopiero później robimy ramki pisakiem. Odwrotnej kolejności nie polecam. Wypełnianie konturów kredką może spowodować delikatne co prawda, ale jednak rozmywanie pisaka i nieładne sine odcienie kredek.

kolorowanie i kontury
Mój synek ostatecznie zdecydował się na kolorowe tło, więc zrobił sobie chwilę przerwy, żeby kredka nie rozmazała pisaka.

kolorowanie
Okładka kubka jest już gotowa, więc czas na okienko. W tym celu najpierw wyciągamy ze środka gazety.

Starsze dzieci dadzą radę zrobić okienko w kubku samodzielnie, młodszym może pomóc mama.

Aby przebić kubek potrzebujemy ostry ołówek i gumkę. Gumkę wkładamy do środka i dociskamy do kubka, a od góry przebijamy powierzchnię ołówkiem. 

robimy kubek z okienkiem
Rozcinamy zrobiony otwór i wycinamy okienko. Nożyczki z ostrą końcówką są tu bardzo przydatne.

wycinanie okinenka
Do tak przygotowanego, kolorowego kubka, wkładamy drugi czysty kubek.  

niespodzianka dla taty
Znów upychamy gazety i w miejscu okienka piszemy lub rysujemy, to co chcemy.

niespodzianka dla taty
Następnie przekręcamy wewnętrzny kubek tak, aby znów było czyste miejsce i piszemy lub rysujemy kolejną niespodziankę. I tak, aż skończą nam się puste miejsca.

robimy kubek z okienkiem
Kubek można wypełnić słodką niespodzianką – wrzucić cuksy luzem lub zawinąć je w kolorową bibułę. Zmieści się do niego również jakiś drobny podarunek, na przykład taki męski brelok do kluczy.

kubek z okienkiem niespodzianka dla tatykubek z okienkiem niespodzianka dla taty
Każdy kubek jest fabrycznie sklejany i te miejsce sklejenia kubka zewnętrznego może powodować, że kubek wewnętrzny będzie się nieco blokował przy okręcaniu. Mam jednak na to radę. Aby kubek zewnętrzny się nie blokował wystarczy na miejsce jego sklejenia przykleić wzdłuż taśmę klejącą.


A tu druga propozycja, z której możecie skorzystać – okienko w kształcie znaczka supermena.

kubek z okienkiem niespodzianka dla taty
Mam nadzieję, że spodobał się Wam pomysł na taką niespodziankę i ruszycie do działania.

kubek z okienkiem niespodzianka dla taty 
Ten pomysł warto wykorzystać nie tylko z okazji Dnia Taty, ale również przy innych uroczystościach, na których niespodzianki są mile widziane.

PS. Więcej pomysłów na Dzień Ojca znajdziecie tutaj

Pozdrawiam
Agnieszka


papierowauliczka.plŁap za kostkę! Rzuć i narysuj!

Jakie skrzydła będzie miała sowa? Jakie kwiaty znajdą się w wazonie? Jakie stworzenia będą pływać w morskich głębinach? O tym zdecyduje los czyli rzut kością.

Wspaniała zabawa dla dzieci, dzięki której stworzą fantastyczne rysunki!


Zainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze