Łapacz snów to naprawdę cudowna dekoracja. Wiedziałam to, odkąd zobaczyłam pierwszy, a teraz w końcu zrobiłam swój własny egzemplarz. I jestem nim absolutnie zachwycona!
Jeśli i Wam podoba się taki dodatek, a nie macie go jeszcze w swoim domu, to nie zwlekajcie – koniecznie zobaczcie, jak zrobić łapacz snów i zabierajcie się do samodzielnego tworzenia.
Śpij spokojnie
Łapacz snów to amulet wywodzący się z indiańskich wierzeń. Podobno ten prawdziwy, zaczarowany przez szamana, miał moc przechwytywania złych snów. Bardzo szanuję kulturę i wierzenia innych, ale osobiście do amuletów mam podejście sceptyczne. Do łapacza snów także. I to nie dlatego, że bardzo rzadko miewam koszmary. Zrób łapacz snów i śpij spokojnie – takie wierzenia to po prostu nie moja bajka, ale oczywiście szanuję, fakt, że ktoś może wierzyć w jego ukrytą moc. Ja jednak na spokojny sen polecam dobrą lekturę, ciepłą kąpiel i dobre wywietrzenie sypialni.
Po co więc robić łapacz snów? Do dekoracji! W ciągu kilku ostatnich lat łapacze stały się bardzo popularne i myślę, że ze względu na swoją piękną formę. Multum zwisających sznurków, wstążek, koronek w połączeniu z plecionym wzorem w okręgu, czy szydełkową serwetką, naprawdę robią wrażenie.
Oczarowana łapaczami, wiedziałam, że kiedyś zrobię swój. Była to tylko kwestia czasu. A że przez przypadek natknęłam się w sklepie dla rękodzielników na drewniane obręcze, to w końcu poczułam w tej kwestii motywację do działania. Z przyjemnością uszczupliłam też swój spadek szydełkowych serwetek.
Jak zrobić łapacz snów
Potrzebne materiały:
- serwetka
- drewniana obręcz
- sznurek
- wstążki, koronki
- pompony + igła z nitką
- nożyczki
Obręcz trzeba dopasować do rozmiaru serwetki i powinna być ona nieco większa od serwetki – mniej więcej 2-3cm.
Szydełkową serwetkę wyprasowałam, rozciągając ją nieco. Układam ją w środku obręczy. Łączę ją z drewnianą obręczą za pomocną sznurka. Przewlekanie sznurka warto zacząć od miejsca, w którym będą później wisiały wstążki, czyli po prostu trzeba zwrócić uwagę na wzór na serwetce i ułożyć ją tak, jak nam się najbardziej podoba.
Sznurek wkładam od góry w jedno oczko serwetki, przeciągam pod spodem drewnianej obręczy, a następnie znów przewlekam od góry przez oczko serwetki.
Sznurek mam cały czas nawinięty na szpulce, bo nie wiem dokładanie ile go zużyje, a nie chcę mieć żadnych łączeń. Warto od razu przewlekać długi odcinek sznurka.
Na tym etapie nie naciągam sznurka, zostawiam go lekko poluzowany, staram się jedynie, aby serwetka wciąż była wyśrodkowana.
Przewlekłam sznurek przez wszystkie zewnętrzne oczka serwetki.
Naciągam sznurek zaczynając od pierwszego oczka. Trzeba to zrobić z wyczuciem, bo za mocne naciągnięcie spowoduje, że obręcz nieestetycznie się wygnie. Wciąż pilnuje, aby serwetka była wyśrodkowana.
Sznurek naciągam kilkakrotnie, bo lepiej jednak go naciągać, niż później luzować.
Kiedy sznurek jest już odpowiednio naciągnięty, związuję obie końcówki sznurka wokół obręczy, wiążę supełek, a zbędne końcówki obcinam blisko supełka.
Obręcz z serwetką układam tak, jak potem łapacz snów będzie wisiał i zabieram się za najfajniejszą część pracy, czyli przewlekanie wstążek i koronek.
Postanowiłam, że wstążki wiszące w części środkowej będą 2,5 raza dłuższe niż średnica koła. Wyszło, że będzie to 1 metr, ale odmierzam i ucinam 2 metry, gdyż całą wstążkę składam na pół. Im bliżej części zewnętrznej tym wstążki ucinam nieco krótsze.
Złożoną na pół wstążkę przewlekam od góry nad obręczą i wyciągam dołem pod obręczą. Końcówki wstążki wkładam w pętelkę.
Całość zaciskam i, co moim zdaniem jest dość istotne, pod tak stworzoną krawatką wiążę z dwóch wiszących końcówek wstążki supełek.
Pomponiki nawlekam na nitkę i rozmieszczam mniej więcej w równych odstępach. Na końcu nici robię supełek. Przygotowuję odpowiednią długość i wówczas przywiązuję nitkę do obręczy.
Do ozdobienia mojego łapacza użyłam: bawełnianego sznurka, koronki bawełnianej, wstążki bawełnianej i rypsowej, pomponików (o średnicy 1cm) nawleczonych na nitkę. W kilku miejscach dodałam wstążkę satynową i szyfonową, ale potraktowałam je jak dodatek. Nie dałam ich za wiele, szczególnie tej satynowej, bo chciałam aby moje wstążki były matowe, a nie błyszczące.
Przywieszanie wstążek najlepiej robić na zawieszonym łapaczu – lepiej wówczas widać, co, gdzie i jakiej długości przywiesić. Również obcinanie wstążek najlepiej robić w pozycji pionowej. Ja moje wstążki ucinałam skokowo, tak aby, patrząc od środka, każda była krótsza o kilka centymetrów.
Na sam koniec pracy wstążki przeprasowałam.
Łapacz snów zawiesiłam go na przedpokoju, który jest raczej niewielki, więc nie mam jak go Wam zaprezentować w tej scenerii. Poszłam więc z nim w las.
Muszę przyznać, że wśród zieleni łapacz snów wygląda przepięknie! Szczególnie przy wietrze, który pięknie porusza wszystkimi wstążkami. Chyba muszę zrobić jakąś wersję ogrodową. Może z rafii?
Póki co tworzę kolejny, tym razem dla przyjaciółki. Na pewno pokażę go na moim Instagramie.
Mój łapacz powstał z drewnianej obręczy i szydełkowej serwetki, ale chciałabym Wam wspomnieć, że nie jest to jedyne rozwiązanie. Można użyć obręczy metalowej, tamborka czy jakiegokolwiek innego okręgu np. hula hop. Zamiast serwetki możecie użyć koronkowego materiału, zapleść makramę albo upleść, wzorem prawdziwych łapaczy, sznurkową plecionkę.
To, co zwisa z okręgu, to również kwestia własnych preferencji. Wiele łapaczy ma, jak w tych indiańskich, przyczepione koraliki i piórka. Można jednak zrobić łapacz całkowicie makramowy, puścić sznurki i zapleść z nich warkocze, czy tak jak ja, skorzystać ze sznurków, koronek, wstążek i pomponów.
Łapacz snów można więc ograć stylistycznie na wiele sposobów. Ja zrobiłam taki, który podoba mi się najbardziej (poza makramowym, który też mam w planie upleść, ale to już zabawa na dłużej).
Teraz żałuję, że dopiero teraz zrobiłam ten łapacz, bo naprawdę bardzo pięknie wygląda. Lepiej jednak późno niż wcale 🙂 Jeśli więc i u Was nie ma jeszcze takiej dekoracji, to działajcie i twórzcie.
A miłośnikom łapaczy i rękodzieła podsuwam również pomysł na piękny wazon ze słoika, z motywem łapacza właśnie, który wykonałam techniką decoupage.
Pozdrawiam
Agnieszka
Odkryj fantastyczne zagadki, które wciągną dzieci w świat logicznych łamigłówek. Ustalanki Plus dostarczą nie tylko intelektualnej zabawy, ale także wyzwań, które rozwijają logiczne myślenie. Dziecko odkrywa radości z rozwiązywania zagadek, czerpiąc przy tym zadowolenie z każdego sukcesu!
Zainspirowałam Cię? To wspaniale!
Będzie mi bardzo miło, jeśli mi o tym powiesz – facebook, instagram – jak wolisz. Po prostu wrzuć zdjęcie i oznacz #321startdiy lub @321startdiy.
Musisz też wiedzieć, że ciągle coś majstruję i zrealizuję jeszcze wiele projektów zrób to sam, a sposoby wykonania i moją wiedzę zapiszę na tym blogu – jeśli polubisz mój fanpage, niczego nie przegapisz.