Wianek i boho opaska na gumce – kwieciste diy

Boho opaska i wianek na gumce - kwieciste diy. Cuda wianki 2019 Kwiecista opaska na gumce to bardzo leni i uroczy dodatek. Jej wykonanie nie jest trudne, a ilość czy wielkość kwiatków zależy tylko od naszych upodobań. Sami możemy zdecydować czy nasza opaska będzie subtelna z małymi kwiatkami, gęsta z dużymi kwiatami czy będzie to bogaty w kwiaty i liście wianek na gumce.
Poznajcie podstawy, którymi dzieliłam się z uczestnikami warsztatów na gdyńskich Cudach Wiankach i sami wykonajcie, szybko i estetycznie, swoje boho opaski.

Gdyńskie Cuda Wianki 2019

22 czerwca Gdynia zaczęła lato i, jak co roku, było to bardzo huczne otwarcie. Dobra muzyka, dobre jedzenie i mnóstwo świetnych atrakcji.
W Cudach Wiankach uczestniczę każdego roku, ale w tym roku miałam tę niesamowitą przyjemność znaleźć się po drugiej stronie – jako prowadząca warsztaty w gdyńskiej Bibliotece. Warsztaty w Bibliotece Gdynia. Cuda Wianki 20191
Sądziłam, że temat warsztatów jest na tyle kobiecy, że pojawią się na nich same panie, a tu spotkała mnie miła niespodzianka. Kilka dziewczyn przyszło w towarzystwie chłopców, których nie trzeba było długo zachęcać, aby usiedli i stworzyli razem z nami boho opaski. I przyznam, że Panowie poradzili sobie równie doskonale, co reszta. Bo naprawdę wszyscy pięknie dali sobie radę!


Podzieliłam się wiedzą najlepiej jak umiałam, a dla siebie zabrałam dużo pozytywnej energii, którą dostałam od uczestników. Naprawdę było mi bardzo miło się z Wami spotkać – wciąż Was wszystkich pamiętam 🙂

Gdynia cuda wianki 2019
Warsztaty były ograniczone czasowo, dlatego kwiatki, listki i sznurki przygotowałam wcześniej, choć opowiedziałam uczestnikom, jak to wszystko ogarnąć. Dodatkowo nasze kwieciste opaski na gumce składały się z 5 kwiatków. Jest to ilość wystarczająca do zrobienia ładnej, przejrzystej opaski, ale można tę wersję zmodyfikować tak, by otrzymać naprawdę bogaty wianek.

Dzisiaj wszystko dokładnie Wam opiszę i pokażę – przygotowanie materiałów, wersję podstawową opaski i jej różne modyfikacje. 


Wianek i opaska na gumce – tutorial
Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy

Potrzebne materiały:
  • warkocz ze sznurka 8mm (39cm)
  • gumka płaska 5mm (14cm)
  • wstążka rypsowa o szerokości 25mm (2x po 2,5cm)
  • klej na gorąco
  • sztuczne kwiaty – główki i liście
  • nożyczki

Przygotowanie materiałów

Sznurek

Zaczynam od odmierzenia 39cm sznurka. Udało mi się kupić dokładnie taki typ sznurka, z którego zrobionych jest większość sklepowych opasek, ale równie dobrze możecie skorzystać z zamszowego rzemyka typu warkocz lub upleść taki warkoczyk samodzielnie (sznurek + aplikacja łodyga).
Jeśli będziecie robić opaski gęsto usiane kwiatkami, to spokojnie możecie użyć zwykłego płaskiego sznurka. Najlepiej użyć sznurka o szerokości między 7 a 10mm.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
Sznurek typu warkocz będzie się na końcówkach rozplatał, dlatego obie końcówki zabezpieczam klejem na gorąco.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
Kwiatki

Również główki kwiatów potrzebują odpowiedniego przygotowania. Do zrobienia opaski na gumce trzeba poobcinać wystające zielone końcówki, ale nie można zrobić tego ot tak po prostu, bo kwiatek nam się rozsypie.
Najlepiej ściągnąć zieloną zatyczkę, wokół trzpienia zaaplikować trochę kleju na gorąco, ponownie nałożyć zatyczkę i mocno ścisnąć. Dopiero teraz można obciąć wystającą końcówkę.
Taki typ zabezpieczenia sprawdzi się przy większości kwiatków.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
Liście

Z listków wystarczy ściągnąć plastikowe użyłkowanie.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
Wstążka rypsowa

Wstążki po obcięciu lubią się siepać. Nie inaczej jest z rypsówką. Sposób na zabezpieczenie końcówek jes bardzo prosty. Wystarczy przejechać wzdłuż końcówek ogniem z zapalniczki. Końcówki stopią się i ładnie zasklepią.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy

Gumka

Na koniec docinam jeszcze 14cm płaskiej gumki. Korzystam z takiej o szerokości 5mm, ale może być również tej samej szerokości co sznurek. Z moich wielu testów wynika, że 39cm sznurka i 14cm gumki stworzy razem wygodną opaskę na głowę osoby dorosłej. Lubię kiedy opaska na gumce trzyma się na głowie, ale za mocno mnie nie uciska. Oczywiście możecie użyć krótszego lub dłuższego odcinka.

Wszystkie materiały są przygotowane. Mogę zabrać się do składania elementów w całość.


Boho opaska z 5 kwiatkami

Liść składam wzdłuż na pół i tak złożony ponownie zaginam, ale tym razem wszerz i niedokładnie na pół. Zostawiam wolną szpiczastą końcówkę liścia.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
Końcówkę listka obcinam, a następnie w odległości mniej więcej 5mm od zewnętrznej krawędzi robię 5mm nacięcie. W ten sposób otrzymujemy owalną podkładkę z dwoma nacięciami.
Identycznie przygotowuję kolejne 4 listki.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
Listki nawlekam na sznurek. Zaczynam od spodu listka, tak aby po nawleczeniu na listku widoczny był sznurek.
Skrajne listki układam około 10cm od końcówek sznurka. Składam sznurek na pół i sprawdzam czy wszystkie listki są równo ułożone.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
Na spód główki kwiatka nanoszę niezbyt dużą ilość kleju na gorąco. Kwiatek przykładam do sznurka, który jest widoczny nad listkiem i mocno dociskam kwiatek do listka. Na koniec niewielką ilością kleju dokładnie doklejam listek do główki, tak aby cała końcówka kwiatka była schowana.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
W ten sposób przyklejam wszystkie kwiatki.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
Na jedną końcówkę gumki nakładam klej.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
Do gumki doklejam sznurek i dociskam.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
Miejsce łączenia powinno wynosić około centymetr.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
Analogicznie postępuję z drugą końcówką gumki. Pamiętajcie tylko, żeby gumka nie była skręcona.
Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
Ze wstążki rypsowej obcinam dwa kawałki po 2,5cm. Końcówki zabezpieczam tak, jak pisałam powyżej.
Na środek wstążki nanoszę klej na gorąco i przyklejam ją w miejscu łączenia sznurka z opaską (od strony zewnętrznej).
Następnie nanoszę kej najpierw na jedną końcówkę wstążki i zaginam ją do wewnątrz, a następnie tak samo postępuję z druga końcówką.
W ten sposób ukryłam niezbyt estetyczne połączenia i skończyłam robić swoją kwiatową opaskę.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy; opaska na gumce
Boho opaska na gumce jest gotowa do włożenia na głowę.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy; opaska na gumceBoho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy; opaska na gumce

Opaska na gumce gęsto usiana kwiatkami

Oczywiście opaska na gumce może być gęściejsza, a nawet bardzo gęsta. Jeśli chcecie zrobić ten typ opaski, użyjcie więcej liści i kwiatków. Układajcie je bardzo blisko siebie.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diyBoho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że kwiatki ułożone są za gęsto, a jednak pamiętajcie, że opaska nie jest prosta, a okrągła, więc po nałożeniu na głowę kwiatki będą miały wystarczająco dużo miejsca, żeby się rozłożyć.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy; opaska na gumceBoho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy

Wianek na gumce

Początkowo postępuję tak, jak przy zwykłej opasce. Listki układam blisko siebie, tak aby kwiatki były ułożone dość gęsto. Przyklejam kwiatki do sznurka ale wstrzymuję się z dokładnym podklejeniem listka do spodu kwiatka. Pomiędzy listki a kwiatki przyklejam jeszcze drobne kwiatki i zielone łodyżki. Dopiero na sam koniec podklejam mocniej listki.
Ponieważ nie wszystkie elementy udało mi się ukryć pod listkami, zdecydowałam się przymocować jeszcze duże zielone liście, które po pierwsze ukryją wszystko to, co wygląda nieestetycznie, a po drugie tak wykończony wianek na gumce będzie przyjemniejszy dla skóry.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy; opaska na gumceBoho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy

Opaska z małymi kwiatkami

Kolejna opaska na gumce, to taka z drobnymi kwiatuszkami. Jeśli średnica spodu kwiatka jest mniejsza niż szerokość sznurka, to nie trzeba używać listków. Warto jednak aplikować klej z umiarem.


Boho opaski można zrobić dla siebie albo w prezencie dla siostry czy przyjaciółki. Można je nosić na co dzień, a piękne bogate wianki będą idealne na imprezę koncert czy sesję zdjęciową.
No bo skoro mamy już takie wdzięczne akcesorium, jakim jest wianek, to przecież szkoda nie mieć w nim zdjęcia. A taki wianek na zdjęciach prezentuje się świetnie.

Boho opaska z kwiatami i wianek na gumce - kwieciste diy
Teraz Wasza kolej – wybierzcie swoją wersję i twórzcie. I koniecznie pokażcie mi się na Instagramie!

Na koniec chcę pochylić czoła przed tymi, którzy stoją za prężnym działaniem gdyńskiej biblioteki, w której nie tylko wypożyczycie książki. Spotkania autorskie, koncerty, teatrzyki dla dzieci i mnóstwo przeróżnych warsztatów –  w naszych bibliotekach naprawdę wiele się dziele, co czyni z nich centra kulturalnego życia. Wśród tych wspaniałych ludzi znajduje się blogerka Zuza Gajewską, prowadzącą bloga Promotorka Czytelnictwa, z którą współpracowałam przy akcji Woluminy. Głos Książki.

Dziękuję gdyńskiej bibliotece za zaproszenie, Sylwii z Anielskich Kadrów za uchwycenie tego wydarzenia na zdjęciach, a wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i miłą atmosferę. Mam nadzieję, że używacie kwieciste zakładki, które narysowałam specjalnie dla Was 🙂

Pozdrawiam
Agnieszka


Zainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze