Makramowy bałwanek – świąteczna ozdoba ze sznurka

Makramowy bałwanekOto makramowy bałwanek! Prosty i uroczy, a przy tym pachnący świeżością mój własny pomysł, który z dumą dokładam do worka z makramowymi ozdobami świątecznymi. 

Makramowe ozdoby świąteczne

Małe makramowe formy, które można zawiesić na choince to piękne świąteczne dekoracje. Sznurki zaplecione w kształty choineczek, wianuszków czy śnieżynek po prostu kradną serce! A w dodatku to dobre projekty dla każdego – wystarczy tylko trochę chęci i sznurek do dyspozycji. W jeden wolny wieczór upleść można naprawdę wiele takich małych świątecznych piękności.

makramowe ozdoby świąteczne

Właśnie w trakcie plecenia choineczek zaświtał mi pomysł na bałwanka. Zawiązałam trochę węzłów, ustaliłam odległości i koniec końców makramowy bałwanek w wersji ostatecznej był gotowy. Mój własny makramowy pomysł! Bo takiej makramowej ozdoby świątecznej jeszcze nigdy nie widziałam.

Bałwanek jest naprawdę prosty i wymaga uplecenia jedynie sześciu węzłów. I to nie jakiś trudnych, a tych podstawowych czyli węzłów płaskich (tkackich).

Węzeł do bałwanka

Skoro mamy pleść bałwanka, musicie najpierw wiedzieć, jak powstaje węzeł płaski.

Potrzebujemy dwóch sznurków. Każdy złożony jest na pół czyli mamy do dyspozycji 4 końcówki. Użyłam sznurków w dwóch kolorach, abyście lepiej mogli zobaczyć i zrozumieć technikę. Sznurek beżowy, który leży na środku (zwany rdzeniem) będzie tak sobie leżał do samego końca. Pracować będziemy jedynie dwoma końcówkami sznurka leżącego na spodzie (kolor biały).

Prawą końcówkę sznurka wiążącego (kolor biały) prowadzimy nad rdzeniem i pod lewą końcówką.
węzeł płaski krok 1

Lewą końcówkę sznurka wiążącego prowadzimy pod rdzeniem i od spodu wyciągamy na wierzch przez okienko nad prawym sznurkiem. węzeł płaski krok 2

Pociągamy za obie końcówki i zaciągamy.  węzeł płaski krok 3

Teraz trzeba powtórzyć te same czynności, ale zaczynając od drugiej końcówki – w moim przypadku lewej.  węzeł płaski krok 4

W ten sposób powstaje węzeł płaski. węzeł płaski krok 5

Początkowo może wymagać od Was trochę koncentracji, ale później wiąże się go po prostu odruchowo. Takich węzłów w bałwanku zapleciemy sześć.


Makramowy bałwanek – krok po kroku

bałwanek ze sznurka - materiały

Potrzebne materiały:

  • sznurek pleciony 3mm – 150cm
  • nitka
  • koraliki i patyczek szaszłykowy lub igła
  • nożyczki
  • miara krawiecka

Przygotowuję dwa kawałki sznurka – jeden o długości 100cm, drugi 50cm.

Biorę dłuższy sznurek i składam go na pół. Układam go tak, aby na dole znalazły się dwie luźne końcówki. Krótszy sznurek również składam na pół. Układam go w ten sam sposób (luźne końcówki na dole) na wierzchu dłuższego sznurka, ale nieco wyżej (około 2cm).

bałwanek ze sznurka - materiały
Wiążę pierwszy węzeł płaski.

bałwanek ze sznurka - krok 1
I zaraz kolejny.

bałwanek ze sznurka - krok 2
Trzeci węzeł wiążę 2,5cm od poprzedniego, a następnie trzymając za środkowe sznurki, podciągam całość do góry – aż do poprzedniego węzła.

bałwanek ze sznurka - krok 3
W ten sposób makramowy bałwanek otrzymał kapelusz.

bałwanek ze sznurka - kapelusz
Czas na węzeł czwarty – znów w odległości 2,5cm od poprzedniego.

Najprościej jest zapleść połowę węzła płaskiego, odmierzyć i skorygować odległość, a później domknąć węzeł wiążąc drugą połowę.

bałwanek ze sznurka - głowa
Znów podciągam węzeł do góry, ale nie do końca, a do momentu kiedy stworzy się ładne kółko czyli bałwankowa głowa.

bałwanek ze sznurka - głowa
Piąty węzeł tkacki wiążę w odległości 4cm i znów podciągam węzeł na wysokość, w której powstanie ładne kółeczko.

bałwanek ze sznurka - druga kulka
Ostatni węzeł wiążę w odległości 7cm od poprzedniego i oczywiście podciągam go do góry.

bałwanek ze sznurka - trzecia kulka
Teraz pozostało jedynie wykończenie. Można to zrobić na dwa sposoby.

Sposób pierwszy

Luźne końcówki związuję nitką – tuż pod ostatnim węzłem. Na każdą końcówkę sznurka nakładam koralik. Sznurek przepycham przez dziurkę w koraliku za pomocą patyczka szaszłykowego.

zakończenie 1
Na końcach sznurków wiążę supełki.

zakończenie 1
Sposób drugi

Zszywam ze sobą sznurki ostatniego węzła, tak aby dobrze się razem trzymały. Teraz mogę uciąć wszystkie końcówki bez obaw, że makramowy bałwanek się rozpadnie.

zakończenie 2
Całość można usztywnić spryskując obie strony lakierem do włosów albo krochmalem w sprayu.

makramowe bałwanki
Taki makramowy bałwanek będzie pięknie ozdabiał choinkę lub inną świąteczną dekorację.

Makramowy bałwanek
A jeśli macie ochotę na inne makramowe ozdoby świąteczne to zajrzyjcie na YouTube do Marheri Crafts. Marta przygotowała darmowe warsztaty z plecenia ozdób świątecznych.

Makramowy bałwanekCiekawa jestem czy na Waszej choince pojawi się choć odrobinę sznurka. Zapewniam, że plecenie to całkiem przyjemny relaks, o którym w przedświątecznym szaleństwie warto pamiętać.

PS. Podrzucam Wam jeszcze pomysł na mały makramowy podarunek – makramowy brelok

Pozdrawiam
Agnieszka


papierowauliczka.plWyturlaj Święta!

Turlanki świąteczne to bożonarodzeniowa edycja zabawy w turlanie rysunków. Element, który trzeba narysować, wskazuje rzut kostką.

Turlanki wciągają w zabawę mnogością kombinacji, przy okazji trenując umiejętność rysowania.

 


Zainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze