Grzybki DIY – jesienna dekoracja z masy modelarskiej

grzybki diy - jesienne dekoracja z masy modelarskiejLiście, dynie, żołędzie to bezsprzeczna symbole jesieni, ale nie można zapominać o tym, że jesień to również czas na grzyby, dlatego dzisiaj pokażę Wam, jak zrobić urocze grzybki diy i jak wyczarować z nich nietuzinkową jesienną dekorację.

Na grzyby czas!

Ustalmy jedno – nie jestem zapalonym grzybiarzem czyli takim, który zrywa się co weekend o piątej i przemierza lasy, aby bezbrzeżnie wypełnić koszyk. Wystarczy mi parę garści kurek do przepysznej jajecznicy i trochę prawdziwków do wigilijnych pierogów. Ale tegoroczne grzybobranie przyniosło mi, poza grzybami, również inspirację na jesienną dekorację.

Grzybki DIY - jesienna dekoracja z masy modelarskiej

Zrobiłam już naprawdę wiele jesiennych dekoracji. Były dynie z materiału, wianek z wrzosem i dekoracyjne żołędzie, ale grzybów jeszcze nie było, dlatego w tym roku zrobiłam dekorację, w której główne skrzypce grają grzybki diy. 


Grzybki DIY z masy modelarskiej – tutorial

grzybki diy - jesienne dekoracja z masy modelarskiej

Potrzebne materiały:

 • masa modelarska
 • cienkie gałązki
 • klej na gorąco
 • farba do ceramiki
 • pędzle
 • patyczek do szaszłyka
 • kubek ceramiczny
 • gąbka florystyczna
 • nożyk
 • mech
 • małe szyszki

etap pierwszy – grzybki z masy modelarskiej

Odrywam kawałek masy modelarskiej i formuję kształt kapelusza. Nabijam na patyk. Nie przejmujcie się, że na tym etapie patyk nie trzyma się mocno. Ważne jest, aby zrobić w kapeluszu dziurę, w którą wkleimy później odpowiedni patyk.

Moje patyki są wybielane (metodę wybielania znajdziecie tutaj), ale wy możecie użyć cienkich patyczków znalezionych podczas spacerów. Możecie pozostawić je w naturalnym kolorze, oskrobać z kory lub pomalować na biało metodą suchego pędzla. 

modelowanie kapelusza
Tak przygotowany grzybek odstawiam do wyschnięcia na około 24h.

grzyb diy z masy modelarskiej
Kapelusz możecie pozostawić gładki, albo ozdobić np. robiąc dziurki końcówką pędzelka. 

dekorowanie kapelusza
Kiedy masa modelarska jest sucha przymocowuję patyk do kapelusza za pomocą kleju na gorąco.przyklejanie nóżki do kapelusza
Teraz można zabrać się za malowanie. Sięgnęłam po farbę do ceramiki, dzięki czemu kapelusze będą miały piękny połysk. Ja widzicie postanowiłam podejść do tematu nieco niezgodnej z rzeczywistością, bo moje grzybki mają zielone kapelusze.

Farbę do ceramiki dobrze mieszam, a następnie maluję nią kapelusze. Różne odcienie zieleni uzyskałam mieszając kilka kolorów farb.

Farba do ceramiki nie jest tu koniecznością. Możecie sięgnąć po farbę akrylową, ale dobrze później pokryć kapelusze lakierem dla połysku i trwałości farby. W przypadku farby do ceramiki mamy wszystko załatwione za jednym malowaniem.

malowanie kapelusza

Grzybki diy odstawiam do wyschnięcia. Informację o czasie schnięcia znajdziecie na opakowaniu z farbą.

etap drugi – jesienna dekoracja z grzybkami

Dekoracje z jesiennych grzybów z masy modelarskiej układam w ceramicznym kubku. Do mocowania wybrałam gąbkę florystyczną, bo jest to mocowanie czasowe, a ja lubię ten kubek na tyle, że będę chciała go używać nie tylko jesienią. Wy możecie sięgnąć po inne materiały – masę modelarską czy nawet gips. 

Gąbkę florystyczną przycinam tak, aby pasowała do kubka, w którym ułożę jesienną dekorację i umieszczam ją w kubku. Lepiej, aby gąbka weszła na wcisk niż aby była przycięta zbyt mocno.

jesienna dekoracja z grzybkami diy


Wbijam grzybki. Uwaga, w przypadku gąbki florystycznej jest tylko jedna próba. Gąbkę florystyczną zakrywam mchem i dokładam małe szyszki.

jesienna dekoracja z grzybkami diy
I teraz mój jesienny stół może cieszyć się nową jesienną dekoracją, obok której nie można przejść bez pochlebnego komentarza, co stwierdzam po zachwytach gości, którzy już mieli sposobność widzieć ją na żywo. 

Grzybki DIY - jesienna dekoracja z masy modelarskiej

Życzę Wam udanego grzybobrania – i tego na łonie natury, który wypełni wasze grzybiarskie koszyczki, i tego w twórczego, które zaowocuje uroczymi grzybkami diy, a chętnych na jeszcze więcej jesiennych inspiracji zapraszam tutaj

Pozdrawiam
Agnieszka


papierowauliczka.plRusz głową!

Odkryj fantastyczne zagadki, które wciągną dzieci w świat logicznych łamigłówek.

Ustalanki Plus dostarczą nie tylko intelektualnej zabawy, ale także wyzwań, które rozwijają logiczne myślenie.

Dziecko odkrywa radości z rozwiązywania zagadek, czerpiąc przy tym zadowolenie z każdego sukcesu!

 


Zainspirowałam Cię? To wspaniale!

Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.

Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz komentarze